Manau, ne tik man vienai. Apie tai ir galvojau vakar, sėdėdama repeticijų salėje Vilniuje, kur ką tik visi suskridom iš skirtingų Europos kampelių, kad paskutinį kartą surepetuotume „Verterį“. Edgaras Montvidas atskubėjo iš Prancūzijos, Lauryna BendžiūnaitėVokietijos, Wendy Thompson iš Anglijos…

Iki balandžio 8 d. spektaklio liko vos savaitė, todėl visi darbuojasi neskaičiuodami valandų, o prieš mano akis atsiskleidžia gilios ir aistringos Verterio ir Šarlotės meilės scenos.

Prieš kelias dienas mane supo visai kitas peizažas: kalnai, sniegas, žydras dangus. Mat lankiausi Vokietijos ir Austrijos Alpėse, kur šiuo metu Dexteris režisuoja savo trečiąjį filmą „Eddie the Eagle“ (ang. „Edis Erelis“). Filmavimas vyksta šešias savaites kalnų viršūnėse, kur filmuojamos „sportinės“, veiksminės, šuolių su slidėmis scenos, o po to darbas persikels į Londoną, kur bus filmuojamos vidaus scenos.

Tai - filmas, kurio pagrindu paimta tikro žmogaus Michaelo Edwardso gyvenimo istorija. Vaikystėje sunkia kaulų liga sirgęs berniukas turėjo vienintelę svajonę - tapti olimpiečiu ir 1988 metais Kalgaryje savo svajonę įgyvendino, tapęs vieninteliu „skijumpe“ (šuolininku su slidėmis) britų komandoje.

Nuo pat vaikystės dėl savo fizinės negalios kitų vaikų skriaudžiamas berniukas, gyvenime sulaukęs didžiausių patyčių, nepasidavė ir neklausydamas jokių gydytojų atkalbinėjimų ieškojo sporto šakos, kuri galėtų jam suteikti olimpinę viltį.

Išbandęs net kelias, galiausiai pasirinko šuolius su slidėmis, – ne todėl, kad tai jam labiausiai patiko, bet todėl, kad Didžioji Britanija neturėjo nė vieno kandidato į šią sporto šaką, tad čia buvo vienintelė jo galimybė kvalifikuotis.

Sportuoti šioje gan pavojingoje sporto šakoje visi pradeda būdami 5-6 metų, o Michael’as pradėjo būdamas 22-ejų.

Tik jo atkaklumo, užsispyrimo, nerealiai sunkaus, alinančio darbo dėka, jis pasiekė savo svajonę. Tiesa, olimpiados jis nelaimėjo, visose varžybose jis visada buvo paskutinis, bet tai jam nesutrukdė ne tik tapti vienu mylimiausių olimpiečių, bet ir D. Britanijos nacionaliniu herojumi, kurį visi prisimena net ir dabar, po dvidešimties metų.

Michaelo Edwardso šuoliai buvo tokie originalūs ir nepakartojami, kad spauda ir žiūrovai jį praminė „Eddie the Eagle“ (Edis Erelis) – mat jis ore mosuodavo rankomis taip, lyg paukštis norėdamas nutūpti.

„Tai filmas apie žmogaus valios stiprybę tuomet, kai tavimi niekas netiki“, – sako filmo prodiuseris, senas Dexterio draugas Matthew Vaughnas, su kuriuo Dexteris susipažino dar 1997 m., kai Matthew pakvietė Dexterį vaidinti savo debiutiniame prodiusuotame filme „Lock, Stock and Two Smoking Barrels“ („Lok, stok arba šauk“). Nuo tada jie tapo artimais draugais ir bendraminčiais. Kai Matthew pradėjo režisuoti, Dexteris vaidino beveik visuose jo filmuose: „Sluoksniuotas pyragas“ („Leyer Cake“), „Žvaigždžių dulkės“ („Stardust“), „Ateini čia arba gausi į dūdą!“ („Kick-Ass“).

Ir pats Matthew Vaughnas, ir jo žmona Claudia Schiffer buvo labai sujaudinti Dexterio režisūrinio debiuto „Laukinis Bilis“ („Wild Bill“). Matthew net tris metus ieškojo filmo, kurį norėtų kurti kartu su Dexteriu. Taip jie ir atrado Matthew kauptų scenarijų stalčiuje „Eddie the Eagle“, ir jų kūrybinė draugystė įgavo naują formą, – šį kartą režisuoja Dexteris. Dabar abu džiaugiasi, kad neapsiriko, nes dar nepabaigus filmavimui, šis projektas yra labai geidžiamas daugelio didžiausių Holivudo studijų ir jau pažadėtas „Fox“ studijai tiek Amerikos, tiek kitų pasaulio šalių distribucijai.

Džiaugiuosi, kad Dexteris yra apsuptas aukščiausios klasės profesionalų, filmavimo aikštelėje atmosfera puiki, aktoriai jį labai gerbia ir myli. Jis visada žino ką jiems patarti, ką pasakyti, kad scenos sužibėtų dar ryškesnėmis spalvomis. Dexteris - aktorių režisierius, jam svarbios žmonių istorijos, jų jausmai, emocijos. Bet šiame filme jis įgyvendina ir savo seną svajonę - režisuoti veiksmo filmą (action movie), - ir patikėkit, veiksmo čia tikrai netrūksta: net 11 kaskadininkų atlieka šuolius nuo 70 ir 90 metrų tramplinų.

Didžiausia filmo sensacija - australų aktorius Hughas Jackmanas, vienas iš brangiausių ir populiariausių pasaulio aktorių, daugeliui žinomas iš filmų „Iksmenai“ „X-men“ ar „Vargdieniai“ („Les Miserables“), už kurį buvo nominuotas aukščiausiam kino apdovanojimui „Oskarui“. Šiame filme Hughas vaidina Eddie trenerį Chucką Berghorną, kuris sugebėjo paruošti visiškai „beviltišką vaikiną“ olimpinėms žaidynėms.

Nepaprastai įdomu stebėti kaip Hughas Jackmanas dirba: visada susikaupęs, visada išskirtinai sukoncentravęs dėmesį kiekvienai, net ir mažiausiai detalei, o tuo metu kai nuskamba žodis „action“, jis užsidega lyg 500 kW lemputė ir jo energija nustelbia visus kitus esančius kadre. Juk kino aktorius turi išlaikyti vaidmens liniją ilgas valandas, laukdamas kol bus statomos šviesos, ruošiamos kameros, grimas, režisuojama masuotė. Hughas niekada neatsipalaiduoja, ir sugeba būtent tą sekundę, kai vaidina, išduoti maksimalų rezultatą – su didele jėga ir precizika. Tokios kokybės aktorius yra didelė dovana režisieriui, – jis apgalvoja kiekvieną niuansą, daug siūlo ir improvizuoja.