Viso pasaulio investuotojai ir verslovės tikisi, kad kai D. Trumpas susės prie derybų stalo šeštadienį Argentinoje vyksiančiame G20 viršūnių susitikime, abiem lyderiams pavyks pasiekti paliaubas užsitęsusiame šalių tarifų kare. Pasiektos paliaubos bent pristabdytų prekybos konfliktą tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų, keliantį rimtą pavojų pasaulio ekonomikai ateinančiais 2019 metais.

Pastaraisiais mėnesiais Jungtinės Valstijos įvedė tarifus 250 mlrd. JAV dolerių vertės Kinijos importui. Nuo kitų metų sausio 1 dienos 10 proc. tarifas prekėms už 200 mlrd. dolerių bus padidintas iki 25 proc. D. Trumpas pagrasino įvesiantis tarifus dar didesniam kiekiui prekių.

Foto: Bendrovės archyvas

Bet Xi Jinpingą turėtų gluminti ir tas faktas, kad į šią savaitę vyksiantį G20 viršūnių susitikimą jis vyksta su daug retesnėmis bičiulių gretomis nei tikėjosi. Tuo tarpu D. Trumpo pagalbininkai, nepaisant nuolatinių prezidento tūžmingų tiradų, nukreiptų prieš sąjungininkus, ypač Europos Sąjungą, sugebėjo suburti koaliciją prieš Kiniją - kad ir kuklią, - kurios pagrindinius blokus sudaro Europa ir Japonija.

Pasaulinio lygio susitarimas

„Likusi pasaulio dalis mums pritaria, - antradienį žurnalistams sakė pagrindinis Donaldo Trumpo ekonomikos patarėjas Larry‘is Kudlow, turėdamas galvoje neseniai pasiektą susitarimą su Europos Sąjunga ir Japonija dėl bendradarbiavimo prekybos klausimais, susijusiais su Kinija.

Bet kokia koalicija išlieka trapi. Europos bei Japonijos pareigūnai teigia, kad bet koks dabartinis bendradarbiavimas su Vašingtonu dėl Kinijos gali žlugti, jeigu JAV įgyvendins provokacinius planus įvesti naujus tarifus automobilių importui, kurie smogtų skaudų smūgį Europos ir Japonijos gamintojoms. ES ir Japoniją supykdė D. Trumpo atsisakymas atleisti jas nuo tarifų plienui bei aliuminiui, kuriuos jis įvedė šiais metais.

ES pareigūnai taip pat laikosi nuomonės, kad bendradarbiavimas su D. Trumpo administracija išlieka sudėtingas dėl prezidento neprognozuojamų protrūkių. Pavyzdžiui, praėjusį savaitgalį D. Trumpas susiejo antivyriausybinius protestus Paryžiuje su jo nuolatiniais skundais dėl ES prekybos su JAV pertekliumi.

Vis dėlto Pekinui ir Xi Jinpingui yra pagrindo nerimauti.

D. Trumpas padarė visa, kas įmanoma, kad supykdytų sąjungininkus ir „neizoliuotų Kinijos, o Kinija, regis, nepraleido progos tuo pasinaudoti, bet, atrodo, kad šis tas keičiasi“, sakė Kornelio universiteto ekspertas prekybos ir Kinijos ekonomikos klausimais Eswaras Prasad‘as.

„Tarptautinėje dinamikoje jaučiami subtilūs ir netikėti pokyčiai“, - sakė ekspertas.

Šie pokyčiai, pasak E. Prasado, atsispindėjo lapkritį Papua Naujoje Gvinėjoje vykusiame Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo šalių (APEC) viršūnių susitikime, kur Kinija pasijuto labiau izoliuota nei Jungtinės Valstijos. Be to, iš JAV, Europos bei Japonijos bendrovių, dirbančių Kinijos rinkose, nuolat plūsta nusiskundimai ir tarp jų vis labiau jaučiamas įsitikinimas, esą Xi Jinpingo vadovaujama valstybė apsunkina užsienio investuotojų gyvenimą.

„Amerikos, Europos ir Japonijos bendrovės – visos jos išsako susirūpinimą dėl tų pačių dalykų, ir jos klausia: Ką mes dėl to darome?“ - teigia buvęs JAV diplomatas Peteris Chase‘as.

Visos trys ekonomikos drauge rengia naujas taisykles, idant Pasaulio prekybos organizacija (PPO) būtų geriau pasirengusi spręsti tokius klausimus, kaip Pekino pramonės subsidijos ir politikos, verčiančios užsienio investuotojus mainais už patekimą į Kinijos rinką perleisti technologijas kinų partneriams. Drauge su kitomis ilgalaikėmis JAV sąjungininkėmis, tokiomis kaip Australija, jos prašo ir inicijuoti naujas Kinijos investicijų bei paskolų kontrolės procedūras.

Konstruktyvios derybos

Už prekybą atsakinga Europos komisarė Cecilia Malmstrom antradienį pavadino diskusijas su JAV dėl PPO reformavimo „konstruktyviomis“. Kaip ir daugelis pasaulio pareigūnų, C. Malmstrom laikėsi nuomonės, jog D. Trumpo-Xi Jinpingo susitikimas šią savaitę vyksiančiame G20 susitikime bus svarbiausias įvykis.

„Visas pasaulis tikisi, kad per šį susitikimą, jei ir nebus išspręsti visi jų ginčai ir nesutarimai, tai bent jau pavyks sumažinti įtampą“, - sakė ji žurnalistams.

Europos pareigūnų teigimu, šią savaitę vyksiantis D. Trumpo ir Xi Jinpingo susitikimas parodys, kurlink koalicija žengs toliau.

Viena iš koalicijos žinučių: Kinija turės atsižvelgti į D. Trumpo keliamus klausimus ir pasiūlyti daugiau, jei ji nori išsaugoti PPO palaikymą. Anot aukšto rango prekybos pareigūnų,
galutinis koalicijos tikslas pasiekti susitarimą dėl pramonės subsidijų ar Kinijos valstybinių įmonių taktikos, o tam įgyvendinti gali prireikti ne vienų metų. Galiausiai tokia strategija nekantrumu garsėjančiam D. Trumpui gali pasirodyti pernelyg lėta.

Kaip teigia Heather Conley, buvusi aukšto rango užsienio diplomatė George W. Busho administracijoje ir šiuo metu dirbanti JAV Strateginių ir tarptautinių studijų centre, nors diskusijos tarp Jungtinių Valstijų, Europos Sąjungos ir Japonijos dėl santykių su Kinija dabar atrodo vaisingos, tai gali netrukti ilgai, galiausiai D. Trumpo instinktai ir pasaulėžiūra nepasikeis.

„Bėda ta, problemai gilėjant, ji vis labiau paklūsta prezidento požiūriui, - sakė H. Conley apie JAV diskusijas su ES ir Japonija. – Prezidentas žvelgia į sąjungininkus kaip į silpnąją mūsų vietą, trūkumą, kuris sekina mūsų jėgas. Tokiu savo požiūriu jis visiškai skiriasi nuo ankstesnių prezidentų“.