Naujausios priemonės apima Europos centrinio banko 820 milijardų dolerių obligacijų pirkimo programą ir kovos su virusu įstatymo projektą JAV, po kurio gali sekti 1,3 trilijono dolerių paskatų paketas.

Nors daugelis investuotojų tai laiko teigiama pradžia, jie vis dėlto mano, kad norint kompensuoti ligos protrūkio ekonominius padarinius, dabartinių skatinamųjų priemonių nepakanka – ir reikalauja daugiau. Vieni pabrėžia greičio (o ne veiksmingumo) svarbą, kiti svarsto, kad šios priemonės gali žymėti dabartinio rinkos svyravimo laikotarpio pabaigą.

Pateikiame kelių rinkos dalyvių nuomonę:

Atrodo nepakankama

Jimas Vogelis, „FHN Financial“:

„Apibendrinant: kad ir kiek nulių būtų paskatų sumos gale, šią savaitę tai atrodo nepakankama. Jei viskas bus gerai, balansas galėtų pasikeisti per apytikriai dvi savaites.“

„Panašu, kad likusią savaitės dalį koronavirusas mūsų nebenustebins. Jo vietoje laukiama didžiulė atleidimų iš darbo banga.“

Greita arba veiksminga

Steve'as Englanderis, „G-10 FX“ tyrimų vadovas iš „Standard Chartered“:

„Politikams bus nelengva užkirsti kelią ateinančiais mėnesiais augsiančiam nuosmukiui, tačiau jie gali pasirūpinti, kad laikinas šokas dėl ligos neužsitęstų ir nuosmukio dar labiau nesustiprintų.“

„Tvarkingų rinkų ir mokumo palaikymas yra svarbesnis už bandymą artimiausiu laikotarpiu palaikyti paklausą. Atsižvelgiant į šoko pobūdį, greita politinė reakcija gali pasirodyti svarbesnė už efektyvią, jei norime, kad mokios firmos nenutrauktų savo veiklos, nes tai savo ruožtu atidėtų ekonomikos atsigavimą.“

Painiavos kėlimas

Naomi Muguruma, „Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities“ vyriausioji rinkos ekonomistė:

„Siurprizai ar netikėti bazukos tipo veiksmai, lydintys šalutinius poveikius, griauna rinkos dalyvių scenarijus ir verčia juos koreguoti ir keisti įvairias perspektyvas bei investavimo politiką.“

„Nenumatyti veiksmai kelia painiavą ir galiausiai priverčia rinkos dalyvius tiesiog pasirinkti likvidavimą.“

Pardavimų išsekimas

Julianas Emanuelis, „Btig LLC“ vyriausiasis akcijų ir išvestinių priemonių strategas:

„Ar gali nesibaigiantis akcijų kritimas sustoti, ypač dabar, kai Senatas, o kartu su juo ir ECB, ėmėsi veiksmų? Nepastovumo indekso VVIX nepastovumas trečiadienį nepasiekė aukštesnio lygio, nepaisant išaugusio VIX ir sumažėjusio SPX, o tai artimiausiu metu prognozuoja pardavimų išsekimą.“

„Federalinė rezervų sistema (o netrukus ir Iždas, gavęs Kongreso mandatą) naudoja visas turimas priemones, kad užtikrintų, jog, skirtingai nei buvo 2008 m., visuomenės sveikatos krizė ir ekonominė krizė nepavirstų finansine krize. Jei jiems pasiseks, augimas atsigaus 2020 m. antroje pusėje.“

Gera pradžia

Sue Trinh, „Manulife Asset Management Ltd“ vyriausioji makro strategė:

„Tai yra gera pradžia ir žingsnis teisinga linkme naudojant turimus įrankius, tačiau jie vis tiek galėtų nuveikti daugiau.“

„Būtina, kad JAV doleris taptų likvidesnis ir galėtų patekti ten, kur jo labiausiai reikia. Šiuo metu rinkos šaukte šaukia, kad to nepakanka – turime nuveikti daugiau.“

Ateities burbulai

Osamu Takashima, „Citigroup Global Markets Japan Inc.“ vyriausiasis FX strategas:

„Pažvelgus į tai, ką valdžios institucijos daro visame pasaulyje, atrodo, kad nueita per toli. Nors jų fiskalinės, monetarinės ir kitos priemonės artimiausiu metu padarys ženkliai teigiamą poveikį, ilgalaikėje perspektyvoje esama rizikos.“

„Tai, ką jie daro, ateityje sukurs potencialius turto burbulus ir kels iššūkį, kaip reikės tvarkytis, kai tie burbulai sprogs. Be to, monetarinė politika tuoj pasieks ribas, o tai sukels rūpesčių ilgalaikėje perspektyvoje.“

„Tai nėra sisteminė finansų krizė, tad kai tik investuotojai ir turto valdytojai prisitaikys prie pokyčių, bus galima tikėtis rinkos atsigavimo.“

Priešaky ilgas kelias

Timas Grafas, „State Street Global Markets“ EMEA makro strategas:

„2009 m. pavasarį taip pat įvyko finansų krizės lūžis, kai vyriausybės perėmė estafetę iš centrinių bankų. Dabar artėjame prie meto, kai rinkos svyravimai turėtų pradėti mažėti. Priešaky dar ilgas kelias – mūsų kainomis pagrįstos rizikos matavimo priemonės vis dar rodo labai trapią rinkos aplinką, o infliacijos rodikliai realiu laiku rodo artėjantį paklausos šoką, kuris gali tęstis kelis mėnesius.“

Palaikymo bazė

Paulas Sandhu, Honkongo „BNP Paribas Asset Management“ mišraus turto kiekybinių sprendimų vadovas ir klientų konsultantas Azijos ir Ramiojo vandenyno regione:

„Dabar visi laukia, ko griebsis JAV įstatymų kūrėjai, kaip jiems seksis pažaboti virusą. Pirmasis žingsnis rinkos stabilizavimo link – žinoti, kad JAV ir Europoje imamasi adekvačių priemonių viruso plitimui sustabdyti. Iki to laiko jokie politikos formuotojų veiksmai nebus sėkmingi.“

„Vis dėlto dabartinis ir laukiamas skatinimo priemonių rinkinys sukuria palaikymo bazę ekonomikoje, kol kuriamos veiksmingos viruso sulaikymo priemonės.“

Recesija neišvengiama

Julianas Wee, Singapūro „Credit Suisse Group AG“ investicijų strategas:

„Kol kas neaišku, ar ligšiolinis agresyvus politikos švelninimas padės stabilizuoti finansų rinkas. Akivaizdu, kad jis negalės užkirsti kelio trumpalaikei recesijai, tačiau turėtų padėti vėlesniam atsigavimui. Trumpa maždaug trijų mėnesių recesija (panaši į Kinijos) atrodo neišvengiama Europoje, JAV ir kitur – daugiausia dėl to, kad šiuo metu ten įgyvendinamos plataus masto ekonomikos sustabdymo priemonės.“

„Artimiausiu metu Federalinės rezervų sistemos pastangos sušvelninti finansinį stresą turbūt nesuveiks – prireiks šiek tiek laiko, kad rinkos pajustų stipresnį poveikį. Šiaip ar taip, šias pastangas artimiausiomis dienomis ar savaitėmis gali tekti praplėsti.“

„Dabar kyla klausimas, ar rinkos „atlaikys“ nuosmukį ir nepuls į paniką dėl negatyvių antraščių. Artimiausios 3–5 savaitės šiuo požiūriu bus labai sudėtingos. Nors mes manome, kad tolesnė neigiama rizika akcijų rinkai mažesnė nei tai, ką stebėjome iki šiol, kol kas akcijų atžvilgiu laikomės neutralios pozicijos. Sugrįžti į akcijų rinką dar ne laikas.“

Grįžti į normalią būseną

„Citigroup Inc.“ ekonomistai, vadovaujami Catherine Mann:

„Rinkos nėra užtikrintos dėl to, kaip keisis pajamos, infliacija, skirtingiems sektoriams gresianti rizika ir bendra ekonomikos situacija. Nežinia, kiek laiko prireiks sugrįžti į normalią būseną, o galbūt atsiras „naujasis normalumas“. Šios abejonės daro įtaką santykinei kainų dinamikai visose turto klasėse ir pozicijose, todėl blogėja prognozės ir stiprėja svyravimai.“

„Politiniai veiksmai, palaikantys vartotojų pasitikėjimą ir verslą sveikatos krizės metu, yra labai svarbūs, siekiant užkirsti kelią įmonių bankrotų, atleidimų iš darbo ir vartotojų gniuždymo kaskadai, kuri prailgins laiką, reikalingą sugrįžti į normalią būseną.“

26 trilijonai dolerių

Hamishas Douglassas, „Magellan Financial Group Ltd.“ pirmininkas ir vyriausiasis investicijų vadovas

„Šiame etape mes negalime įvertinti labiausiai tikėtino rezultato, nes nematome galimų fiskalinių ir monetarinių veiksmų, kurių gali imtis vyriausybės ir centriniai bankai, apimties ir veiksmingumo. Fiskalinis atsakas, reikalingas apsisaugoti nuo blogiausio, yra beprecedentis ir gali siekti 20–30 proc. BVP.“

Daugybė šalių, ypač besivystančios rinkos, gali nesugebėti reaguoti „su pakankama jėga“, rašo H. Douglassas. Tačiau jis teigia, kad didžiosios šalys, tokios kaip JAV, Kinija, Japonija ir Vokietija, turi visas sąlygas reaguoti tinkamai.