„Judėjau kiek galėjau. Kai scenoje šiek tiek ne taip pastatydavau koją, skausmas perverdavo visą kairę pusę. Bet vis tiek grojau“, – grįžęs iš Airijos sostinėje Dubline vykusio koncerto su Andriumi Mamontovu nemaloniais įspūdžiais dalijosi A.Lukošius.

Stiprius nugaros skausmus muzikantas pajuto tuoj po to, kai rengdamasis koncertui bandė pakelti nelengvus muzikos instrumentus.

„Klavišiniai sveria maždaug aštuoniolika kilogramų. Žinojau, kad negaliu nieko sunkaus kilnoti. Tačiau nemaniau, kad vėl pradės skaudėti“, – prisipažino eurovizinio projekto „LT United“ narys ir pridūrė, kad tik trečią dieną po koncerto skausmai šiek tiek atlėgo.

Atsinaujino senos bėdos

Pirmuosius nugaros skausmus A.Lukošius pajuto maždaug prieš septynerius metus. Kai skausmai ėmė kartotis ir tapo nepakeliami, vyras vis dėlto nutarė apsilankyti pas gydytojus, o tai daug kartų atidėliojo.

„Atliko įvairius tyrimus, tomogramą. Nustatė nedidelę stuburo išvaržą. Medikams ji pasirodė per maža, kad prireiktų operacijos. Bet pakankama, kad man pridarytų tam tikrų problemų“, – šyptelėjo muzikantas. Jis neslėpė, jog kurį laiką jam vis paskauda kairės pusės dubens kaulą, koją ir nugarą.

„Ne taip seniai vėl dariausi tomogramą. Pasirodo, atsinaujino senos bėdos. Stuburo slankstelis užkalkėjęs ir nervas truputį pasislinkęs. Net nežinau, kodėl. Kairė koja kartais būna labai skausminga. Žodžiu, nesuprantu, kaip tarpusavyje susiję kojos ir nugaros skausmai“, – svarstė visus savo šokiu per „Euroviziją“ pakerėjęs Arnoldas.

Beje, dėl stuburo bėdų atlikti savo garsųjį šokį jis jau vengia. Vyras prisipažino, kad skausmai paaštrėti gali bet kada – netinkamai ryte išlipus iš lovos, ne taip pajudėjus ar keliant kiek sunkesnį nešulį.

Problema - sėdimas darbas

Vieno žurnalo redakcijoje dirbantis A.Lukošius pripažįsta, kad bene pagrindinė problema – sėdimas darbas. Vyras supranta, jog reikia sureguliuoti savo gyvenimo būdą ir ko nors griebtis.

„Man patarė lankyti baseiną, bet tam vis neturiu laiko. Šiek tiek pasimasažuoju. O kai labai skauda, yra nuskausminamųjų nuo uždegimo, nors jie kenkia skrandžiui. Paskauda – praeina. Dėl to labai nesijaudinu“, – optimistiškai kalbėjo muzikantas.

Civilizacijos liga

Sveikatos priežiūros specialistai tvirtina, kad maždaus 80 proc. suaugusiųjų nors kartą gyvenime jautė aštrius nugaros skausmus. Pasak gydytojo anesteziologo Alfredo Vaitkaus, nugaros skausmai dar vadinami civilizacijos liga.

„Žmonės pasidarė per pasyvūs, mažai juda – važinėja automobiliais, sėdi prie kompiuterių, televizoriaus. Ateina laikas, kai užtenka ne taip pasilenkti ir nugaros skausmas surakina kūną. Jei jau pasikartojo, tai ženklas, kad kartosis dažniau“, – tvirtino gydytojas.

Beveik pusė visų nugaros skausmų atsiranda dėl nugaros raumenų patempimo. Ypač tai būdinga sėdimą darbą dirbantiesiems. Nugaros skausmas gali atsirasti ir dėl tarpslankstelinio disko pakitimų.

Pakitus diskams, siaurėja tarpai tarp slankstelių, dėl to gali būti spaudžiamos ir dirginamos nervų šaknelės. Diskai yra toliau spaudžiami, todėl gali įtrūkti, įplyšti.

Pasak medikų, pakenkto disko atplaiša pasislenka iš vietos ir išsiveržia į priekį ar šoną. Šis procesas vadinamas stuburo disko išvarža. Ji susidaro stuburo užpakalinėje dalyje, kur yra nugaros smegenys ir nervų šaknelės.

Dažniausiai disko išvaržos pasitaiko jautriausiose stuburo dalyse – kaklo ir juosmens slanksteliuose. Jei disko išvarža yra juosmeninėje stuburo dalyje, ji sukelia kojų skausmus, jei kaklo dalyje – rankos skausmus.

A.Vaitkus patarė stengtis gyventi kuo aktyviau – ilgai nesėdėti ar nestovėti, lenkiantis ir keliant nuo grindų sunkius daiktus sulenkti kelius, pritūpti, sunkius daiktus kelti palengva, nuolat mankštintis. Kartais padeda šalti kompresai.