Sausio mėnesį Lietuva už tūkstantį kubinių metrų dujų jau moka apie 310 JAV dolerių (maždaug 744 Lt) kontraktine kaina.

Europa dalį dujų perka biržoje momentine (spot) kaina, šiuo metu svyruojančia ties 200 JAV dolerių (apie 480 litų) už tūkstantį kubinių metrų.

Mat kitos Europos valstybės turi ne tik dujų importo galimybes, bet ir dalį joms reikalingų dujų gerokai pigiau perka prekybos biržose, kur prekiauja ir Rusijos kompanija "Gazprom", nebūtinai iki kiekvienos šalies pirkėjos turinti nutiestą savo vamzdį.

Lietuva galėtų dalį dujų pirkti biržoje pagal momentinę kainą. Tačiau ji priversta iš vienintelio vamzdžio dujas pirkti tik pagal ilgalaikius kontraktus, kuriuose nurodytos kosminės kainos, ir tik iš Rusijos dujų milžinės "Gazprom".

Pasiteiravusi apie pirkimo biržos kainomis galimybes Lietuvos pramonininkų konfederacija gavo konkretų rusišką atsakymą: "Baltijos šalyse Rusija tokiomis kainomis neprekiauja."

Laikas bėga, priklausomybė didėja

Gamtinės dujos prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos mūsų krašto vartotojams nuolat brangsta jau septintas mėnuo iš eilės. Importuotojų duomenimis, nuo aukščiausios ribos 2008 metų rugsėjį, kai tūkstantis kubinių metrų dujų Lietuvai kainavo 489 JAV dolerius (per 1000 Lt), gamtinių dujų kainos riedėjo žemyn iki pernai birželio ir pasiekė 215 JAV dolerių (apie 500 Lt) už tūkstantį kubinių metrų ribą.

Bet artėjant žiemai, naujam šildymo sezonui ir Ignalinos atominės elektrinės sustabdymui, iki šių metų sausio dujos mums vidutiniškai brango po 13 JAV dolerių kas mėnesį.

Lietuvos dujų vartotojai - pramonė ir gyventojai - pakliuvo į kietą tiekėjo monopolisto smaugvirvę.

Tačiau alternatyvų "vienam vamzdžiui" nėra jau 20 metų. Valdžia ir dabar šios problemos nelaiko svarbia ir skubiai spręstina. Seimas dar tik ketina siūlyti Vyriausybei iki birželio 1 dienos parengti detalų suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo projekto plėtros planą. Projekto autoriai tik dabar pastebi, kad Energetikos įstatymas įvardija SGD importo terminalą kaip valstybinės svarbos energetikos objektą.

Projektas teikiamas atsižvelgiant į prognozuojamą gamtinių dujų vartojimo ir priklausomybės nuo vienintelio išorinio dujų tiekėjo augimą. Plane siūloma numatyti SGD terminalo įrengimą Klaipėdos ar kituose Baltijos šalių uostuose. Projektui finansuoti, be valstybės lėšų, siūloma numatyti galimybę panaudoti Europos Sąjungos (ES) ir privataus kapitalo lėšas.

Tarptautinės agentūros: kainos judės į viršų

Kol bus parengtas vien SGD terminalo projekto plėtros planas, iš Rusijos importuojamos gamtinės dujos Lietuvai per pusmetį pabrangs dar apie 10 procentų. Remiantis tarptautinės agentūros "Societe Generale Bank" gamtinių dujų ateities sandorių prognozėmis, vasarį kontraktinė gamtinių dujų kaina už tūkstantį kubinių metrų bus 318 JAV dolerių, kovą - 324 JAV doleriai, balandį - 334 JAV doleriai, gegužę - 340 JAV dolerių, birželį - 345 JAV doleriai. Prognozuojama preliminari spalio mėnesio tūkstančio kubinių metrų gamtinių dujų kaina - 363 JAV doleriai.

Biržos kainos visiškai kitokios. Vidutinė prognozuojama 2010 metų kontraktinė gamtinių dujų kaina yra 330 JAV dolerių, o vidutinė metų momentinė kaina - 200 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų.

2009 metais vidutinė kontraktinė gamtinių dujų kaina buvo 289 JAV doleriai, momentinė - 178 JAV doleriai už tūkstantį kubinių metrų.

Vakarų Europoje momentinės kainos ir toliau išlieka gerokai mažesnės nei kontraktinės gamtinių dujų kainos.

Prognozuojamos kontraktinės gamtinių dujų kainos skaičiuojamos pagal buvusias prieš pusmetį naftos ir naftos produktų kainas, kurios nuolat kyla. Pernai birželį naftos kaina siekė apie 70 JAV dolerių už barelį. Prognozuojama vidutinė naftos kaina 2010 metais bus apie 70-75 JAV dolerius už barelį.

Remiantis tarptautinės agentūros "Fertecon" šių metų sausio publikacijomis, prognozuojama, kad per keletą artimiausių metų padidės gamtinių dujų, perkamų momentine kaina, dalis ir daugiausia jų bus perkama šia kaina.

Skelbiama, kad Europos gamtinių dujų rinka per artimiausius 5 metus patirs ryškių struktūrinių pokyčių. Prognozuojama, kad Europoje gali susidaryti analogiška situacija kaip ir JAV, kai gamtinių dujų kainos krinta nepriklausomai nuo naftos kainos. O tai susiję su dujų pasiūlos didėjimu.

Žada stabiliai aukštą kainą

AB "Lietuvos dujos" Strateginio vystymo skyriaus viršininkas Saulius Bilys LŽ sakė, kad šį mėnesį bendrovė už tūkstantį kubinių metrų gamtinių dujų Rusijai moka apie 315 JAV dolerių (756 Lt). "Palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šiuo metu dujos Lietuvai parduodamos 25 proc. pigiau. Kadangi dujų kainos yra susietos su kito kuro kainomis, tai yra su mazuto ir dyzelino, atsižvelgiant į šio kuro kainas rinkoje, atitinkamai po tam tikro atsilikimo keičiamos ir dujų kainos. Žiūrint į pusmečio perspektyvą, gamtinių dujų kaina turėtų išlikti stabili, t. y. ji laikysis apie 300-330 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų", - prognozavo S.Bilys.

Paklaustas, kodėl Lietuva gamtines dujas perka brangiau nei kitos Europos šalys, pašnekovas pabrėžia, kad Lietuva dujas perka pagal ilgalaikius kontraktus.

"Pagal ilgalaikius kontraktus Europoje perkamų dujų, kurios yra tiekiamos vamzdynais, kaina labai panaši. Tuo metu momentinių (spot) dujų kainų variacijos yra labai didžiulės. 2008 metais spot dujų kainos buvo dvigubai didesnės negu vamzdynais tiekiamų ir pagal kontraktus parduodamų dujų. Dabar dėl ūkio recesijos pasaulinėje rinkoje yra susidaręs dujų perteklius, todėl momentiniai sandoriai yra labai pigūs. Bet tokie pirkimai yra labai riboti, šalys momentinėmis kainomis perka 10-20 proc. dujų, nes tai yra ne tik galimybė, bet ir rizika. Nors jaučiama tokių sandorių didėjimo tendencija, momentinės kainos nesudaro didelės dalies dujų rinkos sandoriuose", - dėstė AB "Lietuvos dujos" atstovas.

S.Bilys siūlė palyginti dujų kainas buitiniams vartotojams atskirose valstybėse. "Nors Europos Komisija dar neskelbia naujausių palyginimų, bet praėjusių metų liepos mėnesio duomenys rodo, kad Lietuvoje dujų kaina galutiniams buitiniams vartotojams yra perpus mažesnė negu Jungtinėje Karalystėje, beveik tris kartus mažesnė negu Vokietijoje, du kartus - negu Prancūzijoje ir pan. Jungtinėje Karalystėje ir Vokietijoje dujos pramonei kainuoja pusantro karto brangiau, Prancūzijoje - maždaug penktadaliu ir pan. Mes nuolat girdime kaltinimus, kad dujų transportavimo į Lietuvą kaina yra viena didžiausių Europoje, kitas kaltinimas - kad dujos į Lietuvą importuojamos taip pat pačia didžiausia kaina, trečias - esą mes iš savo verslo uždirbame pelną. Bet tuo metu kainos vartotojams, kaip sakiau, yra vienos mažiausių Europoje ir perpus mažesnės nei daugelyje Vakarų Europos šalių. Tai rodo, kad kaltinimai mums yra nepagrįsti", - dėstė S.Balys.

Kokie kainų pokyčiai šalies buitinių vartotojų laukia artimiausią pusmetį? Pašnekovas sakė, kad faktiškai importuotų ir prognozuotų kainų atitikimas turėtų būti panašus. "Jeigu kitos aplinkybės bus stabilios, pvz., nesikeis mokesčiai, reikšmingų pokyčių neturėtų įvykti", - tvirtino jis.

S.Bilys pažymėjo, kad įmonė nuolat ir nuosekliai pasisako už bet kokią protingą gamtinių dujų importo galimybę, atsižvelgiant į vartotojų ir valstybės interesus. "Mūsų nuomone, šiuo metu geriausia alternatyva būtų Lietuvos ir Lenkijos gamtinių dujų sistemų sujungimas, įvertinant aplinkybę, kad lenkai jau pradėjo suskystintųjų dujų terminalo statybą", - sakė jis.

Šilumos kainos klaustukas

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos, (VKEKK) kurios naujaja pirmininke Seimas vakar paskyrė Dianą Korsakaitę,

LŽ pateiktais duomenimis, didžiausią įtaką šilumos kainai turės brangstantis kuras. "Prognozuojama, kad gamtinės dujos iki šildymo sezono pabaigos brangs dar apie 12,6 proc., biokuro kaina išliks panašaus lygio. Šiuo metu gamtinės dujos (įvertinus transportavimo kainą) yra apie 1,5 karto brangesnės už biokurą. Prognozuojant kainą iki šio šildymo sezono pabaigos - numatomas šilumos kainos augimas dar apie 4 proc., t. y. iki 22,53 ct/kWh vidutinės šilumos kainos. Pagal galiojančius teisės aktus šilumos kainas galima keisti kas mėnesį, atsižvelgiant į kuro kainų pokyčius, tačiau įmonės gali jų ir nekeisti, jei kainos didėja ar mažėja mažiau nei 5 procentais. Jei pasitvirtintų gamtinių dujų kainų prognozė, šio šildymo sezono metu dalis įmonių šilumos kainų gali nekeisti", - rašoma LŽ pateiktame atsakyme.

VKEKK skaičiavimais, jeigu šilumos kainą įmonės perskaičiuotų kas mėnesį, vidutinė kaina, kuri sausio mėnesį yra 21,62 ct/kWh, vasarį padidėtų iki 22,14 ct/kWh, kovą būtų 22,28 ct/kWh, balandį - 22,53 ct/kWh. Ir toliau kas mėnesį didėtų.

Gamtinės dujos sudaro apie 77 proc. viso šilumos tiekimo ūkyje naudojamo kuro, biokuras - tik apie 18 procentų. Įmonėse, deginančiose gamtines dujas, kuro sąnaudos sudaro apie 70 proc. visos šilumos kainos, biokurą deginančiose - iki 50 procentų.

VKEKK prognozuoja, kad 2010 metų pirmą pusmetį vidutinė gamtinių dujų importo kaina galėtų būti apie 780 Lt už tūkstantį kubinių metrų. Palyginus su 2009 metų gruodžiu, ši kaina didėja apie 5 procentus. Nuo šių metų sausio 1 dienos į tarifus buitiniams vartotojams įskaičiuota prognozuota vidutinė dujų importo kaina - 743 Lt už tūkstantį kubinių metrų. Pasak VKEEK prognozių, gamtinių dujų importo kaina balandį sieks 799 Lt, gegužę - 809 Lt už tūkstantį kubinių metrų.

Gamtinių dujų kainos buitiniams vartotojams yra perskaičiuojamos pagal Gamtinių dujų įstatymo įtvirtintą nuostatą - 2 kartus per metus (kas pusmetį). Kadangi dujų kainos šiems vartotojams buvo nustatytos nuo 2010 metų sausio 1 dienos, kitas perskaičiavimas būtų atliekamas ir kainos įsigaliotų nuo 2010 metų liepos 1 dienos. "Kadangi šiuo metu į dujų tarifą yra įskaičiuota 743 Lt už tūkstantį kubinių metrų dujų importo kaina, o 2010 metų pirmam ir antram pusmečiui prognozuojama vidutinė dujų importo kaina sudarytų atitinkamai 780 bei 850 Lt už tūkstantį kubinių metrų, tikėtina, kad dujų kainos buitiniams vartotojams turės pagrindo didėti", - teigiama Kainų komisijos rašte.