Delfi Donatas Montvydas išsakė savo poziciją. Atlikėjas teigė suprantantis, kad kiekvienas turi dirbti savo darbą.

„Mano tikslas yra paprastas – atstovauti meno ir kultūros žmogų. Nesu teisiškai pasikaustęs žiniomis, ką policiją gali daryti ir ko negali, o paprašymas parodyti dokumentus man nesudarė jokio diskomforto. Tai man netgi priminė labiau humoristinę situaciją. Pareigūnai šypsojosi, nebendravo su mumis grubiai. Aš puikiai suprantu, kad jie dirbo savo darbą, tik nesu tikras, ar tai buvo kažkuo konkrečiai paremta“, – pasakoja Donatas.

View this post on Instagram

Namuose net ir ašarą nubraukiau. TIEK džiaugsmo širdy, kad galime kalbėti iš vien. Ir drąsiai klausti valdžios. Šiandien prie Vyriausybės pasivaikščiojo labai gražūs, taikūs ir kūrybiški žmonės. Valdžios klausėme, kada ir kaip galėsime grįžti pas savo komandas, kolegas, į savo kūrybos laukus, scenas ir daryti tai, ką mokame geriausiai. Ir - kam skirti kultūros gelbėjimo biudžetai: kultūrai ar statyboms. Žiūrėjau į atlikėjus, kūrėjus ir aktorius, į savo mylimą @jjazzu ir galvojau, kad netinka jiems tie statybų atributai.. nes tinka visai kas kita. Kiekvienas mes turime daryti tai, ką mokame geriausiai. Kultūrą kuria žmonės! Su kuriais tartis ir kalbėtis valdžia privalo. Ir ne tik tokiais būdais kaip šioje foto. #kultūrosstatybos #leiskmandirbtisavodarbą
A post shared by Agnė Grigaliūnienė (@grigaliunieneagne) on May 12, 2020 at 6:41am PDT

Žinomas atlikėjas teigia, jog nors pati situacija jam nesukėlė neigiamų emocijų, visgi pareigūnų elgesys nustebino.

„Na, tiesą pasakius kažkiek nustebau, kai mūsų paprašė dokumentų. Žmonės atėjo į aikštę pabūti, pasižiūrėti, pabendrauti su bendraminčiais. Kaip suprantu, mano visus duomenis nusirašė, aš nežinau, ką su jais darys, nežinau, kur čia patekau, – šypteli atlikėjas. – Bet man ramu. Buvau su draugais, muzikantais. Ir tikrai pastebėjau, kad patys pareigūnai nepatogiai jausdamiesi prašo dokumento. Beje, jie buvo labai mandagūs, jokio pykčio nelaikau. Matyt, ir jų kažkas to paprašė. Jie dirba savo darbą, aš atlieku pareigą ateidamas į šį renginį.“

Donatas užsimena, jog šioje situacijoje labiausiai trūko bendrystės.

„Aš žinau, kodėl ten ėjau. Norėjau prisidėti prie akcijos, kuria siekiama aiškumo. O šiaip, tiek policija, tiek valdžia visgi tarnauja žmogui. Jie turi mus saugoti, o ne eiti prieš mus“, – įsitikinęs Donatas.

Delfi primena, jog po #kultūrosstatybos mitingo atlikėja Justė Arlauskaitė-Jazzu savo socialiniame tinkle paliko žinutę apie tai, jog ėjusi pro šalį su bičiuliu Vinco Kudirkos aikštėje, kai prie jų netikėtai prisistatė policijos pareigūnai.

„Šiandien už tai, kad vaikščiojome su Donatu Montvydu parke, priėjo nuostabieji policininkai ir nufotografavo mūsų ID korteles, nes įtaria mus kažkokia nelegalia veikla. Kokia? Pasivaikščiojimu? Ar mes rengtis negalime ryškiai gatvėse? Labai laukiu paaiškinimo iš policijos, kuo aš esu įtariama. Ir jei jau niekuo – tai norėčiau, kad pasiaiškintų, kodėl prie mūsų buvo prisikabinta, juk parke buvo daug žmonių. Matyt, reikia labai parodyti, kad jie saugo. Ką saugo? Nuo mūsų saugo? Dieve, Dieve...

Visą laiką labai daug juokiausi, nes išties – absurdas. Demokratija at it’s best. Nevaikščiokite po parkus, žmonės, baudą gausite arba būsite persekiojami. O aš labai laukiu istorijos kulminacijos ir paaiškinimo, kodėl, kaip supratau, iš asmeninio telefono buvo fotografuojama mano ID kortelė ir kur tai bus panaudota? Aš taikus žmogus, žinoma, daviau ją – neturiu ko slėpti, nesu nusikaltėlė ar nelegalia veikla neužsiimu. Taip, kad let the games begin! Manau, per žinias šiandien pamatysite tautos pagrindinius nusikaltėlius. Policinė valstybė here we go“, – savo socialiniame tinkle skelbė dainininkė.

Delfi dėl šios situacijos susisiekė ir su Vilniaus apskr. VPK Komunikacijos poskyrio vedėja, kuri patikino, kad Vinco Kudirkos aikštėje tą valandą joks įvykis oficialiai užfiksuotas nebuvo, tačiau pagrindas patikrinti ten buvusių žmonių dokumentus esą tikrai buvo.

„Situacija yra tokia, kad policija neturėjo jokių duomenų apie organizuojamą renginį, nebuvo aišku, ar jam buvo išduotas leidimas. Tai buvo galimai neteisėtas renginys, todėl pareigūnai ne asmeniniais, o tarnybiniais telefonais, kuriuos turi kiekvienas pareigūnas, kas yra numatyta įstatyme, turėjo teisę prieiti prie piliečio ir paprašyti jo asmens dokumento. Kadangi nebuvo turima duomenų apie šį organizuojamą renginį, tai galimai jis vyko neteisėtai, todėl policija bandė nustatyti galimus to renginio organizatorius“, – teigė Julija Samorokovskaja.

„Prieita ir dokumentų paprašyta ne prie vieno asmens. Kol kas renkama informacija, ar buvo kreiptasi į savivaldybę, nes yra susirinkimo įstatymas, kuris reglamentuoja, kad jei tai yra renginys – apie jį turima pranešti savivaldybei, o ji turi išduoti leidimą organizuoti tokio pobūdžio renginį“, – pridūrė pašnekovė.

Pasiteiravus, ar įmanoma apskritai nustatyti tokio susibūrimo dalyvius, kai, pavyzdžiui, Vinco Kudirkos aikštėje galėjo būti iš tiesų tik praeinančių pro šalį, policijos atstovė patikino, kad tam nustatyti pareigūnai skiria laiko.

„Tai yra vieša vieta, kiek teko pastebėti, buvo nemažai ir žurnalistų, o patys pareigūnai stebėjo ir filmavo, ar tie žmonės tiesiog praėjo pro šalį, ar tame susibūrime visgi kurį laiką dalyvavo. Jei turi telefoną, įprastai turi ir kamerą, kuria galima užfiksuoti vietą, galimą renginį ir galimus jo dalyvius. Pareigūnai dirba savo darbą, jiems reikia nustatyti ar iš tiesų jie tik ėjo pro šalį, ar visgi užsibuvo toje vietoje“, – paaiškino ji.

Paklausus, kokiais atvejais pareigūnai gali piliečių paprašyti parodyti savo asmens dokumentą, J. Samorokovskaja atsakė, kad tam yra numatyta tvarka.

„Jeigu kalbame apie įstatymą, tai jis numato, kad pareigūnai turi teisę, įtariant asmenį darant nelegalią veiklą, paprašyti jo asmens dokumento“, – teigė atstovė spaudai. Pašnekovė patikino, kad surinkti asmeniniai duomenys naudojami tik tarnybinėms reikmėms. „Dokumento nuotrauka keliauja į duomenų bazę, kur yra tikrinama, ar jis yra tikras, ar nepadirbtas. Policija turi savus registrus, kur galima patikrinti informaciją apie tam tikrą asmenį“, – paaiškino ji.

Komunikacijos poskyrio vedėja taip pat teigė, kad kol kas jokių oficialių sprendimų šioje konkrečioje situacijoje dar nėra priimta.

Daugiau apie minėtą pilietinę akciją galite skaityti paspaudę čia.