Praėjusią savaitę Jungtinė Karalystė panaikino poilsinių užsienio kelionių draudimą, kartu pristatydama „šviesoforo“ sistemą, kuri, remiantis galima rizika, padidina ar sumažina kelionės išlaidas ir rūpesčius. Kol kas Portugalija yra vienintelė iš pagrindinių šalių, kuriai taikoma žalia šviesa ir kuri įsileidžia britus.

Europos Sąjunga taip pat vysto planą, kaip palengvinti keliones bloko ribose tiems, kurie pasiskiepijo, pasveiko ar kurių koronaviruso testas neigiamas. Planas gali įsigalioti per artimiausią savaitę ar dvi. Nuo liepos 1 d. visos ES šalys turės pripažinti sertifikatus, kuriuos bus galima peržiūrėti programėlėje arba atsispausdinti.

Atvykstantys iš valstybių už ES ribų – kaip antai JAV – netrukus bus laukiami bet kurioje bloko šalyje, jei tik bus pilnai pasiskiepiję mažiausiai 14 dienų bet kuria vakcina, kurią patvirtino ES vaistų reguliavimo institucija ar Pasaulio sveikatos organizacija. Kai kurios šalys, pavyzdžiui, Graikija, Kipras ir Italija, jau atvėrė duris tiems, kurie pasiskiepijo ar kurių testas neigiamas – įskaitant atvykėlius iš šalių, esančių už Europos ribų.

Didesnė pažanga greičiausiai laukia prieš birželio mėnesį Anglijoje vyksiantį Didžiojo septyneto susitikimą, kuris gali tapti transatlantinių kelionių katalizatoriumi.

Nors tai paskatins palaipsniui atnaujinti tarptautinį turizmą, kol kas daugybė nesutariančių jurisdikcijų reiškia chaotiškas, persidengiančias ir greitai besikeičiančias kelionių gaires.

Pavyzdžiui, šeštadienį Vokietija nustatė naujus apribojimus keliautojams iš Jungtinės Karalystės, reikšdama susirūpinimą dėl labai užkrečiamos „Covid-19“ atmainos, pirmą kartą aptiktos Indijoje.

Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos gyventojai – kartu su augančiu vakcinuotų amerikiečių, nekantraujančių keliauti į šį regioną, skaičiumi – turės atidžiai stebėti naujienų pranešimus ir vyriausybės svetaines, tartis su oro linijomis ir konsultuotis su tokiomis pramonės grupėmis kaip Tarptautinė oro transporto asociacija, jei norės gauti pačią naujausią informaciją.

„Kelionės užsakymas yra finansinė rizika, todėl prieš atsisveikindami su grynaisiais pinigais turėtumėte pasidomėti plačiau, – teigia Naomi Leach, JK internetinės svetainės „Which Travel“ redaktoriaus pavaduotoja. – Net jei esate pilnai pasiskiepiję, už testus gali tekti suploti nemenką sumą, o tada dar teks pagalvoti apie privalomų testų kainą, kai sugrįšite namo.“

Daugybė taisyklių

Viską dar labiau apsunkina susikertančios jurisdikcijos: ES turi vieningo atsidarymo planą, tačiau kai kurios valstybės narės, ypač šalys, priklausomos nuo turizmo, žengia į priekį greičiau už kitas. O kiekvienai užsienio kelionei galioja atvykimo į šalį taisyklės ir atskiros išvykimo bei sugrįžimo namo taisyklės.

Pavyzdžiui, JK į savo žaliąjį sąrašą įtraukė Singapūrą, Australiją ir Naująją Zelandiją – tačiau dauguma britų neturėtų ten keliauti, nes jų tiesiog neįleis. Ispanija ir Italija leidžia britams atvykti, jei jų „Covid-19“ testas neigiamas. Tačiau norint sugrįžti iš šių gintariniame sąraše esančių šalių teks atlikti net kelis „Covid-19“ testus ir 10 dienų praleisti izoliacijoje. Dėl to daugeliui šeimų atostogos taps nepraktiškos arba per brangios.

Pateikiame dabartines taisykles, taikomas populiarioms Europos ir užatlantinėms kelionėms. Dauguma Azijos šalių, taip pat Australija ir Naujoji Zelandija, svetimšaliams tebėra uždarytos.

JK: testai ir karantinai

Keliautojams, besilankantiems JK ar grįžusiems iš kelionės taikomas karantinas, nebent jie atvyksta iš vienos iš 12 žaliojo sąrašo valstybių ir teritorijų. Net ir tokiu atveju keli „Covid-19“ testai kelionės kainą gali padidinti šimtais svarų.

Žmonės iš geltonojo sąrašo šalių gali patekti į JK, tačiau išlaidos ir apribojimai reiškia, jog vietinio turizmo sektoriaus sugrįžimas turės pasitenkinti istorinėmis lankytinomis Londono ir jo apylinkių vietomis.

Žaliojo sąrašo svečiai po dviejų dienų turės atlikti koronaviruso testą savo sąskaita. Geltonojo sąrašo svečiams teks atlikti papildomą testą aštuntą viešnagės dieną ir izoliuotis 10 dienų. Žmonės, atvykę iš raudonojo sąrašo šalių, gabenami tiesiai į izoliacijos viešbutį.

Daugelis valstybių iš žaliojo sąrašo neįsileidžia britų. Portugalija yra vienintelė ES šalis, įtraukta į žaliąjį JK sąrašą, tačiau „Ryanair Holdings Plc“ generalinis direktorius Michaelas O’Leary prognozuoja, jog Italija ir Graikija bus įtrauktos iki mėnesio pabaigos, o birželį prie jų prisijungs ir Ispanija.

Apribojimai galioja ir JK viduje: Škotija šiuo metu uždraudė keliones į Anglijos „Covid-19“ židinius, paveiktus indiškos viruso padermės. JK neleidžia įvažiuoti žmonėms, kurie per pastarąsias 10 dienų lankėsi ar keliavo tranzitu per raudonojo sąrašo šalis, tokias kaip Indija, Brazilija ar Pietų Afrika, nebent jie yra Didžiosios Britanijos ar Airijos piliečiai arba JK gyventojai.

Vokietija: zonos ribose

Vokietija kartu su JK į Europos paplūdimius išsiunčia daugiau poilsiautojų nei bet kuri kita tauta. Gegužės 13 d. ji sušvelnino sienų su ES valstybėmis narėmis ir Šengeno zonos šalimis apribojimus, suteikdama savo piliečiams prieigą prie daugiau lokacijų nei turi britai.

Pilnai pasiskiepijusiems ar pasveikusiems žmonėms nebereikia neigiamo „Covid-19“ testo ir jie neprivalo sėdėti karantine, jei patenka į šalį pakartotinai iš nurodytų lokacijų – tai pašalina kliūtis vokiečiams, sumaniusiems atostogauti Europoje. Neatitinkantys reikalavimų asmenys, atvykstantys iš rizikos zonų, įskaitant visą Italiją ir Graikiją, taip pat kai kurias Ispanijos dalis, kol kas turės karantinuotis.

Kelionės iš vadinamųjų trečiųjų šalių, tokių kaip JK po „Brexit“, tebėra griežtai ribojamos. Žmonės gali atvykti tik tuo atveju, jei jie yra Vokietijos gyventojai, atlieka svarbų vaidmenį arba jei iškyla neatidėliotina būtinybė, pavyzdžiui, medicininiais tikslais. Nuo sekmadienio britams bus taikomas dviejų savaičių karantinas net jei jų testai bus neigiami.

Australijos, Izraelio, Naujosios Zelandijos, Singapūro ir Tailando piliečiai į didžiausią Europos ekonomiką gali patekti be apribojimų. Pasak vidaus reikalų ministerijos, Kinijos, Honkongo ir Makao gyventojams taip pat bus leista atvykti į Vokietiją, kai tik vokiečiams bus suteiktos lygiavertės atvykimo teisės į minėtas šalis.

Italijos pabudimas

Italija, Europos pirmosios koronaviruso bangos epicentras, sušvelnino taisykles iš užsienio atvykstantiems turistams. Atvykusieji iš daugumos ES šalių, Šveicarijos, JK ir Izraelio gali išvengti 10 dienų karantino, pateikdami pažymėjimą, rodantį neigiamą koronaviruso testą, atliktą likus ne daugiau kaip 48 valandoms iki nusileidimo. Atvykimas iš San Marino ir Vatikano, Italijos pusiasalyje įsikūrusių mikrovalstybių, yra visiškai neribojamas.

Keliautojai iš Japonijos, Kanados, JAV ir kai kurių kitų šalių susiduria su judėjimo apribojimais ir privalo izoliuotis 10 dienų. Dauguma kitų turistų apskritai neįleidžiami. Amerikiečiai gali apeiti karantiną, skrisdami tam tikrais „Alitalia SpA“, „Delta Air Lines Inc.“ ir „American Airlines Group Inc.“ skrydžiais – iš Niujorko Džono F. Kenedžio tarptautinio oro uosto arba Atlantos oro uosto į Romą arba Milaną. Greičiausiai prie jų bus prijungtas ir Dalaso Fort Vorto oro uostas.

„Ilgą laiką kalbėjome tik apie apribojimus; dabar kalbame apie atsidarymą, – penktadienio internetiniame renginyje kalbėjo Italijos turizmo ministras Massimo Garavaglia. – Esame įsitikinę, kad tai bus puiki vasara, nes užsienio turistai pagaliau galės pas mus sugrįžti.“

Prancūzų komendanto valanda

Prancūzija leidžia atvykti iš ES ir saujelės kitų šalių, jei tik svečiai užpildo formą ir per 72 valandas iki kelionės gauna neigiamą testo atsakymą. Atvykėliai iš septynių valstybių, įskaitant JK, Naująją Zelandiją ir Japoniją, taip pat privalo savaitę izoliuotis.

Keleiviai iš didesnės rizikos šalių, įskaitant Argentiną, Indiją ir Pietų Afriką, privalo pateikti pagrįstą kelionės priežastį ir gali reikėti atlikti antrą testą, atsižvelgiant į testavimo laiką prieš skrydį. Taip pat jiems privalomas dešimties dienų karantinas.

Nuo 21 val. iki 6 val. Prancūzijos didmiesčiuose vis dar galioja komendanto valanda. Gyventojams draudžiama keliauti už ES ar septynių nurodytų šalių ribų, nebent jie atitinka išimčių sąrašą.

Ispanija ir Graikija atsidaro

Nuo pirmadienio turistai iš Japonijos ir JK gali patekti į Ispaniją be PGR testo. Tai turėtų suteikti stiprią paspirtį šalies turizmo sektoriui, nes britai yra pagrindiniai šalies lankytojai – tačiau yra tam tikrų problemų. Kadangi Ispanija yra JK gintariniame sąraše, grįžę namo britai turės izoliuotis. Tiek išvykstant, tiek sugrįžtant bus reikalingi testai, o tai greičiausiai numalšins poilsiautojų entuziazmą.

Kai kurie atvykstantieji į ES ir Europos ekonominę erdvę taip pat gali vykti į Ispaniją be testo – kartu su svečiais iš Australijos, Kinijos ir Honkongo. Atvykėliai iš daugumos ES šalių, įskaitant Vokietiją, Airiją ir Prancūziją, privalo atlikti testą. Sąrašas peržiūrimas kas dvi savaites. Atvykstantys į Ispaniją iš Indijos privalo 10 dienų praleisti karantine – laikotarpį galima sutrumpinti, jei septintąją dieną testo rezultatas pasirodys neigiamas.

Patekimas į Ispaniją bus paprastesnis nuo birželio 7 d., kai pasiskiepiję ES ar PSO patvirtintais skiepais bus laisvai įleidžiami ir galės laisvai keliauti po šalį.

Graikijoje keliautojai iš ES ir Šengeno zonos gali svečiuotis be izoliacijos, jei tik įrodys, kad per 72 valandas nuo atvykimo gavo neigiamą PGR testo atsakymą. Testas nereikalingas tiems, kurie pilnai pasiskiepijo ar pasveiko per pastaruosius devynis mėnesius ir gali tai įrodyti.

Kitos šalys, kurioms leidžiama patekti į Graikiją tomis pačiomis sąlygomis, yra JAV, JK, Rusija ir Kanada.

Portugalijos veržlumas

Oro linijos visus pajėgumus nukreipė į Portugaliją, kai JK anksčiau šį mėnesį įtraukė ją į žaliąjį sąrašą. Turistai iš JK, ES ir Šengeno zonos šalių gali vykti į Portugaliją, jei pateikia neigiamą testo, atlikto iki skrydžio likus 72 valandoms ar mažiau, atsakymą.

Žmonės iš šalių, kuriose „Covid-19“ sergamumas per pastarąsias dvi savaites buvo 500 ar daugiau atvejų 100 000 gyventojų, gali vykti tik į būtiniausias keliones ir privalo 14 dienų karantinuotis namuose ar sveikatos priežiūros institucijos parinktoje vietoje. Šiame sąraše yra Pietų Afrika, Brazilija, Indija, Kipras, Kroatija, Lietuva, Nyderlandai ir Švedija. Žmonėms, kurie minėtose šalyse tik išsilaipino oro uoste persėsti į kitą lėktuvą, šios taisyklės negalioja.

Transatlantinės kelionės

Transatlantinės kelionės pamažu pradeda atsinaujinti, tačiau kol kas eismas vienpusis: amerikiečiai iš JAV gali skristi į kai kurias Europos šalis, tačiau abipusių susitarimų dar nėra.

Remiantis prezidento dekretu, kurį Joe Bidenas paskelbė tik pradėjęs eiti pareigas, į JAV draudžiama atvykti tiems, kurie per pastarąsias 14 dienų lankėsi JK ar Šengeno zonoje, kuriai priklauso 22 ES narės ir keletas kitų šalių, pavyzdžiui, Norvegija, Islandija ir Šveicarija. Išimtis taikoma JAV piliečiams, nuolatiniams gyventojams ir jų šeimoms, todėl amerikiečiai gali nevaržomai sugrįžti namo, jei lankėsi užsienio šalyje.

Norėdami patekti į JK, gintariniame sąraše esantys atvykėliai iš JAV privalo izoliuotis 10 dienų. Tikimasi, kad JAV netrukus gali būti įtraukta į žaliąjį sąrašą, jei artėjant birželio mėnesį Anglijoje vyksiančiam Didžiojo septyneto susitikimui bus pasiektas dvišalis susitarimas.

Amerikiečiai gali keliauti į kai kurias žemyninės Europos dalis be būtinybės izoliuotis – paprastai tuo pačiu pagrindu, kaip ir svečiai iš likusios Europos. Taisyklė taikoma Graikijai ir kai kuriems skrydžiams į Italiją, taip pat Islandijai ir Kiprui. Prancūzija prie šio sąrašo prisijungs birželio 9 d., o Vokietijai, Portugalijai, Nyderlandams ir Airijai ir toliau bus taikomi griežti apribojimai.

ES sprendimas siekti platesnio atsidarymo pasiskiepijusiems svečiams iš už bloko ribų bus palankus amerikiečiams, atsižvelgiant į spartų JAV gyventojų skiepijimą. Tas pats pasakytina apie asmenis iš JK ir Jungtinių Arabų Emyratų.

Neskiepyti asmenys potencialiai taip pat galės patekti į šalį, jei JAV bus įtraukta į ES „baltąjį sąrašą“, kuriame šiuo metu yra aštuonios šalys su žemais „Covid-19“ rodikliais, įskaitant Naująją Zelandiją ir Izraelį. Tačiau dėl įtraukimo dar neaišku: diskusijos šiuo klausimu užstrigo, o sąrašo paskelbimas gali būti atidėtas dviem savaitėms, kaip praėjusią savaitę pranešė „Bloomberg“, cituodamas informuotus diplomatus.