O kol kas tie bankai ir pinigų tvarkytojai, kurie apsižiūrėjo esą pralaiminčioje sandorių pusėje, skuba apriboti nuostolius, kol jų kolegos stengiasi įtvirtinti gautą pelną.

Niekur ši įtampa nėra tokia akivaizdi, kaip apsikeitimo sandorių rinkoje, nes perėjimas prie naujojo etalono (žinomo kaip trumpalaikis euro kursas arba €STR), padedantis įvertinti šimtų milijardų eurų keitimo sutarčių vertę, neišvengiamai sukels staigų kainų pokytį, daugeliu atvejų padidinantį tiek prekybininkų pelną, tiek nuostolius.

Nors Europos centrinio banko remiamas komitetas pasiūlė struktūrą, pagal kurią iš pokyčio pasipelniusios šalys turėtų kompensuoti pralaimėtojoms, jis negali priversti rinkos privalomai taikyti šios metodikos, todėl prekybos partneriams savo sandorius teks tvarkyti patiems. JAV finansų įmonės atidžiai stebi veiksmą Europoje, ruošdamosi panašiam pokyčiui, kuris planuojamas spalio mėnesį.

Visas šis sujudimas skirtas visuotiniam perėjimui nuo Libor ir kitų diskredituotų lyginamųjų palūkanų normų, kuriomis tebėra paremta šimtai trilijonų dolerių turto – nuo hipotekų Jungtinėse Valstijose iki sindikuotų paskolų Azijoje. Kliringo namai, savo veiksmus koordinuodami su reguliavimo institucijomis, pereina prie alternatyvių etalonų iš dalies tam, kad padidintų jų likvidumą.

Tų prekybininkų, kurių apsikeitimo sandorių kliringas atliekamas centralizuotai, pozicijos bus pakoreguotos automatiškai. Bet kadangi dauguma mainų yra dvišaliai ir jiems kliringas netaikomas, privalomos kompensavimo taisyklės jiems negalios.

„Kils realių pelno ir nuostolių problemų, – el. laiške teigė Priya Misra, Niujorko „TD Securities“ pasaulinės palūkanų normų strategijos vadovė. – Bet kuris investuotojas, kurio grynoji vertė yra teigiama, turėtų iš to pasipelnyti. Visi kiti pralaimės.“

DELFI trumpai
Apsikeitimo sandoriai suteikia pirkėjui teisę ateityje sudaryti palūkanų normos mainų sutartį (pagal kurią keičiamasi fiksuotos ir kintamos palūkanų normos mokėjimo srautais).
Liepos 27 d. keisis kursas, naudojamas apsikeitimo sandorių eurais grynųjų pinigų srautams diskontuoti. Kliringo namai pereis nuo Euro Overnight Index Average, arba Eonia, prie €STR, kuris yra 8,5 bazinių punktų žemesnis. Žargonu tai vadinama „didžiuoju sprogimu“.
Tai skamba kaip nežymus patobulinimas, tačiau bankui, turinčiam didelį ilgalaikių apsikeitimo sandorių portfelį, jis gali kainuoti daugiau kaip 10 milijonų eurų.

ECB pradėjo laipsnišką perėjimą prie €STR spalio mėnesį, ir šis etalonas 2022 m. pradžioje visiškai pakeis Eonia, vis dar susietą su daugiau kaip 100 trilijonų eurų finansinių priemonių. Reguliuotojai renkasi €STR dėl tvirtesnės prekybos, kuria paremtas šis lyginamasis indeksas, tiksliau atspindintis kapitalo kainą ir mažiau jautrus korupcijai.

Panašūs veiksmai laukia ir sterlingų bei dolerių rinkų po to, kai jų indeksus, kurie daugelį metų buvo pasaulinės finansų sistemos pagrindas, užgriuvo skandalai.

Europoje didžiausi bankai jau tariasi dėl kompensacijų, susijusių su jų apsikeitimo portfeliais, teigia Janas Rosamas, „Ernst & Young“ partneris Vokietijoje. Jis prognozuoja, kad derybos užsitęs bent jau iki kitų metų pabaigos. Anot jo, visa rinka tikisi išvengti nemalonių ginčų.

„Viskas prasidės nuo didžiųjų bankų ir brokerių, o paskui prisijungs ir pirkėjai, – aiškina jis. – Per porą savaičių tokio reikalo nesutvarkysi. Kalbame apie tūkstančių teisinių susitarimų pakeitimą.“

Firmos stebi, kaip reaguos didieji JAV skolintojai, ir kol kas neaišku, ko laukti toliau, sakė vieno Europos banko vadovas, kuris prašė likti neįvardintas. Pakaktų, kad viena sandorio šalis atsisakytų bendradarbiauti, ir visa kompensacijų sistema galėtų žlugti, pažymėjo asmuo ir pridūrė, kad racionaliausia tikėtis, jog niekas niekam nieko neturės mokėti.

Tuo tarpu spartėja pasirengimas etalonų pokyčiui. Pasak informuoto šaltinio, pageidavusio likti anonimu, finansų technologijų bendrovė „Capitalab“ jau pakeitė 290 milijardų eurų savo klientų apsikeitimo sandorių diskontavimą iš Eonia į €STR.

ECB atsisakė komentuoti savo darbo grupės pasiūlytas kompensavimo rekomendacijas, tik pažymėjo, kad jos grindžiamos rinkos sutarimu ir neturi teisinio statuso.

Kitapus Atlanto JAV susiduria su panašiu nepasitenkinimu, nes Secured Overnight Financing Rate (SOFR) pakeis efektyvią federalinių fondų normą diskontuojant pinigų srautus doleriais pagrįstuose apsikeitimo sandoriuose. Alternatyvių lyginamųjų normų komitetas, kurį perėjimui nuo Libor sušaukė Federalinis rezervų bankas, prieš spalio mėnesio permainas pasiūlė savo savanoriško kompensavimo tvarką.

Dėl bet kokio dvišalio susitarimo galima derėtis – tai visiškai savanoriškas dalykas, tad pažiūrėkime, kokios bus kompensacijos grynaisiais. €STR produktų likvidumas turėtų padidėti, kai bus daugiau apsidraudimo priemonių.
Tanvir Sandhu, vyriausioji pasaulinių derivatyvų strategė

Panikuoja ne visi – rizikos draudimo fondai visiškai nesijaudina. Vieno didžiausių makro fondų Londone portfelio valdytojas teigia nesukantis sau galvos, tačiau suprantantis, kad tai turės didesnį poveikį.

Kito didelio fondo įkūrėjas teigia, kad perėjimas nesukels jokių problemų, o rinka prisitaikys visiškai sklandžiai. Eonia ir €STR kainodara palieka mažai galimybių arbitražui, nes prekybininkai išnaudoja vertės skirtumus, sako jis.

Trečio fondo generalinis direktorius svarsto, kad šioje situacijoje gali būti ir nugalėtojų, ir pralaimėtojų, nes daugelis apsikeitimo sandorių buvo įkainoti darant prielaidą, jog mainams bus naudojama senoji diskontavimo sistema.

Dabar bankų laukia sunkūs sprendimai. Jie gali imtis „razinų išrankiojimo“ strategijos, reikalaudami kompensacijos, bet atsisakydami nusileisti ten, kur patys yra skolingi. Nors tai gali pasirodyti ekonomiškai efektyvu, didesnės institucijos nenorės pakenkti savo reputacijai, viešai konfliktuodamos su konkurentais. Be to, jų gali laukti ilgas derinimas ir nustatinėjimas, kurioms priemonėms reikia kompensacijos.

„Kai kurios firmos gali tiesiog pasakyti, kad tai neįmanoma, kad nesuteiks jokios kompensacijos ir nebendraus su kitomis sandorio šalimis, – svarsto Suzanna Brunton, Paryžiaus „Linklaters LLP“ vadovaujanti asocijuotoji partnerė. – Ir nemanau, kad tai būtų nepagrįsta reakcija.“