Toks sutarimas tvyro tarp investuotojų, tokių kaip „Goldman Sachs Group Inc.“, „Morgan Stanley“ ir „JPMorgan Chase & Co.“, kurie su „Bloomberg“ kalbėjosi apie besivystančių šalių akcijų, obligacijų ir valiutų perspektyvas ateinančiais metais. Kalbant konkrečiau, investuotojai tikisi Kinijos akcijų ralio ir obligacijų vietine valiuta prieaugio tokiose šalyse kaip Lenkija, Čekijos Respublika ir Vengrija.

Metų vidurio atsigavimas žymėtų dramatišką posūkį sektoriuje, kuris netrukus užbaigs savo blogiausius metus nuo 2018-ųjų. Nors šių metų naratyve dominavo kylančios vartotojų kainos, netolygus „Covid-19“ vakcinų platinimas ir JAV dolerio kurso augimas, paskatintas numatomo Federalinio rezervų banko politikos griežtinimo, metų pabaigoje gali atsirasti ir palankesnių kintamųjų. Investuotojai jau pastebi atsigavimo ženklus, kol politikos formuotojai atkakliai kovoja su infliacija didindami palūkanų normas, o JAV augimo pikas, galimas daiktas, grąžins pranašumą besivystančioms ekonomikoms.

„2021-ieji buvo metai, kai išsivysčiusios rinkos ekonominiu augimu pralenkė besivystančias rinkas, ir ši tendencija turėtų pasikeisti“, – sakė Honkongo „JPMorgan Asset Management“ vyriausiasis Azijos rinkos strategas Tai Hui.

T. Hui teigė, kad augantys vakcinacijos rodikliai kai kuriose ekonomikose sudarys palankesnes sąlygas atsigavimui, be to, jau randasi ženklų, kad tiekimo grandinės problemos gali pagaliau stabilizuotis. JAV politikos normos turėtų išlikti mažesnės už pagrindinę infliaciją, o tai paskatins pajamų paieškas.

Investuotojams tai būtų džiuginantis pokytis šalyse, kurių ekonomikos pagamina daugiau nei pusę pasaulio bendrojo vidaus produkto. Besivystančių rinkų akcijų MSCI rodiklis šiais metais nukrito daugiau nei 5 proc. ir yra kone žemiausias nuo 2001 m., lyginant su JAV akcijomis. Skolos vietine valiuta išgyvena blogiausius metus nuo 2015-ųjų, tačiau dolerinės obligacijos artėja tik prie trečiojo nuostolio nuo pasaulinės finansų krizės 2008-aisiais.

Šios nuviliančios naujienos atskleidžia, kad kylančių ekonomikų augimo tempai nesugebėjo pasivyti turtingesnių šalių rodiklių. Pasak investuotojų, besivystančios ekonomikos prieš pandemiją augo vidutiniškai 2,5 procentinio punkto greičiau nei išsivysčiusios, tačiau šiemet atotrūkis sumažėjo iki 1,3 procentinio punkto – iš dalies dėl to, kad trūko stimulų kovoje su pandemija.

Kita vertus, 2022 m. Federaliniam rezervų bankui pasirengus daryti ryžtingą posūkį ir tris kartus padidinti palūkanų normas, JAV augimas gali pasiekti piką. O tai, kartu su ekonominio aktyvumo atsigavimu besivystančiose rinkose, gali padėti vėl padidinti atotrūkį.

Mažiausiai 23 kylančios ir ribinės šalys šiemet padidino palūkanų normas, o tai gali turėti vėsinantį poveikį infliacijai ir padidinti realiąją grąžą iš besivystančių rinkų turto, ypač akcijų ir obligacijų vietine valiuta. Tuo pat metu augančios siuntos iš Azijos liudija, jog tiekimo grandinė pamažu tvarkosi, o tai mažina spaudimą kainoms.

Dar vienas veiksnys, greičiausiai būsiantis palankus besivystančioms rinkoms, yra Kinijos politikos švelninimas. Šalies, kuri pagal svorį tipiškai užima trečdalį visų didžiųjų besivystančių ekonomikų indeksų, valdžia didina paramą ekonomikai, patiriančiai įtampą dėl susidorojimo su nekilnojamojo turto rinka. Šį mėnesį Kinijos bankai pirmą kartą per 20 mėnesių sumažino skolinimosi išlaidas.

Toliau pateikiame keletą besivystančių rinkų investuotojų prognozių 2022-iesiems.

Ericas Zhangas, „Morgan Stanley Investment Management“ pasaulinės subalansuotos rizikos kontrolės komandos taktinio pozicionavimo vadovas

„Tikimės, kad infliacija kitąmet veikiausiai pradės mažėti tiek besivystančiose, tiek išsivysčiusiose rinkose, kadangi pradės stiprėti bazinis poveikis. Tiekimo grandinės problemos taip pat turėtų pradėti mažėti.“

Didieji lūkesčiai: Kinijos akcijos, didesnio pajamingumo valiutos, įskaitant Brazilijos realą, Meksikos pesą ir Rusijos rublį

Kamakshya Trivedi, „Goldman Sachs“ užsienio valiutos, normų ir besivystančių rinkų strateginių tyrimų vadovas

„Manome, kad doleris bus kažkiek apribotas. Sunku tikėtis didelio dolerio silpnumo, nes atsiras kompensuojančių jėgų.“

Didieji lūkesčiai: Rytų Europos valiutos, Kinijos akcijos

Jeanas-Charlesas Samboras, „BNP Paribas Asset Management“ kylančių rinkų fiksuotų pajamų vadovas

„Jei Federalinis rezervų bankas pradėtų labai agresyvų varžymo ciklą arba jei Kinija nuspręstų tęsti itin griežtą nekilnojamojo turto politiką, besivystančių rinkų turtas nukentėtų dar labiau. Tačiau nė vienas iš šių dviejų scenarijų nėra labai tikėtinas.“

Didieji lūkesčiai: Kinijos didelio pajamingumo obligacijos, išorinė skola Vakarų Afrikoje, vietinės obligacijos Lenkijoje, Čekijos Respublikoje ir Vengrijoje

Arunas Sai, „Pictet Asset Management“ vyresnysis daugiafunkcinio turto strategas

„Mūsų ekonomistai prognozuoja, kad EM ir DM augimo diferencialas bus žemiausias antrąjį 2022 m. ketvirtį ir pradės atsigauti antroje metų pusėje. Besivystančių rinkų turtas paprastai pranoksta prognozes kartu su santykiniu ekonomikos pagreičiu. JAV augimo lėtėjimas atsižvelgiant į tendencijas taip pat tikėtinas. Kai JAV pernelyg įkaista, EM turtas paprastai susiduria su sunkumais.“

Didieji lūkesčiai: bankų akcijos, ASEAN atsidarymo galimybės

Damienas Buchetas, „Finisterre Capital“ investicijų direktorius

„Politikos sušvelninimas Kinijoje bus svarbesnis nuotaikoms nei realiems pagrindams. Kinija gal per daug ir neatsipalaiduoja, tačiau siunčia signalą, kuris guodžia.“

Didieji lūkesčiai: obligacijos vietine valiuta, naftos gamintojų, tokių kaip Omanas, Angola, Irakas ir Ekvadoras, išorinė skola, stresą patiriančių šalių, tokių kaip Šri Lanka ir Tunisas, išorinė skola

Ianas Samsonas, „Fidelity International“ portfelio valdytojas

„Vakcinacija daugumoje kylančių rinkų buvo per lėta. Tačiau gera žinia ta, jog panašu, kad tam tikras visuomenės imuniteto laipsnis visgi buvo pasiektas, o Indija, Indonezija, Filipinai ir kitos šalys epideminę situaciją jau kontroliuoja. Galiausiai 2022-ieji gali būti tie metai, kai šios kylančios rinkos išgyvens atsidarymo bumą, kurį šiais metais patyrė dauguma išsivysčiusių rinkų.“

Didieji lūkesčiai: Indonezijos akcijos, Kinijos akcijos ir didelio pajamingumo skolos, Centrinės Europos valiutos

Anupam Damani, „Nuveen“ pasaulinio fiksuotų pajamų portfelio valdymo vadovė

„Jei Federalinis rezervų bankas paspartintų stimulų mažinimą, o palūkanų normas padidintų (sparčiau ir labiau) jau 2022 m. viduryje, finansinės sąlygos būtų suvaržytos ir keltų didesnę riziką besivystančių rinkų skolai tiek įplaukų požiūriu, tiek dėl platesnių sulėtėjusio augimo padarinių.“

Didieji lūkesčiai: valstybinės ir kompanijų obligacijos tvirta valiuta, vietinės obligacijos