Neužimtos išnuomojamos erdvės plotai Jungtinės Karalystės prekybos centruose ir parduotuvėse plečiasi sparčiausiais tempais nuo bent 1999 metų, kai pradėta registruoti tokią statistiką, rodo „Royal Institution of Chartered Surveyors“ atliktas tarpininkavimo agentų tyrimas. Agentų, pranešančių apie didesnius neišnuomojamų biurų rodiklius, skaičius buvo didžiausias nuo pastarosios finansų krizės piko.

Jungtinės Karalystės mažmeninių parduotuvių savininkai su nuomos mažėjimu susidūrė dar iki pandemijos, per kurią karantinai tik paspartino perėjimą prie apsipirkimų internetu ir privertė vis daugiau parduotuvių užsidaryti. Pandemija taip pat pablogino biurų savininkų padėtį, nes bendrovės grumiasi su ekonominiais koronaviruso pandemijos padariniais ir jau ima abejoti, ar būtina personalui eiti į darbą kiekvieną dieną.

Šviesesnes perspektyvas, kaip rodo šis tyrimas, galima įžvelgti nebent sandėliavimo patalpų sektoriuje. Vis daugiau tarpininkavimo agentūrų praneša apie išaugusią jų paklausą ir prognozuoja kylančią nuomą. Didžiausi pasaulyje investuotojai į nekilnojamąjį turtą, tarp jų, ir „Blackstone Group Inc.“, dosniai investuoja į sandėlius, įsitikinę, jog auganti elektroninė prekyba pastebimai sustiprins prekių sandėliavimo patalpų paklausą.

„Tiek biurų, tiek mažmeninės prekybos sektoriai susiduria su mažėjančia paklausa tarp nuomininkų ir investuotojų. Prognozuojama, kad nuomos ir kapitalo vertės kurį laiką išliks giliai neigiamoje trajektorijoje, – ketvirtadienį savo pareiškime teigė RICS ekonomistas Tarrantas Parsonsas. – Atsigavimas pramonės sektoriuje, regis, tolydžio stiprės.“

„Workspace Group Plc.“, Londone įsikūrusi aptarnaujamų biurų operatorė, ketvirtadienį pranešė, kad 2020 metų pabaigoje maždaug 18 proc. jos aptarnaujamų nuosavybių buvo neišnuomota; palyginimui, birželio pabaigoje šis rodiklis siekė apie 10 proc. Pastebėta, kad klientai, artėjant jų sutarties pabaigai, vis dažniau praneša apie ketinimus išsikelti.

Tuo tarpu „Tritax Big Box REIT Plc.“, sandėlio savininkė, ketvirtadienį paskelbė, kad jos portfelio vertė nuo birželio, kai Jungtinėje Karalystėje užfiksuota rekordinė logistikos nekilnojamojo turto objektų paklausa, išaugo 8 procentais.

Žemiau pateikiama RICS tyrime dalyvavusių agentų komentarų santrauka:

Kirsty Keeton – Richard Watkinson & Partners, Niuarkas, Notingamšyras:

„Suprantama, mažmeninės prekybos ir biurų rinka aprimo. Pramonės sektoriuje palaikoma stipri paklausa. Bendrovės karpo išlaidas biurų nuomai, plėsdamos technologijas, mažindamos biurų apimtis ir skatindamos darbą iš namų.“

Simon Penny – Altus Group, Noridžas:

„Labai sunkūs ir pilni netikrumo laikai visais atžvilgiais. Labai menkas pasitikėjimas rinka, daug abejonių. Bendrovės, kurios planavo didinti bei tobulinti pajėgumus ir aktyviau dalyvauti rinkoje, atideda tokius savo planus.“

Duncan Owen – Schroders, Londonas:

„Biurams per trumpą laiką smogtas pernelyg skaudus smūgis, o pramoninės sandėliavimo patalpos dėl savo investicinės vertės dabar kyla į aukščiausias rinkos pozicijas.“

Giles Hall – Orchard Street Investment Management, Londonas:

„Pandemijos poveikis nuomai ir kapitalo vertei dar nepasireiškė visu mastu, nes vyriausybinė intervencija kompensavo dalį neigiamų padarinių. Vos tik parama bus nutraukta ir apsauga nuo skolų išieškojimo susilpnės, biurų bei mažmeninių prekybos patalpų nuomos bei kapitalo vertės, mano nuomone, deja, kris dar labiau, nes paaiškės tikrieji nuomotojų sunkumai.“