Pasak Roko Masiulio, tikimasi, kad arbitražas sprendimą paskelbs 2016 metų pirmąjį pusmetį. Anot jo, procesas užtruks ilgai, nes arbitrams reikia įvertinti daug informacijos.

„Reikia įvertinti informaciją, kuri bus pateikta per šiuos klausymus, ir kurios arbitrai dar gali paprašyti ateityje. Tikiuosi, kad mūsų reikalavimai bus pripažinti“, - BNS telefonu iš Paryžiaus, kur dalyvavo arbitražo klausymuose, sakė R.Masiulis.

Jis teigė negalintis atskleisti klausymų turinio, nes tai yra konfidenciali informacija.

Premjeras Algirdas Butkevičius tikisi, kad klausymai bus paskutinis arbitražo etapas.

„Kiek žinau, klausymai turėtų pasibaigti liepos 10 dieną. Tai, tikiuosi, yra paskutinis etapas ir sulauksime galutinių sprendimų. Belieka apsiginkluoti kantrybe“, - trečiadienį žurnalistams Vilniuje sakė A.Butkevičius.

Bylos klausymai vyksta liepos 1-10 dienomis Paryžiuje. Klausymuose iš Lietuvos dalyvauja Energetikos ministerijos atstovai bei jos pasamdyti teisininkai.

Lietuva 2012 metų spalį kreipėsi į Stokholmo arbitražą dėl maždaug 1,4 mlrd. eurų permokos, kuri susidarė dėl 2004-2012 metais „Gazprom“ Lietuvai per brangiai tiektų dujų, grąžinimo.

A.Butkevičius kovą teigė, kad arbitražui priėmus Lietuvai palankų sprendimą, iš „Gazprom“ gauta kompensacija būtų atiduota šalies vartotojams. Vis dėlto nebuvo konkretumo, kaip pinigai juos pasiektų. Taip pat neatmetama, kad lėšos galėtų būti skirtos visuomenei svarbiems dujų infrastruktūros projektams.

Kai kurie BNS kalbinti analitikai tuomet teigė, kad Vyriausybės noras parodyti „Gazprom“, jog pinigai už permokėtas dujas bus grąžinti galutiniams vartotojams, yra geras sprendimas ir gali pasitarnauti jai arbitražo byloje.

Pernai gegužę, bendrovei „Lietuvos dujos“ pagrasinus nauju arbitražu, „Gazprom“ maždaug 20 proc. sumažino dujų kainą įmonei, kuri tiekė dujas visiems gyventojams ir daliai komercinių vartotojų. Kaina buvo sumažinta už dujas, tiektas bei tiekiamas 2013-2015 metais.

Europos Komisija, baigusi 3 metus trukusį tyrimą dėl „Gazprom“ galimo piktnaudžiavimo monopoline padėtimi kai kuriose Vidurio ir Rytų Europos šalyse, šių metų balandį pareiškė, kad koncernas galėjo nustatyti nesąžiningas dujų kainas bei piktnaudžiauti padėtimi.

Balandžio pradžioje „Gazprom“ atsiėmė ieškinį prieš Lietuvą Jungtinių Tautų UNCITRAL arbitraže dėl ES trečiojo energetikos paketo.