„Manau, kad nėra netikėtas sprendimas. Įrodymų konkrečių, kokia tai yra teisinga kaina, surasti yra labai sudėtinga, jei ji aiškiai nėra nurodyta sutartyje, ir tai labai aiškiai pasakė arbitražo teismas. „Lietuvos dujų“ pardavimo sutartyje tos nuostatos buvo parašytos pakankamai abstrakčiai ir nebuvo nurodyta, kas yra geriausia kaina, už kurią Lietuva galėtų gauti dujas“, - BNS sakė N. Mačiulis.

Pasak jo, tai gali tapti pamoka ateičiai, jei valstybė norės privatizuoti kažkurią kitą bendrovę.

„Mums iš Lietuvos pusės atrodo akivaizdu, kad buvo daromas politinis sprendimas ir dujų kaina nebuvo mažinima dėl to, kad Lietuva įgyvendino trečiąjį ES energetikos paketą, bet to įrodyti nėra įmanoma. Nors nuojauta stipri, bet joks teismas, juolab arbitražo teismas negali vadovautis nuojauta ar kitais sunkiai apčiuopiamais rodikliais, o sutartyje, deja, Lietuvos interesus saugojančių punktų ir nuostatų buvo nepakankamai“, - kalbėjo N. Mačiulis.

2004 metais įsigydamas 34 proc. bendrovės „Lietuvos dujos“ akcijų, „Gazprom“ privatizavimo sutartimi įsipareigojo tiekti Lietuvai dujas už teisingą kainą, atsižvelgiant į energetinių išteklių rinką Lietuvoje bei alternatyvaus kuro kainų dinamiką.

Tačiau nuo to laiko dujų kainos formulė buvo ne kartą keičiama, neatsižvelgiant į „Lietuvos dujų“ akcijų pirkimo sutartyje numatytus įsipareigojimus bei sąlygas. Dėl to dujų kaina vartotojams dramatiškai išaugo. Be to, 2010 metų pabaigoje „Gazprom“ pareiškė, kad dujų kaina bus sumažinta Estijai ir Latvijai, bet ne Lietuvai, nes pastaroji įgyvendina ES Trečiąjį energetikos paketą.

Ketverius metus trukusį Lietuvos Vyriausybės ir „Gazprom“ ginčą dėl maždaug 1,4 mlrd. eurų permokos už Lietuvai tiektas dujas nagrinėjęs Stokholmo arbitražas neįžvelgė Rusijos bendrovės kaltės, tačiau pripažino, kad „Gazprom“, tiekdamas dujas Lietuvai ir valdydamas „Lietuvos dujų“ akcijas, turėjo interesų konfliktą.

Sprendimas reiškia, kad Lietuva neatgaus prašytos 1,4 mlrd. eurų permokos, kuri susidarė už 2004-2012 metais „Gazprom“ Lietuvai per brangiai tiektas dujas.