Nors anksčiau ar vėliau pasaulinis augimas turėtų pradėti sparčiai atsigauti po praėjusių metų nuosmukio, jam įsiliepsnoti gali prireikti daugiau laiko ir jis gali būti ne toks energingas, kaip prognozuota anksčiau. Pasaulio bankas šį mėnesį sumažino savo 2021 m. prognozę iki 4 proc., o Tarptautinis valiutos fondas savo perspektyvą atnaujins šią savaitę.

Japonijoje, euro zonoje ir Jungtinėje Karalystėje tikimasi dvigubo nuosmukio, nes sustiprinami apribojimai, skirti viruso plitimo sustabdymui. Rekordiniai atvejai JAV atsiliepia vartotojų išlaidoms ir įdarbinimui. Tai paskatino prezidento Joe Bideno administraciją siekti papildomų 1,9 trln. dolerių fiskalinių paskatų.

Tik Kinijai pavyko pasiekti V formos atsigavimą, nes šalyje liga buvo pažabota anksti. Visgi net ir ten vartotojai išlieka atsargūs, o Pekine įvestas dalinis karantinas.

Bloomberg Economics“ stebimi aukšto dažnio rodikliai rodo sudėtingą metų pradžią: išsivysčiusios ekonomikos 2021-uosius pradeda silpnai, o besivystančių atsigavimas skiriasi.

„Tai atspindi niūrią realybę, kad prieš plačiai paskleidžiant vakciną sugrįžti prie normalumo yra mažai tikėtina perspektyva“, – teigė Tomas Orlikas, „Bloomberg Economics“ vyriausiasis ekonomistas.

Tai atspindi niūrią realybę, kad prieš plačiai paskleidžiant vakciną sugrįžti prie normalumo yra mažai tikėtina perspektyva
Tomas Orlikas, „Bloomberg Economics“ vyriausiasis ekonomistas

Tai akivaizdu ir politikos formuotojams, kadangi 12 trln. dolerių dydžio fiskalinė parama ir trilijonai centrinio banko atspausdintų pinigų nesugebėjo užtvirtinti atsigavimo. Federalinio rezervo atstovai susitinka šią savaitę.

Rinkos optimizmas

Nors pirmosiomis 2021-ųjų savaitėmis ekonominės perspektyvos neatrodo šviesios, finansų rinkos ir toliau optimistiškai tikisi, kad vyriausybės paskatos ir vakcinos platinimas paskatins atsigavimą. Pasaulinės akcijos praėjusią savaitę pasiekė visų laikų aukščiausią lygį.

Pasaulio lyderių, įskaitant Kinijos prezidentą Xi Jinpingą, Emmanuelį Macroną iš Prancūzijos, Vokietijos kanclerę Angelą Merkel ir kitus, kurie pasisakys internetiniame Pasaulio ekonomikos forumo renginyje, teiginiuose greičiausiai bus netolygumo. Renginys tęsis nuo sausio 25 iki 29 d. ir vyks internete – vietoj įprasto susitikimo Šveicarijos slidinėjimo kurorte Davose.

JAV, Didžioji Britanija ir Europos Sąjunga jau platina vakcinas, taigi kai kai kurios pasaulio dalys pamažu pasieks bandos imunitetą, o kitos, ypač skurdesnės, vilksis iš paskos.

Pasaulio sveikatos organizacija pirmadienį turtingesnes valstybes perspės, kad jų ekonomikos gali nukentėti, jei jos nepadės besivystančioms šalims paspartinti skiepijimo programų, praneša „Financial Times“, remdamasis Tarptautinių prekybos rūmų užsakymu atliktu tyrimu.

Jei vakcinų sklaida skurdesnėse šalyse išlaikys dabartinę trajektoriją, išsivysčiusių ekonomikų laukia produkcijos mažėjimas, lygus maždaug 2,4 trln. dolerių metinio bendrojo vidaus produkto prieš pandemiją, nes koronavirusas sutrikdė prekybos ir tiekimo grandines, ketina pranešti PSO, remdamasi Tarptautinių prekybos rūmų tyrimu, teigia „Financial Times“.

„Nors tunelio gale matome šviesą, mūsų dar laukia ilgas ir sunkus kelias, – sakė Erikas Nielsenas, „Unicredit SpA“ vyriausiasis ekonomistas. – Kol pandemija terorizuos bent vieną pasaulio dalį, tol niekur nebus atkurtas normalumas.“

Nors tunelio gale matome šviesą, mūsų dar laukia ilgas ir sunkus kelias. Kol pandemija terorizuos bent vieną pasaulio dalį, tol niekur nebus atkurtas normalumas
Erikas Nielsenas, „Unicredit SpA“ vyriausiasis ekonomistas

Optimistinės perspektyvos remiasi prielaida, kad valdžios institucijoms pavyks išplatinti vakciną iki metų vidurio ir neutralizuoti kitų viruso variantų grėsmę. Taip pat turėtų pagelbėti vykdoma monetarinė politika ir viltis, kad vyriausybės nenutrauks savo paramos anksčiau laiko, kaip kai kurios padarė po finansų krizės.

Panašu, kad karantinas ir kiti judėjimo apribojimai šiemet sukels ne tokį žalingą ekonominį poveikį, nes vartotojai ir verslas rado būdų, kaip prisitaikyti. Kinijos pirmavimas pasauliniame atsigavime rodo, jog tai įmanoma, kai tik virusas bus sukontroliuotas.

„Pirmasis ketvirtis bus blogesnis, nei tikėjomės, – teigė Shaunas Roache’as, Azijos ir Ramiojo vandenyno vyriausiasis ekonomistas iš Singapūro „S&P Global Ratings“. – Vis dėlto matome uždelstą, o ne žlungantį atsigavimą.“

Pirmasis ketvirtis bus blogesnis, nei tikėjomės. Vis dėlto matome uždelstą, o ne žlungantį atsigavimą
Shaunas Roache’as, Azijos ir Ramiojo vandenyno vyriausiasis ekonomistas iš Singapūro „S&P Global Ratings“