Ukraina teigia, kad yra priversta paimti dalį per jos šalį tiekiamų dujų, kad galėtų užtikrinti tranzitą. Rusija kaltina Ukraina vagyste.

"Jeigu Rusijos pusė netieks daugiau dujų (ES šalims) negu šiuo metu, tokiu atveju po 10 dienų gali kilti labai rimtų techninių problemų", - nurodė Ukrainos prezidento Viktoro Juščenkos atstovas energetikos saugumo klausimais Bogdanas Sokolovskis.

"Dujų tranzitas kažkuriuo metu gali nutrūkti", - pareigūnas sakė žurnalistams per spaudos konferenciją, kuri buvo surengta praėjus dviem dienoms po to, kai Rusija nutraukė dujų tiekimą Ukrainai.

"Taip nutiktų ne dėl mūsų kaltės", - pridūrė jis.

Ukrainos „Naftogaz” atstovai taip pat teigia, kad Rusija nebetiekia Ukrainai dujų, būtinų palaikyti tranzitą dujotiekiu.

Tuo tarpu Čekija pareiškė, kad Europos Sąjunga nepalaikys nei vienos konfliktuojančios pusės, tačiau paragino Rusiją ir Ukrainą susėsti prie derybų stalo, praneša „Reuters”.

Anot Čekijos, kuri pirmininkauja Europos Sąjungai, šis ginčas traktuojamas kaip verslo nesutarimas.

Lenkai kompensuoja trūkumą imdami iš Baltarusijos

Lenkai teigia, kad jie pradėjo gauti 10 proc. mažiau dujų, todėl priversti trūkumą kompensuoti per Baltarusiją tiekiamomis dujomis. Per Baltarusiją einančiu dujotiekiu dujos tiekiamos ir Lietuvai.

„Pagal susitarimą su pagrindiniu mūsų pirkėju „PGNiG”, o taip pat su operatoriais Baltarusijoje ir Ukrainoje bei „Gazprom’u”, sumažėjusį tiekimą kompensuojame didesnėmis dujų apimtimis, gaunamomis iš Baltarusijos”, - newsru.com cituoja Lenkijos dujotiekio operatoriaus atstovo Tadeušo Abramovskio žodžius.

Nesutarimas tarp šalių kilo, kai Rusijos dujų monopolininkė „Gazprom“ apkaltino Ukrainos valstybinę kompanija „Naftogaz“ nemokant įsiskolinimų. Taip pat užstrigo derybos dėl dujų kainos.

Ukrainos valstybinės kompanijos „Naftogaz“ vadovas Olehas Dubyna pareiškė, kad Ukraina yra pasirengusi už tūkstantį kubinių metrų dujų mokėti 235 JAV dolerių. Tai mažiau nei „Gazprom“ siūlymas, kuris prašo mokėti bent 250 JAV dolerių.

Ieškos alternatyvų

„Gazprom” teigia, kad nebegali daugiau priklausyti nuo tranzitinio dujotiekio per Ukrainą, todėl ieškos alternatyvų, kaip transportuoti dujas į Europos Sąjungą. „Gazprom” valdybos pirmininko pavaduotojas Alexandras Medvedevas interviu BBC teigė, kad tikisi, jog Europa palaikys bendrovės iniciatyvą.

Monopolininkės atstovas teigė, kad Rusija planuoja pastatyti du dujotiekius, kurie apeis Ukrainą. „Nord Stream” eis Baltijos jūros dugnu iki pat Vokietijos. Taip nuo dujų būtų atkirsta ne tik Ukraina, bet ir Baltijos šalys.

Kitą dujotiekį „South Stream” planuojamas tiesti Juodosios jūros dugnu.

Čekai, kurie pirmininkauja ES, pirmadienį šaukia Europos lyderių susitikimą krizei spręsti.

Ieško ES paramos

Rusijos ir Ukrainos pasiuntiniai šeštadienį išvyko į Europos Sąjungos (ES) šalis, siekdami užsitikrinti jų palaikymą ginče dėl dujų tiekimo, dėl kurio kai kuriose Bendrijos šalyse jau juntamas dujų stygius.

Pasak žiniasklaidos, svarbiausios Rusijos dujų kompanijos „Gazprom" antras įtakingiausias pareigūnas A. Medvedevas išvyko į 27 šalių Bendrijai pradėjusią pirmininkauti Čekiją. Ten jis tikisi aptarti pastarąją krizę su svarbiausiais šalies politiniais lyderiais.

Penktadienio vakarą „Gazprom" pareigūnai pranešė tebeplanuojantys A.Medvedevo kelionės programą. Nurodoma, kad kompanijos atstovas taip pat gali aplankyti Berlyną, Paryžių ir Londoną.

„Gazprom" atstovai pasiųsti kitą dieną po to, kai Ukrainos energetikos ministro Jurijaus Prodano vadovaujama delegacija dalyvavo susitikimuose Prahoje ir Bratislavoje, o vėliau išvyko į Berlyną susitikti su Vokietijos pareigūnais.

Slovakijos ekonomikos ministerija po derybų Bratislavoje paskelbė pranešimą, kuriame sakoma, jog Ukrainos pasiuntiniai siekė užsitikrinti ES palaikymą sprendžiant jų ginčą su Rusija dėl skolų už dujas ir energijos išteklių kainų.

"Ukrainos atstovai sakė laukiantys ES paramos jų derybose su Rusija", - nurodoma ministerijos pranešime.

Rusija tiekia daugiau nei 40 proc. ES importuojamų gamtinių dujų, o pagrindiniai tranzito dujotiekiai eina per Ukrainos teritoriją.

Nuo sausio 1 dienos Rusija sustabdė gamtinių dujų tiekimą Ukrainai, kai abiejų šalių derybininkai nesugebėjo išspręsti ginčo dėl neapmokėtų skolų ir naujos dujų tiekimo sutarties. Keletas ES šalių pranešė apie juntamą dujų stygių.

Europos Komisija pranešė, kad dujų tiekimas sumažintas Vengrijai ir Lenkijai, o Rusijos žiniasklaida pranešė, jog panašioje padėtyje atsidūrė Rumunija ir kai kurie vartotojai Balkanų šalyse.

Pastaroji lobistinė akcija surengta kitą dieną po Rusijos ir Ukrainos apsikeitimo piktomis replikomis: „Gazprom" apkaltino Kijevą „vagiant" kitoms šalims skirtas Rusijos dujas, o Ukraina aiškina, kad "Gazprom" piktavališkai mažina jai tiekiamų dujų srautą.

Naujųjų metų išvakarėse kartu su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu pasirodęs premjeras Vladimiras Putinas perspėjo, kad Ukraina patirs "skaudžių pasekmių", jeigu Rusijos dujų tiekimas į Europą bus sutrikdytas.

Rusija laukia Ukrainos atsako

Derybos su Ukraina dėl ginčijamų dujų tiekimo sutarčių negali būti tęsiamos, nes nesulaukta jokio tinkamo derybų partnerių atsako, šeštadienį Prahoje sakė Rusijos dujų kompanijos „Gazprom" eksporto skyriaus vadovas A. Medvedevas.

Abiejų šalių derybos nutrūko gruodžio 31 dieną, tačiau šeštadienį Ukrainos energetikos kompanija „Naftogaz" paragino „Gazprom" grįžti prie derybų stalo.

"Mes tai darome - nuolat kviečiame juos (Ukrainos derybininkus) atvykti, tačiau jie neatvyksta, - A. Medvedevas sakė prieš susitikimą su pirmininkauti ES pradėjusios Čekijos pareigūnais. - Tokia padėtis visiškai nepriimtina... Mes neturim su kuo kalbėtis".

Pasak jo, Rusijos dujų eksporto monopolininkė "Gazprom" yra pasirengusi vykdyti savo įsipareigojimus Europos Sąjungai, o Ukrainą paragino laikytis tranzito sutarčių.

Rusija apkaltino Kijevą vagiant tranzitu per Ukrainos teritoriją į Europą tiekiamas dujas, tačiau Ukraina atsakė, kad „Gazprom" pati mažina ES tiekiamų dujų kiekį ir naudoja "energetinį šantažą".

"Dujų kiekis, kurį „Naftogaz" nusavina savo reikmėms be jokių būtinų sutarčių, siekia jau 35 mln. kubinių metrų per dieną ir tebeauga", - aiškino A.Medvedevas.

Pasak jo, "Gazprom" padarė viską, kad kompensuotų "Naftogaz" nusavinamų dujų kiekį. Kompanijos atstovas pridūrė, kad kai kurie vartotojai, ypač Balkanų regione, jau pradeda jausti sumažėjusio srauto pasekmes.

"Šiaip ar taip "Gazprom" jiems tiekė visą sutartyse numatytą dujų kiekį", - sakė A.Medvedevas.