Faktiškai Varšuva ketina atimti iš „Gazprom“ dujotiekį „Jamal–Europa“. Lenkai savo sprendimą grindžia trečiuoju ES energetikos paketu. Remiantis šiuo dokumentu, kurį patvirtino Europos Komisija, Europos Sąjungoje dujotiekius kaip ir kitas panašias infrastruktūras turi valdyti nepriklausomos institucijos ir jie turi būti prieinami trečiosioms šalims.

„Kommersant“ tvirtina, kad Lenkija jau turi planą, kaip atimti iš „Gazprom“ dujotiekio valdymo teisę. Liepos mėn. pabaigoje valstybinė „Gaz-System“ pateikė Lenkijos reguliuojančiai institucijai „Urzad Regulacji Energetyki“ (URE) savo susitarimo su „Europolgaz“ projektą. Šiai kompanijai priklauso 684 km dujotiekio „Jamal–Europa“ (galingumas – 33 mlrd. kubinių metrų per metus) ir penkios kompresorių stotys.

Kompanijai „Gazprom“ ir lenkų „PGNiG“ priklauso 48 proc. „Europolgaz“. Dar 4 proc. kontroliuoja kompanija „Gas–Trading“, kuri faktiškai yra pavaldi „PGNiG“.

„Gazprom“ neketina atsisakyti nuosavybės, kurią nebuvo lengva įsigyti. Rusija ir Lenkija tik 2010 m. balandžio mėn. susitarė pakeisti „Europolgaz“ įstatus, kad kompaniją valdytų abi šalys paritetinio valdymo principu, o „Gazprom“ ir Lenkijos koncernas padidins savo dalį „Europolgaz“ iki 50 proc.

Tačiau „Gaz-System“ planuoja visiškai integruoti dujotiekį „Jamal–Europa“ į bendrą Lenkijos dujotiekių sistemą, užtikrindama kuro tiekimą iš Vokietijos. „Gaz-System“ ketina pati sudaryti sutartis su dujų tiekėjais, tiekiančiais dujas dujotiekiu „Jamal–Europa“ bei nustatyti tranzito tarifą dujų tiekimui per Lenkijos teritoriją. Dėl šios priežasties tranzitas „Gazprom“ gali gerokai pabrangti, o tai nesukelia Rusijos kompanijai didelio entuziazmo.