"Jau 22 metus aš gyvenu Londone ir nori nenori tas miestas tapo mano namais. Laikui bėgant atrandi sau artimas įdomias vieteles, apie kurias jokie turistiniai gidai nerašo. Notting Hillas su Portobello turgumi, Knighstbridge su prabangia Harrods parduotuve ir žinomais restoranais - jau nusistovėjusi klasika. Didmiesčio dinamika yra nuolat kintanti ir tai, kas vakar buvo žiauriai populiaru, rytoj jau bus istorija. Todėl visada smagu atrasti naujas vietas. Su visais tais, kurie rengiasi aplankyti Londoną šį pavasarį, norėčiau pasidalinti savo “užrašų knygute” – rekomenduoti mėgiamas vietas ir kai kuriuos renginius – tokio intensyvaus, įdomybėmis prisotinto laiko Londone jau seniai nebuvo!" - sako režisierė Dalia Ibelhauptaitė.

Žinoma moteris dalinasi savo "slaptais užrašais" ir vietomis Londone, kurių nežino gidai:

5 ĮDOMIAUSIOS PARODOS:

NACIONALINĖ PORTRETŲ GALERIJA kviečia į svarbiausio ir įtakingiausio vokiečių kilmės anglų menininko Lucien Freud (1922-2011) portretų parodą, kuri buvo rengiama dar pačiam dailininkui gyvam esant. Tai unikali galimybė pamatyti 130 paveikslų, surinktų iš įvairių galerijų ir privačių kolekcijų, kurių daugelis niekada nebuvo eksponuoti. Jų tarpe - paskutinis, nespėtas užbaigti darbas. Paroda veiks iki gegužės 27 dienos.

KARALIŠKA MENO AKADEMIJA pirmąkart rengia didelę anglų dailininko David Hockney parodą, kurioje galima pamatyti ne tik milžiniškas, ryškių spalvų drobes, nutapytas per 50 jo veiklos metų, bet ir planšetiniu kompiuteriu sukurtus paveikslus bei filmus, padarytus su 18 kamerų. Paroda veiks iki balandžio 9 dienos. 

P.S. Šalia Karališkos Meno Akademijos 44 Piccadilly street yra fantastiška japoniškų tradicinių saldumynų parduotuvėlė “Minamoto Kitchoan”, kurioje galima rasti pačių įvairiausių pyragėlių, patiekiamų kartu su japonų arbatos ceremonija. Puiki pauzė po rimtos parodos.

BRITŲ MUZIEJAUS paroda “Hajj” supažindina lankytojus su europiečiams mažai žinoma musulmonų religija ir jos pagrindiniu ritualu – kelione į Meką. Nuostabūs istorinio ir šiuolaikinio meno objektai, tekstilės darbai bei nuotraukos ne tik atskleidžia paslaptį apie ritualą, kuris nepakitęs nuo 7 a. pradžios, bet ir parodo logistiką, kaip kasmet 2 milijonai tikinčiųjų iš viso pasaulio plūsta į Meką, kad nors vienąkart gyvenime atliktų svarbiausią ritualą. Beje, Londono Olimpiados rengėjai konsultavosi su Saudo Arabija apie tai, kaip organizuoti milijonines mases, susirenkančias į vieną tašką vienu metu. Paroda veiks iki balandžio 15 dienos. 

TATE MODERN šiuolaikino meno galerija nuo balandžio 9 dienos organizuoja pirmąją didžiausią britų šiuolaikinio meno legendos ir korifėjaus Damien Hirst darbų parodą, apimančią net 20 jo kūrybos metų. Neginčytinai įtakingiausias savo kartos menininkas sugebėjo pakeisti visuomenės požiūrį į šiuolaikinį meną, šokiruodamas ir priversdamas susimąstyti. Parodoje bus visi žymiausi jo darbai. Ji veiks iki rugsėjo 9 dienos. 

TATE BRITAIN meno galerija siūlo parodą “Pikaso ir modernus britų menas”. Šioje per 150 darbų talpinančioje kolekcijoje galima pamatyti, kaip Pikaso darbai ir jo glaudūs ryšiai su Anglija formavo britų menininkus ir kaip įtakojo šiuolaikinį meną Didžiojoje Britanijoje. Paroda veiks iki liepos 15 dienos. 

5 MĖGSTAMIAUSIOS VIETOS GREITAI PAVALGYTI:

“THE MODERN PANTRY” - geriausi pusryčiai ar sekmadienio brunčas! Kurybiškas, šiuolaikinis maistas - puikūs receptai, su fantazija jungiantys tradicinius patiekalus su moderniais ingredientais, jauki neformali atmosfera. Kai šilta, turi staliukus lauke – St. John skvere. (www.themodernpantry.co.uk; 48 St.John’s square, London EC1)

“UNION JACK’S” – Jamie Oliverio naujausio restorano pagrindinis patiekalas – plonos, tamsios duonos picos, vadinamos “flats”, su pačiais originaliausiais priedais kepamos specialioje krosnyje. Visi produktai išskirtinai britiški, net ledus turi “Earl gray” arbatos skonio, o taip pat anglišką vyną. Čia galima karališkai pavalgyti dviese už £40. Restoranas yra labai patogioje vietoje, Covent Gardene. (www.unionjacksrestaurants.com; 4 Central St.Giles Piazza, Covent Garden, EC2)

“YALA YALA” – Soho centre esantis dvidešimties vietų Beiruto gatvės maisto restoranėlis, patiekiantis libanietiškus patiekalus. Absoliuti autentika! (www.yalla-yalla.co.uk; 1 Green’s court, London W1)

“BUSABA EATHAI” – šiuolaikinė Tailando virtuvė, neformalaus stiliaus interjeras, maistas patiekiamas labai niujorkiškai – lankytojai sėdi prie didelių stalų lyg valgykloje, dažnai patiekalais dalinamasi su žmonėmis, atėjusiais kartu. Prieš keletą metų turėję vieną restoraną Soho Wardour gatvėje, “Busaba Eathai” įgyjo kultinį statusą ir dabar jau turi 8 restoranus Londone. (http://busaba.com)

“DEAN STREET TOWNHOUSE” – restoranas ir nedidelis viešbutis Soho centre per trumpą laiką pasidarė labai populiari vieta, puikiausiai tinkama pietums ar darbiniam susitikimui. Retro stiliaus atmosfera, šiuolaikinio meno paveikslai ant sienų ir įdomiai interpretuoti tradiciniai britų patiekalai sutraukia daug meno ir medijų atstovų. (www.deanstreettownhouse.com; 69-71 Dean street, London W1)

P.S. Slaptas malonumas – “BUBBLEOLOGY” šaltos arbatos. Tradiciškai prasidėjusios Taivane, jos sutraukia nemažą fanų minią Los Andžele ir Londone. “Bubble tea” - tai didelė įvairovė šaltų vaisinių arbatų, kurios patiekiamos su natūraliais tapijoka burbuliukais (tokie lyg guminukai), kurie geriami per storą šiaudelį. Pats “Bubbleology” baras atrodo lyg išprotėjusio chemiko laboratorija. (http://bubbleology.co.uk; 49 Rupert street, Soho, London W1)

ŠEŠTADIENINIS PASIVAIKŠČIOJIMO MARŠRUTAS:

Pradžia – metro stotelė Tower Bridge, nuo jos eini per žymiausią tiltą Londone į Temzės pietinę pusę, ir krantine gali nusigauti iki pat Big Beno ir Parlamento aikštės. Pakeliui būtina užsukti į Borough market - maisto turgų, kur geriausi augintojų produktai atvežti ne tik iš visų Anglijos kampelių, bet ir Prancūzijos, Italijos, Ispanijos (www.boroughmarket.org.uk).

Įspūdinga Southwark Katedra ir legendinis Šekspyro Globe teatras, kuriame, beje, birželio 2 ir 3 dienomis Andrius Mamontovas vaidins E.Nekrošiaus režisuotame “Hamlete”, Tate Modernaus meno galerija, Karališkasis Nacionalinis teatras, Hayward šiuolaikinio meno galerija, Britų kino institutas (retų filmų centras) – visa tai sukoncentruota pietinėje krantinėje. Na, ir aišku, apžvalgos ratas – tikrai verta dėmesio atrakcija, nes suteikia unikalią galimybę pamatyti Londoną iš aukštai. Finalas – Parlamento aikštė prie Vestminsterio Katedros.

5 ĮSIMINTINOS PARDUOTUVĖS:

Įsimintinų, ne masinių parduotuvių Londone yra nemažai, todėl labai sunku išrinkti – labai subjektyvu, kas kam patinka. Man įsimintina parduotuvė nėra ta, kurioje gali sau leisti viską pirkti – man tai daugiau ta, kurioje visi daiktai originalūs, aukštos kokybės ir tokie, kurių niekur kitur nerasi. Į tas parduotuves nueini pasižiūrėti idėjų, o tada lauki išpardavimų.

DOVER STREET MARKET – konceptuali parduotuvė Londone, įkurta japonų “Comme des Garcons” mados linijos dizainerės Rei Kawakubo, kuri pati kas pusė metų keičia parduotuvės interjerą ir menines instaliacijas joje. Čia galima rasti daug japonų dizainerių rūbų, o taip pat visus naujus ryškiausius vardus mados pasaulyje. Tiesiog neįtikėtinai įdomu, o kavinėje 4-tame aukšte gali gerdamas kavą apžiūrėti naujausius meno, mados, architektūros žurnalus. (www.doverstreetmarket.com; 17-18 Dover street, London W1)

LIBERTY – gražiausio interjero parduotuvė Londone, gyvuojanti nuo 1875 metų. Čia galima rasti visko – nuo rūbų, fantastiško grožio audinių, išskirtinės kosmetikos produktų iki meno knygų, porceliano ar žvakių. Išskirtinis šios parduotuvės bruožas tas, kad daiktai parinkti ne pagal dizainerių vardo žinomumą ar populiarumą, bet pagal eleganciją, aukščiausią kokybę ir savitumą. Prieš Kalėdas ši parduotuvė turi įspūdingiausias vitrinas! (www.liberty.co.uk; Regent street, London W1)

P.S. Didžiausia "Vogue" žurnalo redaktorės ir daugelio žymiausių manekenių bei aktorių užrašų knygelių paslaptis – Margaret Dabbs Pedu SPA Liberty, esantis apatiniame aukšte.
 
MAISON MARTIN MARGIELA – Martin Margiela yra belgų dizaineris, mados revoliucionierius, avangardistas, per visą savo karjerą niekada neparodęs savo veido. Galbūt todėl ir parduotuvės interjeras yra absoliučiai baltas. Inovatyvus dizainas, puikios kokybės unikalūs rūbai ir avalynė, beribė fantazija ir kurybiškumas. Čia visada laukia daug siurprizų! (22 Bruton street, London W1)

FORTNUM AND MAISON – daugiau kaip 300 metų ši parduotuvė turi geriausios maisto parduotuvės statusą ir yra globojama karališkosios šeimos. Išskirtiniausios arbatos, egzotiški prieskoniai, saldumynai, vynas čia atkeliauja iš viso pasaulio, o šviežūs maisto produktai yra perkami tiesiai iš augintojų ir gamintojų. Tai nėra parduotuvė, kurioje gali kasdien apsipirkti, bet keletas skanumynų šventiniam stalui arba niekur neragautos arbatos dėžutę yra iš tikrųjų išskirtinė dovana sau ir kitiems. (www.fortnumandmason.com; 181 Piccadilly street, London W1)

DARKROOM – unikaliu vienetiniu aksesuaru parduotuve moterims, vyrams ir interjerui. Daugelis daiktu yra ranku darbo – ryskiausi siuolaikiniai dizaino talentai salia tradiciniu, dabar taip madingu etniniu daiktu, pristatyti visiskai naujame kontekste. (www.darkroomlondon.com; 52 Lamb’s Conduit street, London WC1)

P.S. Visa Lamb’s Conduit gatvė yra pilna unikalių butikinių parduotuvėlių, o netoli “Darkroom” esanti “Volte Face” parduoda pačias originaliausias dovanas, kokias tik gali parvežti iš Londono. (21 Great Ormond street, London WC1)

PASIVAIKŠČIOJIMAS PO COVENT GARDEN’Ą

Dažnai visi asocijuoja Covent Garden’ą su operos teatru ir aikšte šalia jo, kur senais istoriniais laikais buvo įsikūręs gėlių turgus. Tačiau tiems, kurie nori rasti įdomių, dideliems parduotuvių tinklams nepriklausančių butikinių parduotuvėlių ir puikių kavinukių, kuriose lankosi daugiau vietiniai nei turistai, siūlyčiau pasukti link Neal Street, o tada per Monmouth street pasiekti nedidelę apvalią aikštę Seven Dials, į kurią sueina 7 gatvės. Šiose septyniose gatvelėse ir jų kiemuose rasite tai, ko nėra niekur kitur! (www.sevendials.co.uk)

TEATRAS:
  

Kas vakarą Londone vyksta daugiau nei šimtas įvairiausių spektaklių - nuo populiarių miuziklų, didelių West End’o pastatymų iki eksperimentinių pjesių. Tačiau Barbican meno centras (www.barbican.org.uk) visada kviečiasi inovatyviausius pasaulio dramos, šokio, operos spektaklius. Čia vyksta koncertai, parodos, filmai. Šiais metais jų programa sutraukia geriausius iš geriausių:

Complicite teatro trupė, režisuojama Simon McBurney, rodo ilgai lauktą Bulgakovo “Meistro ir Margaritos” pastatymą kovo 15 – balandžio 7 dienomis.

Žinoma kino aktorė Cate Blanchett vaidina B.Strauss pjesėje “Didelis ir mažas” balandzio 13 – 29 dienomis.

Kompozitoriaus Philip Glass ir režisieriaus Robert Wilson opera “Einšteinas pajūryje” kūrinys, sulaužantis visas tradicijas ir įsivaizdavimus apie operą! Gegužės 4 – 13 dienomis.

Japonų teatro režisieriaus Yukio Ninagawa tarptautinė trupė vaidina Šekspyro “Cimbelina” gegužės 29 – birželio 2 dienomis.

Legendinės Pinos Bausch šokio spektakliai, apjungti į festivalį, kuris vyks birželio 6 – liepos 9 dienomis.

Juliette Binoche kuria pagrindinį vaidmenį A.Strindbergo pjesėje “Mis Julie” rugsėjo 20 – 29 dienomis.

OPERA:
  
Edgaras Montvidas atlieka pagrindinį vaidmenį I.Stravinskio operoje “Veltėdžio karjera” (The Rake’s Progress) Škotų operoje. Šis pastatymas įeina į šių metų operos sezono būtinų pamatyti spektaklių pirmą trejetuką. Vieno ryškiausių operos režisierių David McVicar pastatymas susilauks didelio tarptautinio dėmesio. Nepraleiskite progos – kovo 17 – 25 dienomis Glasgow, Škotija.

Įspūdingiausia Karališkos Operos sezono premjera – šiuolaikinė Judith Weir opera “Miss Fortune”, režisuota vizualaus teatro meistro kiniečio Chen Shi-Zheng - kovo 12 – 28 dienomis.

Istorinis ivykis! Net trys Lietuvos operos jaunieji talentai Edgaras Montvidas, Kostas Smoriginas ir Justina Gringytė Covent Gardeno scenoje liepos 19 dieną Dž.Rosinio operoje “Il Viaggio a Reims” (Kelionė į Reimą).

5 RESTORANAI VAKARIENEI:

“BARBECOA” – Jamie Oliverio vienetinis restoranas, sukurtas kartu su amerikiečių šefu, JAV barbekiu čempionu Adam Perry Lang. Tai mėsą mylinčiųjų rojus! Pro langus matyt šalia esančios Šv.Pauliaus Katedros kupolas. (www.barbecoa.com; 20 New Change Passage, London EC4)
“THE DELAUNEY” – naujas restoranas, iškart išsikovojęs išskirtinio populiarumo statusą, turi vidurio Europos pojūtį - meniu čia primena prancūzų salonus, Austro-Vengrų imperiją ir Veimaro respubliką, kai grand restoranuose rinkdavosi Europos buržuazija. Elegantiškas interjeras, puikus maistas. (www.thedelaunay.com, 55 Aldwych, London WC2)

SPICE MARKET – ką tik atsidaręs restoranas, iškart laimėjo geriausio restorano titulą “Diner’s Choice” apdovanojimuose. Tai ideali vieta visiems, kam patinka Pietų Azijos virtuvė. Šiuolaikinėje interpretacijoje čia susipina Tailando, Vietnamo, Laoso maisto tradicijos. (www.spicemarketlondon.co.uk; 10 Wardour street, London W1)

“MORO” – įspūdingas marokietiškos ir ispaniškos virtuvės miksas, niekada nenustojantis stebinti patiekalais, apie kuriuos niekada negirdėjai, ir neįprastais skoniais. Neformalios, dinamiškos atmosferos restoranas yra super populiarus ir net leidžia savo receptų knygas. (www.moro.co.uk; 34-36 Exmouth Market, London EC1)

“PARAMOUNT” – restoranas, įsikūręs aukščiausiame centrinio Londono pastate, 32-ame aukšte, iš kur atsiveria neabejotinai fantastiškiausi vaizdai! Čia 360 laipsnių kampu matai visą Londoną iš paukščio skrydžio. 33-ame aukšte yra įsikūręs baras ir apžvalgos aikštelė – kvapą gniaužianti patirtis! (www.paramount.uk.net; Centre point, 101-103 New Oxford street, London WC1)

P.S. Ilgą laiką buvęs uždaras, skirtas tik jo nariams “Paramount” klubas dabar atidarytas visiems. Senasis Londonas nėra toks daugiaaukščių miestas, kaip Niujorkas, todėl paskutinis vakaro kokteilis ar mėtų arbatos puodelis tikriausiai turi būti išgertas būtent “Paramount” restorano apžvalgos bare, kad pamatytum Londoną neįprastu rakursu ir turėtum kitokius prisiminimus negu tie, kurie seka turistiniais gidais.