„Įmonės dirba efektyviau, jų veiklos sąnaudos mažėja, tačiau mes importuojame apie 50 proc. sunaudojamos elektros ir, deja, mes matome tendenciją, kad importuojamos elektros kaina auga. Lygiai taip pat matome, kad iš vienintelio šaltinio importuojamų dujų kaina auga, ji pasaulinėse rinkose yra labai nestabili. Todėl gali būti 1-2 ct/kWh įtaka elektros kainos padidėjimui. Tokia yra labi preliminari prognozė“, – žurnalistams po Vyriausybės posėdžio sakė ministras.

Jo teigimu, kainų mažėjimą ateityje galima būtų pasiekti didinant konkurenciją tarp tiekėjų ir daugiau energijos gamintume patys.

A. Sekmokas mano, kad mažesnis elektros kainos tarifas turintiems elektrines virykles turėtų išlikti ir kitų metų pradžioje. Taip pat nuo sausio taip pat vartotojams gali būti pasiūlyta skirtingų mokėjimo planų, kurių kaina priklausytų nuo suvartojamos elektros.

„Nuo Naujųjų metų tarifų keisti neplanuojame, jeigu bus įvedami tarifai, jie papildys jau esamus, kad vartotojai turėtų didesnį pasirinkimą, panašiai, kaip mobiliojo ryšio operatoriai siūlo įvairius planus“, – sakė A. Sekmokas.

Nesutaria dėl pelnų reguliavimo

Trečiadienį Vyriausybė atidėjo Elektros energetikos įstatymo pataisas, kuriomis siūlyta įstatymu nebereguliuoti elektros sektoriaus įmonių pelnų ir tai palikti Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai. Anot ministro, pelno marža neturi tiesioginės įtakos elektros tarifui. Tikimasi, kad reguliuotojas pelningumo maržą galėtų didinti, jei įmonė sugebėtų dirbti efektyviau nekeičiant kainos galutiniam vartotojui.

Tuo tarpu šiam siūlymui prieštaraujantis Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis yra įsitikinęs priešingai.

„Aš galvoju, kad padidins (kainas – DELFI). Įsivaizduokite, jeigu mes šiandien įstatymu nenustatome pelno maržos, tai nebūkime tokie naivūs, kad galvotume, jog gamintojas tuo nepasinaudos, – sakė jis. – Šiandien Lietuvoje yra susidariusi, sakyčiau, mažiausiai keista situacija, kai girdime iniciatyvas, kad reikia duonos ar pieno kainas reguliuoti įstatymais, o kai eina kalba apie monopolines įmones, kurios gamins elektrą ir pardavinės žmonėms, jau yra siūloma atsisakyti nustatinėti pelnus įstatymais ir pavesti tai vykdyti reguliatoriui. Mano galva, viskas yra apversta aukštyn kojomis“.

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkė Diana Korsakaitė DELFI nesiėmė prognozuoti, kaip nuo kitų galėtų keistis elektros kainos gyventojams. Anot jos, kol kas dar atliekami reikiami skaičiavimai.

Kitų metų elektros kainos vartotojams turi būti nustatytos lapkričio pabaigoje.

Šiuo metu gyventojai, besinaudojantys dviejų laiko juostų tarifu, už dieną sunaudojamą elektrą moka 49 ct/kWh, o naktį ir savaitgaliais – 34 ct/kWh.

O tie, kurie naudojasi dviejų laiko juostų tarifu ir maistą gamina elektrine virykle, už dieną sunaudojamą elektrą moka 45 ct/kWh, o naktį ir savaitgaliais – 32 ct/kWh.

Vienos laiko juostos tarifas gyventojams liks 45 ct/kWh, naudojantiems elektrines virykles – 43 ct/kWh.