"Man malonu, kad derybos dėl papildomo dujų tiekimo į Lenkiją sėkmingai baigtos. Šis susitarimas taip pat atvers kelią bendradarbiauti naujose srityse", - sakė vicepremjeras Waldemaras Pawlakas žurnalistams Varšuvoje.

Rusijai pasirašant susitarimą atstovavo vicepremjeras Igoris Sečinas.

Sutartyje numatyta, kad Rusija iki 2022 metų tieks dujas Lenkijai. Taip pat sutarta dėl Vakarų Europai tiekiamų rusiškų gamtinių dujų tranzito "Jamalo-Europos" vamzdynu per Lenkijos teritoriją iki 2019 metų, nurodė Rusijos dujų milžinė "Gazprom".

Naujasis dokumentas nustato, kad 2010 metais "Gazprom" tieks į Lenkiją 9,7 mlrd. kubinių metrų dujų iš Rusijos ir/arba iš kitur, 2011 metais - 10,5 mlrd. kubinių metrų, 2012-2037 metais - 11 mlrd. kubinių metrų. Ankstesnė sutartis numatė , kad kasmet iki 2014 metų bus tiekiama po 8 mlrd. kubinių metrų, o nuo 2015 metų - po 9 mlrd. kubinių metrų dujų.

Pirmąjį susitarimo variantą, kurį sausį parengė "Gazprom" ir Lenkijos valstybinė dujų įmonė "PGNiG", užginčijo Europos Sąjunga, kuri pareikalavo garantijų, jog kiti dujų operatoriai, kaip reikalauja Europos konkurencijos taisyklės, turės priėjimą prie Lenkijos teritorija einančios vamzdyno atkarpos.

Briuseliui kelia susirūpinimą bendrovė "EuRoPol Gaz", kurios 48 proc. priklauso "Gazprom" ir tiek pat - "PGNiG" ir kuri eksploatuoja dujotiekio Lenkijos ruožą. Pagal ES įstatymus, visi operatoriai, o ne tik vienas ar du, turi turėti prieigą prie dujų transportavimo infrastruktūros Sąjungos teritorijoje.

Monopolininkė "Gazprom" sako, kad Lenkijos bendrovė "Gaz-System" yra techninis vamzdyno atkarpos, einančios Lenkijos teritorija, operatorius ir priduria, jog kiti operatoriai taip pat turės priėjimą.

Lenkija 30 proc. suvartojamų dujų gauna iš vidaus šaltinių, daugiau nei 40 proc. importuoja iš Rusijos, o likusią dalį - iš kitų šalių.