Tokią dilemą sprendžia restoraną „Pilies skliautai“ Biržų pilyje atidariusi trijų vaikų mama Renata Greviškienė. Ką jai patars ne vieną restoraną valdantis patyręs Lietuvos restoranininkas Arūnas Oželis? Kelti kainas lengviausia, bet ar tai geriausia išeitis?

R. Greviškienės siūlomą valgiaraštį peržvelgęs A. Oželis neslepia, kad toks restoranas lengvai galėtų konkuruoti su prabangiais restoranais sostinės Vokiečių gatvėje. Tačiau kaip į restoraną Biržuose privilioti vilnietį ar užsienio turistą? Anot A. Oželio, lietuviai dar nepribrendę važiuoti 60 km iš miesto į kaimą, kur skaniai maitina. Pasak restoranininko, tai labai populiaru Prancūzijoje ar Ispanijoje. Neretai tose šalyse geriausi restoranai yra būtent užmiestyje.

Pabiržėje prieš aštuoniolika metų pirmą savo kavinę atidariusi R. Greviškienė iš patirties žino, kad Lietuvoje mažame miestelyje šis verslas nėra itin skalsus. Tačiau noras augti ir iš užsakomųjų pobūvių kavinės šeimininkės tapti prestižinio restorano savininke įžiebė R. Greviškienei drąsos rizikuoti.

Laimėjus Biržų savivaldybės skelbtą konkursą įrengti restoraną atstatytoje Radvilų pilyje, pergalės džiaugsmą R. Greviškienei greitai užgožė įkurtuvių rūpesčiai. Tuščiose patalpose jaukią erdvę kuriančiai verslininkei reikėjo įsigyti ir baldus, ir indus, ir virtuvės įrangą.

Už 200 000 litų paskolą įkeistas šeimos gyvenamasis namas mainais į galimybę plėsti verslą – tokia buvo sprendimo atidaryti restoraną Biržų pilyje kaina. „Rizika tai didžiulė, iš tikrųjų. Yra ir mažas vaikas, reikia to namo neprarasti ir uždirbti pinigus, – iš pradžių dvejojusi prisipažįsta verslininkė. – Vaikai pritarė, sako, padėsim. Vyras sako, na gerai, jeigu jūs visi, tai ir aš prisidedu prie jūsų. Taip ir prasidėjo viskas.“

Tris atžalas auginančios R. Greviškienės versle petys į petį kartu dirba abu vyresnėliai. Dukra sukasi restorano virtuvėje, sūnus aptarnauja svečius. Moteris pripažįsta: jeigu ne šeimos parama, vargu ar restoranas išgyventų.

Verslumą skatinančiame LRT televizijos projekte „Lietuva gali“ dalyvaujančią biržietę konsultuojantys SEB banko viceprezidentas Aivaras Čičelis ir kelių sostinės restoranų savininkas A. Oželis, apžiūrėję Biržų pilies rūsyje įrengtą menę, vieningai sutarė – norint pritraukti daugiau klientų, ypač turistų, reikia plėstis ir iš požemio vasarą keltis į lauką, maksimaliai išnaudoti unikalią restorano vietą.

Tačiau lengva pasakyti, sunku padaryti. Pradėjus domėtis, kokių dokumentų reikia, norint pilies teritorijoje įrengti laikiną lauko kavinę, kurioje sėdėdami svečiai galėtų grožėtis atstatyta pilimi ir vaizdu į Širvėnos ežerą bei Meilės salą, verslininkei nusviro rankos.

Lauko terasas prie restoranų norintys įsirengti verslininkai vienas kitam pasakoja kone anekdotines istorijas, kokius kryžiaus kelius tenka nueiti, kol susitvarko visus leidimus.

R. Greviškienė neslepia, kad noras įrengti lauko kavinę išblėso, pasiklausius kitų verslininkų. Esą viena gėlių salono savininkė Biržuose dvejus metus derino leidimą pasistatyti vazonus lauke.
„Nesuprantu, kokio ilgumo turi būti tas parašas, jeigu reikia dvejus metus rašytis“, - stebisi vienas žinomiausių Lietuvos restoranininkų A. Oželis, išgirdęs apie R. Greviškienės vargus dėl lauko kavinės.

Kokią išeitį rado „Pilies skliautų“ savininkė ir kodėl praėjusią vasarą ji vadina netikėtai sėkminga – laida „Lietuva gali“ antradienį, spalio 28 d., 21.55 val. per LRT televiziją.