„Trumpai sureaguosiu į kai kuriuos jūsų klausimus dėl mano pokalbio su Edita:

1. Aš nevažiavau į pokalbį ar diskusiją feminizmo tema. Pasiteiravusi, apie ką kalbėsimės laidoje, gavau redaktorės atsakymą: „Pokalbis apie tai, kuo gyvenate, kas jums svarbu.“ Aš tai interpretavau savaip, kad kalbėsime apie tai, kas MAN tuo metu svarbu, o buvo svarbu, kad buvome su Saulium ką tik susižadėję, galvojau, kad va, galėsiu tuo pasidalinti. Buvo svarbu begalė dalykų, kuriais buvau nusiteikusi pasidalinti, tačiau jiems neliko vietos.

2. Kodėl neišėjau? Iš pagarbos. Pati kadaise kūriau ir vedžiau laidas, žinau, kiek daug pastangų reikia, kad tai padarytum. Taip pat jaučiau pagarbą Editos ilgametei patirčiai TV ir visiems padarytiems projektams. Taip pat tikėjausi, kad kažkada gal bus proga ir man pasidalinti tame pokalbyje tuo, kas man svarbu, kaip rašė redaktorė.

3. Kodėl klausimas „Kiek kartų myliesi per savaitę?“ man atrodo peržengiantis ribas? Taip, aš esu „Nebegėda“ bendraįkūrėja, tačiau tai nereiškia, kad privalau nuo šiol visiems ir visur atsakyti į juos kamuojančius klausimus apie MANO seksualinį gyvenimą. Net jeigu būčiau pornografinių filmų aktorė, neprivalėčiau to daryti.

4. Kodėl parašiau, kad esu patenkinta rezultatu? Esu patenkinta tuo, kas buvo mano kontrolėje: savo buvimu ir savo bendravimu toje situacijoje. Visa kita: laidos vedėjos ir likusios komandos darbas buvo ne mano valioje, tai jų pasirinkimai ir jų atsakomybė. Viso filmavimo metu kambaryje su mumis buvo dar bent 3 žmonės, iš kurių nei verbalinės, nei neverbalinės kalbos nepamačiau jokio nepritarimo tokiam interviu formatui.

5. Aš manau, kad kiekvienas žmogus yra vertas pagarbos ir lygiavertiško santykio bendravime. Tai mano pamatinis įsitikinimas. Nesvarbu, ar aš kieno nors nuomone esu pakankamai nuveikusi ar nepakankamai, pagal jo prizmę į tą pusę ar ne į tą pusę, aš vis tiek esu verta pagarbos. Vien dėl to, kad esu žmogus. Taip pat kiekvienas žmogus turi teisę nubrėžti savo ribas ten, kur jaučia ir tai iškomunikuoti. Mes neprivalome gintis ar teisintis dėl to, kokie esame (išskyrus išimtinius nusikaltimų ar kt. atvejus). Žinau, kad daug kam gali nepatikti daug dalykų apie mane, tačiau tai nereiškia, kad aš turiu prieš tuos žmones apginti savo teisę būti, kvėpuoti, daryti tai, kas man patinka, demokratinėje ir laisvoje šalyje.

Ačiū tiems, kurie ir be šių paaiškinimų visa tai supranta“, – savo asmeninėje paskyroje rašė B. Tiškevič.

Laida sukėlė aršias visuomenės reakcijas

Delfi primena, kad šių metų sausio 6-ąją portale lrt.lt pasirodžiusi E. Mildažytės laida „Svečiuose pas Editą“ neliko nepastebėta. Žurnalistės pokalbį su aktore, rašytoja, platformos „Nebegėda“ įkūrėja B. Tiškevič stebėję žiūrovai neslėpė pasipiktinimo – pasak gausių komentatorių atsiliepimų socialiniuose tinkluose bei kitose platformose, Edita interviu metu uždavinėjo nemalonius klausimus, kalbėjo neprofesionaliai, užgauliai, nebuvo tinkamai pasiruošusi.

Kaip pastebėjo laidos „Svečiuose pas Editą“ žiūrovai, pirmasis nejaukus momentas, sugluminęs ne vieną, nutiko pačioje interviu pradžioje.

„Kaip tave surado to populiariojo šou, vykusiojo LRT televizijoje, vedėja ar prodiuserė? Aš net neatsimenu, kaip tas šou vadinosi“, – taip skambėjo pirmasis Editos užduotas klausimas Beatai.

Apie tai, kad žurnalistė nėra iki galo pasiruošusi interviu bei susirinkusi visos bent jau internete viešai prieinamos informacijos apie pašnekovę, buvo galima suprasti ir klausantis tolimesnio pokalbio.

„O kiek kartų pati per savaitę myliesi vidutiniškai?“, – šis iš Editos lūpų nuskambėjęs klausimas sulaukė kone daugiausiai dėmesio socialinėje erdvėje, buvo vadinamas nepagarbiu, net akiplėšišku, provokuojančiu.

Nors Beata bandė patikinti, kad tai – asmeninis bei gana intymus klausimas, Edita nepasidavė. „Nu kodėl, juk pati apie tai kalbi kasdien“, – sakė ji. Pašnekovė į klausimą neatsakė, bet vedėja buvo atkakli. „Tai kodėl tu apie tai kalbi?“, – klausė Edita.

Klausantys ir žiūrintys laidą „Svečiuose pas Editą“ jautėsi sutrikę ir jųdviejų diskusijoje apie feminizmą bei jo esmę – čia Beatos ir Editos mintys dažnai nesutapo. Nepaisant to, lrt.lt laidos vedėja nesibodėjo pertraukinėti viešnios ir išsakyti savo pozicijos feminizmo klausimais.

„Jei norite sužinoti, kaip nereikia bendrauti su žmonėmis, pažiūrėkite šią laidą“, – rašė nusivylimo neslepiantys žmonės.

Tuo tarpu B. Tiškevič, pasak gausiai pokalbį komentavusių žiūrovų, šiame interviu buvo itin rami, neatrodė išsibalansavusi – tai sužavėjo ne vieną, komentatoriai gyrė Beatą, tikino, kad ši atsilaikė puikiai, parodė savo išlavintą emocinį intelektą.

B. Tiškevič džiaugėsi savo suvaldytomis emocijomis

Dėl LRT portale patalpinto interviu Delfi kreipėsi komentaro ir į laidos viešnią B. Tiškevič, kuri neslėpė, kad pokalbis su Edita išties buvo kitoks. Moteris džiaugėsi, kad pokalbio metu jai vis tik pavyko sukontroliuoti savo emocijas ir bendravimą.

„Šis pokalbis buvo nufilmuotas 2021 m. rugpjūtį, tad nuo jo jau praėjo keli mėnesiai, mano emocijos ataušusios, dėl to ir prisiminimai gali būti netikslūs. Na, aš tikėjausi gražaus, atviro pokalbio, jaučiau didelę pagarbą Editai dar tuomet, kai pati buvau LRT laidų vedėja, ji man buvo pavyzdys. Džiaugiausi, pagaliau turėsianti progą su ja pabendrauti (anksčiau tik prasilenkdavome LRT koridoriuose).

Kai pokalbis pakrypo visai kita linkme, nustebau, bet vis tikėjausi, kad dar grįšime į vėžes. Po pokalbio kurį laiką jaučiau nuovargį, nes su tokio tipo bendravimu retai susiduriu savo gyvenime, tai likau apstulbinta. Tačiau rezultatu labai džiaugiuosi: man reikėjo pamatyti iš šalies, kaip viskas atrodė, reikėjo išgirsti žmonių nuomones, visa tai susitikrinti su savo jausmais, buvusiais interviu metu. Taip pat dar kartą supratau, kad aš negaliu sukontroliuoti kito asmens elgesio mano atžvilgiu ar jo požiūrio į mane, bet aš galiu sukontroliuoti savo emocijas, savo bendravimą ir savo pačios požiūrį į save. Tuo ir užsiėmiau to interviu metu“, – tikino B. Tiškevič.

Laidos turinį vertins etikos kontrolierė

Komentaro Delfi tuomet kreipėsi ir į LRT atstovus. Šie sutiko, kad sausio 6-ąją pasirodžiusi laida kelia klausimų.

„Praėjusių metų rudenį startavusi LRT mediatekos laida „Svečiuose pas Editą“ yra mėgstama auditorijos dėl įdomių pašnekovų, kurie atvirai leidžiasi į pokalbius su laidos vedėja Edita Mildažyte. Didelis auditorijos įsitraukimas, laidų vedėjos ilgametė patirtis neleido abejoti laidų turinio kokybe, tačiau pripažįstame, kad ketvirtadienio laida, kurioje kaip svečias dalyvavo Beata Tiškevič, kelia klausimų.

Eteryje jau pasirodžiusiose laidose svečiavosi tiek jaunesnės, tiek vyresnės kartos atstovai. Suprantame, kad skirtingi žmonės turi skirtingų matymų, tačiau LRT savo programomis siekia skatinti dialogą ir bet kokiomis, netgi aštriomis temomis, kalbėti pagarbiai ir įsiklausančiai.

Sutinkame, kad yra pagrindo klausti, ar šįkart dialogas buvo pagarbus ir įsiklausantis, todėl šios laidos turinį vertins ir išvadas LRT administracijai pateiks LRT etikos kontrolierė“, – buvo rašoma LRT komentare.