Dar vienas smūgis

Iki šiol daugelis žmonių naudojosi dviejų zonų tarifų skaitikliais – gerokai pigiau už elektrą mokėdavo naktimis bei savaitgaliais. Jiems už dienos metu naudotą elektrą tekdavo mokėti 40 ct už kWh, o naktimis – po 23 ct. Dabar už dieną naudojamą elektrą gyventojai moka po 49 ct už kWh, o naktimis – 36 ct.

Raseinių r. ūkininkas Viktoras Ročka, laikantis apie pusantro šimto melžiamų karvių, sakė, kad anksčiau dviejų zonų tarifai jam buvo naudingi. „Daug energijos sunaudojame melždami karves ir kitoms reikmėms, daugelį darbų atliekame ankstų rytą, kai dar galioja nakties tarifas, – pasakojo jis. – Dabar, kai elektros kaina šitaip išaugo, naktinis tarifas jau menka išeitis. Pieno supirkimo kainos irgi nedžiugina, tad vos bekvėpuojame, su baime laukiu mokėjimo už sausį suvartotą energiją.“ Ūkininkas kol kas neapsisprendė, ar pereis prie vienos laiko zonos. Kol kas dar lygins kainas.

Kauno r. gyventojas Eigintas Germanavičius prognozuoja, kad dviejų zonų tarifas jau vargiai bus efektyvus. „Ypač tai pajausiu vasarą, kai vandenį katile nuosavame name šildysiu ne malkomis, o elektra“, – sakė jis.

Dvinariu tarifu moka apie penktadalį šalies gyventojų.

Piktina tinklai

Jauna Stankevičių šeima, gyvenanti Kauno daugiabutyje, jau nusprendė atsisakyti dviejų zonų tarifų. „Auginame mažą vaiką, tad neužtenka šilumos radiatoriuose – dažnai jungiame elektrinį šildytuvą, – pasakojo jie. – Už elektrą per mėnesį mokėjome apie 90 Lt, o dabar skaičiuojame, kad su dviem tarifais išlaidos išaugtų 50 Lt, nes daug energijos sunaudojame ir dieną. Tad, perėję prie vieno tarifo, tikimės bent šiek tiek sumažinti išlaidas.“

Kauniečiai piktinosi, kai metų pradžioje jiems elektros skirstytojai pareiškė, kad už sutarties pakeitimą į vienanarį tarifą teks sumokėti 131 Lt. „Nesuprantu šio mokesčio, juk bendrovei tai nieko nekainuos, tik pasikeis sutarties sąlygos. Kodėl prieš kelerius metus tereikėjo mokėti 50 Lt, o dabar dvigubai daugiau“, – stebėjosi Stankevičiai.

Praėjusio mėnesio pabaigoje, kai besipiktinančių dėl mokesčio už tarifų keitimą vis daugėjo, Rytų skirstomieji tinklai ir VST paskelbė, kad šis plėšikiškas mokestis atšaukiamas.

Būtina ardyti vienvaldystę

Vėjo energetikos asociacijos prezidentas Stasys Paulauskas pastebi, kad didžiąją dalį elektros kainos sudaro ne elektros gamyba, o mokestis elektros tinklams. „Mes jiems turime padengti dar ir trečdalį elektros praradimų dėl seno tipo elektros skirstymo tinklų“, – teigė jis.

S.Paulauskas mato tik vieną išeitį, kad būtų išvengta nežabojamo elektros kainų didėjimo. „Būtina skaidyti monopoliją, nes vartotojas neturi jokio pasirinkimo, – aiškino S.Paulauskas. – Energetikos ministras Arvydas Sekmokas žadėjo, kad sieks sukurti tokią energetikos konkurenciją, kuri yra tarp mobiliojo ryšio bendrovių, bet dabar to jau negirdime.“ S.Paulausko nuomone, dvi dideles bendroves reikia ne sujungti, kaip to dabar nori Energetikos ministerija, bet išskaidyti į rajonines bendroves. „Tinklų šeimininkas galėtų likti vienas, o skirstymas – patikėtas daugeliui įmonių. Tada atsirastų konkurencija.“

S.Paulauskas kaip pavyzdį minėjo Daniją, kur veikia 130 skirstomuosius tinklus valdančių bendrovių, Vokietiją (960 tokių įmonių). „Taip pat reikia skatinti alternatyviąją energetiką, pavyzdžiui, vien iš vėjo galima sukurti tiek energijos, kiek pagamintų naujoji atominė elektrinė, be to, išsivaduotume nuo būtinybės priklausyti nuo skirstytojų monopolijos, – tvirtino S.Paulauskas. – O jei mes pasirinksime plėtoti atominę energetiką, tikrai liksime įkalinti centralizuotame energijos skirstyme, nes joks investuotojas nestatys elektrinės, neturėdamas garantijų, kad iš jo energiją pirks visi Lietuvos gyventojai.“

Komentarai

Jurgis Vilemas, energetikas: „Valdžia, leisdama taip pakelti naktinio tarifo kainą, padarė klaidą. Daug vartotojų buvo jau įpratę daug energijos suvartoti naktimis, kai mažiausiai apkrauti elektros tinklai. Nuo 2000 m. energijos suvartojimas vis augo, tačiau piko metu vartojimas išliko stabilus, todėl gamintojams nereikėjo papildomų galių didėjant suvartojamai energijai. Dabar, masiškai pereinant prie vieno tarifo, energijos išlyginimas gali sutrikti. Valdžiai ir energetikos įmonėms derėtų skubiai pagalvoti apie palankesnes naktinio tarifo kainas, kad būtų skatinamas naktinis elektros vartojimas.“

Eugenijus Maldeikis, ekonomistas: „Europoje jau seniai žinoma energetinio skurdo sąvoka, todėl ten tarifai nustatomi atsižvelgiant, ar dauguma vartotojų pajėgs tokiais tarifais mokėti, numatomi kompensaciniai mechanizmai. Pas mus Valstybinė kainų ir energetikos komisija žiūri tik į tinklų pateiktus skaičiavimus. Kitose ES šalyse tiekėjai net negali vienašališkai nutraukti elektros tiekimo už skolas kaip pas mus. Pirmiausia jie turi kreiptis į vietos valdžios socialinius skyrius.“