„Kovo 8-oji nėra mano šventė. Galima sakyti, esu jai abejinga. Nesureikšminu, jei manęs tą dieną nepasveikina. Nors gėlių gauti visada gera“, – sako aktorė Aldona Vilutytė. Visgi ji pripažįsta, kad tą dieną jai labai smagu mieste matyti vyrus su gėlėmis rankose. „Man Kovo 8-oji primena ne tiek tarybinius laikus, kiek senas tarybinių laikų rusiškas komedijas“, – šypteli ji.

„Smagiau visada gauti gėlių netikėtai. Kovo 8-oji, kaip ir kitos panašios šventės, man primena meilę pagal grafiką“, – savo nuomonę dėsto aktorė Kristina Mauruševičiūtė. Ji prisimena, kad mokykloje dar pradinėse klasėse berniukai Kovo 8-ąją į mokyklą eidavo nešini tulpėmis. Anot jos, dabar tai atrodo juokinga: „Maži berniukai dovanodavo tulpes mažoms mergaitėms, nes tądien būdavo Moters diena ir jas reikėdavo prisiminti ir pagerbti. O kitą dieną turbūt toliau tampydavo mus už kasų.“ Kristinai Moters diena atrodo net kiek juokinga, nes gatvėse labai daug vyrų su tulpėmis. „Ir truputį nejauki, nes tą dieną visi kažkodėl sveikina tave dėl to, kad esi moteris“, – Kovo 8-osios nesureikšmina aktorė.

Kita komedijos „Ša, kalba mamos!“ aktorė Lina Budzeikaitė sakosi irgi Moters dienai daug dėmesio neskirianti. „Gal tik juokais, su merginom susiskambinam ir viena kitą pasisveikiname, paklausdamos ar ne vyrai tai turėtų daryti: dovanoti gėles, išreikšti savo jausmus“, – sako Lina ir priduria, kad geriausias šios dienos akcentas yra artėjančio pavasario ženklai.

„Kovo 8-oji vaikystėje mano buvo tarsi mamos diena - darželiuose piešdavome piešinukus mamoms, rengdavom koncertėlius, skaitydavome eilėraščius, kuriuos prisimenu iki šiol“, - į prisiminimus leidžiasi aktorė Gabija Ryškuvienė. Tuomet ji sako sveikindavusi mamą, bet dabar, kai turime Motinos dieną pirmąjį gegužės sekmadienį, Gabija sakosi Moters dienos nebešvenčianti.

„Man iš tiesų tai yra sovietinis reliktas. Bet Kovo 8-oji, matyt, visada asocijuosis su pavasario pradžia, tirpstančiu sniegu, ilgėjančiomis dienomis, gaiviu, šiltesniu oru ir pirmomis tulpėmis“, – apie pavasarį užsisvajoja aktorė.

„Kovo 8-oji man yra tik viena iš švenčių – nesureikšminu jos, kaip Kalėdų ar Velykų, bet kuo daugiau švenčių tuo geriau!“ – šypsosi aktorė Redita Dominaitytė. „Visai neblogai būtų gauti gėlių kasdien, bet tai jau iš fantastikos srities“, – įsitikinusi aktorė. Ji sako, kad Kovo 8-oji jai primena sovietmetį, bet būtent dėl to ir patinka. „Puikiai prisimenu pilnas gatves vyrukų su tulpėmis ir tuo pačiu savo tėtį... ir tuos darbelius, kuriuos kūrėme ir dovanojome mamoms. Sovietmetis turėjo ne tik negatyviąją pusę, tame yra kažkokios nostalgijos ir šarmo“, – kalba Redita.

Ji prisimena, kad dėl viešai anuomet nešvenčiamų Velykų, Kovo 8-oji buvo svarbiausia pavasario pradžios šventė. „Su minėjimais, spektakliais, eilėraščiais ir šokiais mamytėms, kurie neapsieidavo be gėlių karūnos ir dainos „Tau, mano mamyte, pirmieji, pirmieji žiedai...“, dovanėlės iš karpinių, plastilino ir kitokio gėrio, o vakare valgydavome tortą ir tėtis atnešdavo mamai gėlių“, – nostalgiškai pasakoja Redita, nors ir pripažįsta, kad dabartinė Motinos diena reikšmingesnė ir dvasingesnė.

„Nieko gero apie šią šventę negaliu pasakyti, man ji asocijuojasi su moterimi, vilkinčia darbinį kombinezoną, su nupiepusia tulpe rankoje ir girtu storu vyru šalia. Mudu su vyru diskutavome ir nusprendėme, kad sovietmečiu ši šventė buvo taip iškelta tam, kad nustumtų Motinos dieną, kuri turi krikščionišką pagrindą“, – įsitikinusi aktorė Saulė Degutytė.

Ji, kaip ir jos kolegės, sako, kad vyrai ne vieną dieną, bet visus metus turėtų gerbti moteris, o ir moterys pačios save gerbti turėtų visus metus. „O štai Motinos diena man itin svarbi šventė, kaskart per Motinos dienos mišias verkiu“, – prisipažįsta Saulė. „Tiesa, iškyla klausimas, o kaip toms moterims, kurios vaikų neturi, jos tarsi lieka be šventės. Bet juk nėra ir vyrų dienos, yra tik Tėvo diena“, – lygybės principu vadovaujasi trijų vaikų mama.

Apie Tarptautinę Moters dieną

Tarptautinė moters diena atsirado dėl politinių priežasčių. 1899 m. socialdemokratė Klara Cetkin pirmoji pradėjo kovoti dėl lygių moterų ir vyrų teisių. 1907 m. jos iniciatyva Štutgarte (Vokietija) buvo surengta pirmoji tarptautinė moterų konferencija. Konferencijos metu nuspręsta įkurti tarptautinę moterų organizaciją, kovojančią už moterų teises.

1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vyko moterų konferencija, kurioje dalyvavo apie 100 įvairių šalių atstovių. Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises. 1911 metų kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Australijoje, Danijoje, Švedijoje. Kai kuriose šalyse moterys bijojo oficialiai švęsti šią dieną, kad nebūtų nubaustos policijos.


Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją