Angelai niekada nepalieka

Nedidelė sostinės meno galerija „Aukso avis“ ketvirtojo gimtadienio proga kviestinę publiką žvarbų vakarą priglaudė po trapiais angelų sparnais. Angelų parodą galerijos siela Julija Žilėnienė pavadino aktualiu reiškiniu dabartiniu keistu ir nesaugiu metu. Į klausimą, kas paskatino surengti angelų parodą, J.Žilėnienė atsakė labai nuoširdžiai: „Norėjau visiems susirinkusiems padovanoti saugumo jausmą, kuris mane aplankė po beveik metus trukusių baimių ir kančių.“

„Viskas bus gerai, jei tik tikėsime tuo, ką darome“, – įtikinėjo Julija. Angelų parodos sumanytoja priminė, kad angelai sargai savo globotinių nepalieka, nebent jie patys nusigręžia savo sargų. „Už kiekvieno mūsų pečių yra angelas sargas. Jis mums skirtas visam gyvenimui. Kartais angelus sutinkame ir žmonių pavidalu",– kalbėjo J.Žilėnienė. Pyragu, namine uogiene ir vynu daugybės autorių angelus prisijaukinti bandę vakaro svečiai galeriją paliko pakiliai nusiteikę. „Mano angelo jie nepamatė. Rengdama šią parodą apie tai nesusimąsčiau, bet gal aš pati esu angelas?“, – juokdamasi svarstė vakaro šeimininkė.

Atlantos angelai – paslėpti

Atlikėja Elena Puidokaitė - Atlanta pastarosiomis savaitėmis gyvena įkurtuvių rūpesčiais. „Namuose tiek dėžių, kad per jas perlipti negaliu. Neatsimenu, kurioje iš jų mano angelai slepiasi“, – apie kelintus metus uoliai renkamą kolekciją pasakojo žinoma moteris.

A.Giržadą sergsti basakojis angelas

Televizijos prodiuseris Audrius Giržadas šiuo metu pratinasi prie naujojo kiemo gyventojo – Vilniaus angelų skulptūrų autoriaus Vaido Ramoškos sukurto angelo. “Prieš gerą pusmetį susitikome su Vaidu pasišnekėti. Papasakojau jam, jog norėčiau angelo su riedučiais, tačiau jis buvo toks užimtas… Maniau, kad mano angelą visai pamiršo. Kol vieną dieną skambutis į vartus priminė – angelas atvažiavo. Tiesa, pakeliui angelas pametė riedučius”, – pasakojo Audrius.

Kur įkurdinti naująjį gyventoją, šeimininkas ilgai negalvojo. Nupjovė nudžiūvusio medžio viršūnę, nugenėjo ir užkėlė ant jos angelą. “Angelas medyje labai tinka. Negi statyti kokį flamingą ar indišką dramblį?“, – juokėsi A.Giržadas.

Apie žaismingo ir valiūkiško angelo kaimynystę televizijos prodiuseris galvojo kelerius metus: „Negalėčiau pasakyti, kad esu labai tikintis. Bet taip jau išėjo, kad tai – trečiasis mano namų angelas.“ Paklaustas, ką mano apie angelą sargą, pašnekovas kiek pritilo. "Apie tai garsiai nekalbama", – po pauzės tarė Audrius.

V.Ramoškos angelai gelbsti nuo vandalizmo

Vilniaus angelais išgarsėjęs skulptorius Vaidas Ramoška pirmąjį angelą prisimena pastatęs "Dviračio šou" vedėjo Vytauto Šerėno sodyboje. „Tai buvo, net neprisimenu... Gal 1997-aisiais? Kaip tik tuo metu mane pasikvietė tuometis Vilniaus meras ir paprašė padaryti skulptūrą, prieš kurią vandalų ranka nekiltų. Taip ir prasidėjo tie angelėliai“, – šypsosi beveik visą Vilnių unikaliais angelais išpuošęs V.Ramoška.

Skulptorius stebisi dėl stulbinamo jo kūrinių populiarumo: „Visiems tie angelai labai patinka. Man ir pačiam keista, kaip taip pataikiau“. Vienas iš daugelio autoriaus kūrinių įsitaisęs sostinės Gedimino prospekte, jis rergi įėjimą į požeminę automobilių stovėjimo aikštelę. Vienas paskutiniųjų angelų – ant daugiaaukščio stogo Baltupiuose. V.Ramoška sako, kad angelas – pasiuntinys, nešantis ypatingą žinią. Lietuvai ir įvairioms pasaulio šalims skulptūras kuriantis menininkas neslepia, kad visi jo angelai iškeliaujantys. Tačiau vienas lieka namuose. „Daugelis žmonių juos stato dėl apsaugos. Ką gali žinoti? Gal jie iš tiesų saugo?“, – svarstė kūrėjas.

V.Šerėnas vengia bažnytinių angelų

"Dviračio šou" vedėjas Vytautas Šerėnas, paklaustas, ar turi angelą sargą, pusiau juokais, pusiau rimtai tvirtino turįs apie tai pagalvoti artimiausius dešimt metų. “Greitai tokių dalykų suformuluoti negaliu”, – juokėsi pašnekovas. Tačiau nepastebėti Vytauto simpatijos angelams būtų sunku.

Kiekvienas lankęsis V.Šerėno sodyboje patikins matęs medyje patupdytą medinį angelą. “Norėdamas papuošti sodybą, pagalbos paprašiau pažįstamo tautodailininko. Mano pageidavimas tebuvo vienas, kad nebūtų religinių motyvų: rūpintojėlių ir svyruonėlių su kryžiais. Norėjau kuklaus rezultato, todėl tinkamiausias pasirodė bičiulio rekomenduotas skulptoriaus Vaido Ramoškos angelas medyje. Iki šiol visi mūsų sodybos poilsiautojai teiraujasi, kas sukūrė tą angelą”, – patenkintas kalbėjo V.Šerėnas.

V.Budraitytė su angelais atsargi

Astrologė ir būrėja Vaiva Budraitytė angelų egzistavimu neabejoja ir džiaugiasi, kad dabar žmonės kolekcionuoja angelus, o ne velnius. Savo srities živovė primena, kad angelai pagal savo įtakingumą skirstomi į hierarchijas, o žmogui pats palankiausias – angelas sargas. „Egiptiečiai nuo neatmenamų laikų tikėjo, kad sparnai – sėkmės ir apsaugos simbolis. Lietuvoje apsaugos simboliu buvo laikomos paukščių plunksnos. Jos neša sėkmę“, – įsitikinusi astrologė.

Paklausta, kaip įsivaizduoja pusiau dieviškas angelų figūras, V.Budraitytė tikino, kad angelai – ne materialios sparnuotos būtybės. Kalbėdama apie savų namų erdvę būrėja neslėpė, kad joje esama ir naminukų, ir angelų, ir religinių figūrėlių: „Juokiamės, kad kolekcionuojame dievuliukus arba materialias jų išraiškas – stabus“.

Paklausta, ar pažįsta žmonių, regėjusių angelų, Vaiva sukluso. „Tie, kurie mato, – nesiviešins. Prisipažink, kad matai angelus, tai Naujoji Vilnia verkia tavęs iš karto. Žinote, kaip sakoma: „Jeigu kalbi su Dievu, tai yra dvasingumas, o jei Dievas su tavimi kalba, tai – jau šizofrenija“, – humoro nestokojo būrėja.

Senojo Testamento žodžio "angelas" reikšmės

1. Pasiuntinys, žmogus

2. Pranašas

3. Tarpininkas tarp Dievo ir žmogaus

4. Pusiau dieviška būtybė, turinti arba ne fizini pavidalą, gali būti ir nematoma

Arkangelai, arba hierarchijoje vyriausieji angelai

Arkangelas Mykolas,

Arkangelas Gabrielius,

Arkangelas Rafaelis (Rapolas),

Arkangelas Urielis,

Arkangelas Jeramielis,

Arkangelas Sarielis,

Arkangelas Reuelis.