Parodos iniciatoriai – ilgametę patirtį turinti pažangių ugdymo sprendimų kūrėja leidykla „Šviesa“. Svarbiu renginio akcentu tapo dailininkų brolių Algirdo ir Remigijaus Gataveckų bei Pauliaus Miliausko sukurta „Šviesos“ ikonos žmogeliuko instaliacija. Šventėje savo naują dainą „Tu esi mano mokykla“, sukurtą kartu su minėta leidykla, pristatė atlikėjas Vidas Bareikis. Svečiai taip pat dalyvavo diskusijoje tema „Kokia šiandien būtų tavo mokykla?“ bei drąsiai išsakė savo nuomonę apie tai, kaip jie įsivaizduoja šiuolaikinę mokyklą, rašoma spaudos pranešime.

„Šiandien iš švietimo tikimasi labai daug – šiuolaikiškumo, individualumo, motyvacijos ir rezultatų. Mokiniams jų pasiekimai tarsi prognozė ateičiai. Su šiais iššūkiais susiduria ne tik švietimo bendruomenė, dalį atsakomybės prisiima ir leidėjai. Todėl šį renginį sugalvojome surengti prieš kasmet minimą mokytojų dieną“, – kalbėjo leidyklos „Šviesa“ direktorė Milda Juonė.

Pasižvalgyti po parodą, prisiminti savo mokyklos laikus susirinko ir žinomi pramogų pasaulio ir švietimo atstovai. Šventės nepraleido renginių organizatorė Agnė Grigaliūnienė, reklamos specialistė, dainininkė Dovilė Filmanavičiūtė, desertinės įkūrėja Liucina Rimgailė su sūneliu Oskaru, TV laidų vedėja Eglė Skrolytė su dukrele Upe, atlikėjas Justinas Lapatinskas, aktorius Vytautas Rumšas, reklamos ir projektų vadovė Goda Jokubaitienė.

Žinoma tėvai parodoje „Tavo mokykla vakar ir rytoj!“ išvydo leidinius nuo 1945 m. iki dabartinių laikų. Ekspozicijoje – vienas pirmųjų pokario elementorių „Saulutė“, išleistas 1948 m. ir parengtas dainininko Andriaus Mamontovo senelio Adomo Čiplio. Taip pat 1948 m. vadovėlis „Gimtasis žodis“, pradedamas SSRS himnu.

Svarbų žingsnį švietime atspindintis 1970 m. išleistas B. Balčyčio vadovėlis „Matematika 1 klasei“. Iki 1992 m. buvo leisti tik verstiniai matematikos ir fizikos vadovėliai, o B. Balčyčio matematikos vadovėliai – originalūs. Daugeliui nostalgiją sukėlė 1980 m. „Vyturėlio“ elementorių serija bei daug kitų istorinių leidinių, iš kurių mokėsi ne viena mokinių karta.

„Leidyklos patirtį atspindi sukaupta archyvinė vadovėlių ir leidinių ekspozicija. Tęsiame savo misiją ir toliau kuriame šiuolaikinių mokinių poreikius atliepiančias edukacines priemones. Bendradarbiaujame su žinomais menininkais ir mokslininkais, kitų šalių leidėjais ir ugdymo įstaigomis. Norime padėti mokytojams palengvinti ugdymo procesą, sužadinti didesnį mokinių įsitraukimą, pasitikėjimą savimi, kokybišką mokymą, individualiai vaikui pritaikytas užduotis bei didesnį pasitikėjimą ugdymo sistema“, – sakė leidyklos direktorė M. Juonė.

Nuosavam verslui vadovaujanti L. Rimgailė baigė lenkų mokyklą. Kaip prisimena, mokslai jai sekėsi puikiai. Mokykloje L. Rimgailė buvo labai aktyvus vaikas, atrasdavo laiko ne tik knygoms, bet ir užklasinei veiklai. „Buvau pirmūnė, tačiau ne iš tų, kur sėdi valandų valandas prie knygų. Turėjau daug draugų, laiką leisdavome aktyviai. Labiausiai dėkinga esu lietuvių mokytojai, kuri mane išmokė kalbos 11–12 klasėse. Už lietuvių kalbos egzaminą gavau 100 proc. Mokytis man labai patiko, o dar geresnių rezultatų siekti skatino šiltas bendravimas su mokytoja“, – prisiminė verslininkė.

Pirmagimį auginanti žinoma moteris teigė, kad ateityje jai bus svarbiausia įžvelgti, kokių gabumų turės sūnus ir juos ugdyti. „Šiandien mokykla skirta baziniams dalykams, pamatams padėti. Norėčiau, kad kai mano vaikas užaugs, būtų mokoma verslo pagrindų, supažindinama su finansais, daugiau gilinamasi į informacines technologijas. Šiuolaikinis pasaulis be šių dalykų neįsivaizduojamas“, – kalbėjo L. Rimgailė.

Renginyje kalbintos D. Filmanavičiūtės prisiminimai apie mokyklą labai geri. Žinoma moteris įsitikinusi, kad prie jos asmenybės formavimosi prisidėjo mokyklos aplinka, su ja dirbę pedagogai. Mokykloje aktyvios merginos niekas neribojo, atvirkščiai – skatino jos gabumus, pakreipdavo tinkama linkme.

„Mokytojai suprato, kad galiu dainuoti, todėl mokyklos renginiuose dainuodavau. Taip pat vesdavau renginius, muziejuose – ekskursijas. Buvau išdykusi, matematika ne itin sekėsi. Mokyklą prisimenu kaip vietą, kuri man padėjo suprasti, kas esu, kuo norėčiau būti, link ko turėčiau eiti. Mokykla yra pagrindas po kojomis, paklojantis gyvenimo pagrindus“, – kalbėjo D. Filmanavičiūtė, baigusi prestižine vadinamą Pasvalio Petro Vileišio gimnaziją.

Dovilė visus pedagogus prisimena su didele šiluma ir grauduliu, o ypač – lietuvių kalbos, istorijos ir muzikos mokytojus. „Mokiniai jaučia, kai mokytojui duota būti mokytoju. Vaikui didžiausia dovana tokį mokytoją sutikti. Labiausiai prisimenu mokytojus, kurie dirbo vedini misijos“, – prisiminimais dalijosi renginio viešnia.

D. Filmanavičiūtė dalyvauja ir moderuoja diskusijas apie ateities švietimą. Jose kalbama apie tai, kad turi būti skatinamas vaikų kūrybiškumas, mažiau kreipiamas dėmesys į privalomas disciplinas, kurioms mokinys neturi talentų.

„Manau, savo vaikus edukuosime visai kitaip, nei mus mokė. Mano sūnui dar toli iki mokyklos, tačiau vis pagalvoju, kaip tą „chuliganą“ reikės išmokyti matematikos ir chemijos. Norėčiau ateities mokyklai palinkėti nepasimesti audringų diskusijų fone“, – šmaikštumo nestokojo D. Filmanavičiūtė.

Vilniaus Salomėjos Nėries gimnaziją baigusi A. Grigaliūnienė mokyklą prisimena kaip laisvą, drąsią bei leidusią atsiskleisti asmenybėms. Tuo metu mokykloje jau buvo sustiprinta anglų kalba, mokiniai draugavo su amerikiečiais, vyko mainų programos. Su dideliu dėkingumu žinoma moteris mini pedagogus, formavusius ją kaip asmenybę. Tokie mokytojai iki šiol yra A. Grigaliūnienės širdyje.

„Dėka mokytojų, sistemos, aplinkos iš mokyklos išėjome daugiau ar mažiau laisvi žmonės. Daug kas iš draugų pasuko kūrybiniais keliais, kiti tapo politikais, krepšininkais, laidų vedėjais. Mokykloje buvo visko – ir pykčių, ir susitaikymų. Visai neseniai susitikome su klasiokais po 20 metų. Atrodė, kad vakar baigėme mokyklą... Vakarieniavome, bendravome, dalijomės prisiminimais. Vaikiški pykčiai liko praeityje. Mums labai pasisekė, kad mokėmės būtent šioje mokykloje“, – šypsojosi renginių ir komunikacijos įmonei vadovaujanti moteris.

Ką A. Grigaliūnienė palinkėtų ateities mokyklai? „Man atrodo, kad mūsų mokykla dar gerokai per daug orientuota į taisykles ir pažymius. Linkėčiau kuo labiau skatinti mokinių kūrybiškumą, laisvę ir drąsą. Vadovėliuose tam tikrų dalykų neperskaitysi“, – pokalbį baigė A. Grigaliūnienė.

Nemokama paroda „Tavo mokykla vakar ir rytoj!“ Martyno Mažvydo bibliotekoje veiks iki spalio 17 d.