Biomasės energetikos asociacijos „Litbioma“ prezidentas Remigijus Lapinskas tvirtina, kad atsinaujinančios energijos šaltinių link sukančiose šalyse sparčiai auga kogeneracinių biomasės jėgainų skaičius. Pasak R. Lapinsko, tokios jėgainės yra saugesnės nei atominės, pigesnė jų statyba, o kurui galima naudoti nebrangias vietines žaliavas, pavyzdžiui, šiaudus.

„Lietuvos atveju mes esame unikalūs gerąja prasme, nes turime labai daug nenaudojamos žemės. Priskaičiuojami šimtai tūkstančių hektarų žemės, kuri šiandien yra nenaudojama. Biomasės gamybai užtektų skirti tik nedidelę tos nenaudojamos žemės dalį ir mes patenkintume Lietuvos poreikius. Juolab šnekant apie biomasę, tai juk yra ir pigiau. Šiandien biomasė, kaip kuras, yra triskart pigesnė už dujas“, - tvirtino R. Lapinskas.

Nors apie tai kalbama visa daugiau, tikriausiai mažai kas žino, kad Lietuvoje slypi vadinamų skalūninių dujų ir naftos klodai. Geologas, įmonės „Minijos nafta“ gamybos vadovas Ignas Vaičeliūnas sako, kad pasitelkę investicijas ir šiuolaikines technologijas galėtume išgauti šių energetinių resursų ir patenkinti savo poreikius.

„Skaičiai rodo, kad mūsų skalūninių dujų 30, 50 ar net 60 metų turėtų užtekti. Tokie yra JAV ir mūsų mokslininkų duomenys. Reikia tik rimtos politinės valios skatinti šį dalyką. Jeigu bus privačių investicijų, jos valstybei nieko nekainuos, o nauda yra jau nuo pat pirmojo mokslinio tyrimo, nuo pirmojo ieškomojo gręžinio. Naudojami vežėjai, dirbs mūsų žmonės, lietuviai, o ne kas kita“, - argumentus dėstė I. Vaičeliūnas.

Laidoje taip pat bus diskutuojama apie vėjo jėgainių panaudojimo galimybę, naujausius pasaulio pasiekimus skalūninių dujų ir naftos gamyboje, taip pat ekologinę problematiką.

Laidos vedėjas – Virginijus Savukynas.

Laida „Įžvalgos“ - sekmadienį 16.45 val. per LRT.