„Negaliu nupasakoti mūsų jaudulio – pagaliau vėl išeisime į žmones“, – sako Josephine, kuri nebuvo palikusi namų nuo 2020 m. kovo 17 d., neskaitant trumpų pasivaikščiojimų po apylinkes ir pasiskiepijimo. Vos tik jiems su Johnu buvo paskirta vakcinacijos data, sutuoktiniai pradėjo planuoti keliones.

Rugsėjui numatytos dviejų savaičių atostogos Niufaundlande – darant prielaidą, kad iki to laiko sienos bus atidarytos. (Bet gali ir nebūti; rytinės Kanados provincijos taip griežtai laikosi kelionių draudimų, kad atsisako įsileisti net kitus kanadiečius.)

Spartėjant JAV skiepijimo tempui, paspartėjo ir skiepostogų planavimo tempas. „Nuo tada, kai prasidėjo pirmasis skiepijimo etapas, kelionių užklausų padaugėjo 25 proc., – teigia Denveryje įsikūrusio „Tafari Travel“ prezidentė Leah Smith. – Praktiškai kas savaitę sulaukiu klientų el. laiškų, kuriuose rašoma, kad jie ką tik pasiskiepijo ir yra pasirengę planuoti ateinančių dvejų metų keliones.“

„Neretai pasitaiko, kad viename el. laiške pateikiamos net keturios kelionių užklausos, – tęsia L. Smith. – Daugelis klientų nė nelaukia antrojo skiepo, kad pradėtų užsakinėti keliones.“

Ir jie visai ne anūkėlius planuoja lankyti, priduria Brooke Lavery, aukščiausios klasės kelionių konsultacijų firmos „Local Foreigner“ partnerė. „Žmonės, kurie per metus paprastai atostogauja 5–7 kartus ir kuriems kelionės ištisus dešimtmečius buvo gyvenimo būdas, dabar organizuoja šventines išvykas“, – sako ji.

Toks sujudimas gali pasirodyti kiek per ankstyvas. Ligų kontrolės ir prevencijos centrai dar nepaskelbė atnaujintų „Covid“ saugumo gairių amerikiečiams, kurie buvo pilnai paskiepyti. Kol kas organizacija ir toliau skatina vakcinuotus asmenis dėvėti kaukes, laikytis socialinio atstumo ir vengti minios.

Daktaras Anthony Fauci, prezidento vyriausiasis patarėjas medicinos klausimais ir Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto direktorius, viešai perspėjo po vakcinacijos susilaikyti nuo kelionių, kad virusas neturėtų galimybės toliau plisti.

„Kelionės buvo mūsų gyvenimas“

Charlotte Benedict (74 m.) – viena iš daugelio žmonių, pasirengusių rizikuoti. Po trijų savaičių moteris gaus antrąją „Moderna“ „Covid-19“ vakcinos dozę, dar po kelių savaičių bus paskiepytas ir jos vyras Roy’jus. Kitą mėnesį Dalaso pensininkai planuoja atšvęsti naujai įgytą imunitetą išvyka į Sent Džordžą Jutoje, kur ketina žaisti golfą.

„Kelionės buvo mūsų gyvenimas, – sako Charlotte. – Pernai atšaukėme penkias keliones, o šiemet esame vėl pasirengę keliauti.“ Tačiau tolimesnis planas – safaris Kenijoje su suaugusia dukra – turės palaukti iki 2022 m.

Vietovės, siūlančios daug erdvės ir natūralų socialinį atsiribojimą, vis dar yra pačios populiariausios – net ir tarp turinčių imunitetą keliautojų.

„Žmonės nori pradėti nuo atokesnių vietovių, kur didžiąją laiko dalį galės praleisti lauke, – sako kelionių konsultantė B. Lavery. – Jie vis dar nėra pasirengę sugrįžti į sausakimšus kurortus.“

Tedas Martensas, Bolderyje, Kolorado valstijoje įsikūrusio laukinės gamtos kelionių organizatoriaus „Natural Habitat Adventures“ rinkodaros vadovas, teigia, kad užsakymai atsigavo iškart, kai tik gruodžio mėnesį buvo pradėtos skirstyti vakcinos. „Pastaruosius du mėnesius naudojamės per metus susikaupusia paklausa, – sako jis. – Kelis mėnesius užsakymai svyravo ties 35–45 proc., tačiau sausio mėnesį pastebėjome šuolį ir per pastaruosius mėnesius matome apie 80 proc. įprastos užsakymų apimties.“

Daugeliu atvejų šis atvirų erdvių troškulys – dingstis pagaliau įgyvendinti išsvajotas atostogas, ir tai paaiškina, kodėl atsigaunant kelionių pramonei sąraše pirmauja tokios vietos kaip Antarktida.

Baltasis žemynas – kartu su Egiptu ir Ruanda – sulaukė neįtikėtino populiarumo prabangių kelionių firmos „Indagare“ įkūrėjos Melissos Biggs Bradley el. pašto dėžutėje. Ji priduria, kad daugumoje užklausų minimi ne ilgalaikiai, bet neatidėliotini kelionių planai.

„Pastebime žymiai trumpesnius laukimo langus, – sako ji. – Žmonės, kurie ką tik pasiskiepijo, nekantrauja per artimiausius mėnesius išsiruošti į keliones, kurias paprastai planuodavo keletą mėnesių.“

Pagaliau atsigavimas?

Visas šias užklausas apdorojantys kelionių operatoriai seniai nebuvo tokie užimti.

Biggs Bradley teigia, kad „Indagare“ užsakymai nuo kovo iki spalio buvo gana anemiški. Tačiau lapkritį, pasklidus žiniai apie pirmuosius daug žadančius vakcinų rezultatus, ji pastebėjo pakilimą, kuris ir toliau augo.

Visą vasarį „Indagare“ užsakymai per savaitę paaugdavo 100 proc. ir pasiekė didžiausias apimtis, kokias kompanija matė nuo pandemijos pradžios. Mėnesio pabaigoje įmonė kas savaitę gaudavo 2–3 kartus daugiau užsakymų, nei per visą praėjusių metų spalį. Šis nuolatinis augimas vargstančiai kelionių pramonei gali būti patikimiausias optimizmo ženklas nuo pandemijos pradžios.

Egzistuoja ištisas procedūrų ir taisyklių kalnas, prie kurio žmonės nėra įpratę, ir jis nuolat keičiasi
Biggs Bradley

Minesotoje įsikūrusios safarių kompanijos „Travel Beyond“ savininkas Craigas Bealas teigia, kad per pastarąsias dvi savaites mažiausiai penki klientai paminėjo skiepus kaip kelionių inicijavimo priežastį. Jo klientai – vieni iš tų laimingųjų, kurių pandemija finansiškai nepaveikė (karantinas netgi sumažino jų išlaidas). Dabar jie nekantrauja kuo greičiau pradėti keliauti, sako jis.

„Ištisus metus praleidę be kelionių, restoranų ir pramogų, klientai pastebi, kad turi kur kas daugiau pinigų nei pernai, – sako C. Bealas. – Už šiuos papildomus pinigus 2020-aisiais atidėtas keliones jie pakelia į naują lygį.“

Pasikeitusi realybė

Tačiau lengviau atsipūsti dar per anksti: skiepai nepanaikina kelionių pasaulinės pandemijos metu rūpesčių.

„Egzistuoja ištisas procedūrų ir taisyklių kalnas, prie kurio žmonės nėra įpratę, ir jis nuolat keičiasi, – teigia Biggs Bradley. – Neužtenka turėti pasą ir būti pasiskiepijus.“

Daugelis klientų tikisi, kad praėjus dviem savaitėms po antrosios dozės jau galės išskleisti sparnus, tačiau B. Bradley komandai tenka juos sugrąžinti į karantino taisyklių ir uždarytų sienų realybę, vis dar aktualią net ir vakcinuotiems keliautojams.

Nerimaudami dėl naujų viruso atmainų, kai kurie paskiepyti keliautojai, tokie kaip Josephine Darwin, ir toliau laikosi atsargumo priemonių, paklusdami dabartinėms rekomendacijoms. Pirmajam skrydžiui moteris netgi nusipirko veido skydelį.

„Praėjusius metus praleidome svajodami apie keliones ir jas planuodami, – sako ji. – Mieliau dėvėsiu kaukę, nei sėdėsiu namuose.“