Tai pirmas tokio tipo viešas muziejus Lietuvoje, o jo idėja gimė dviejų ilgamečių „Foje“ gerbėjų Tomo Ivanausko ir Lino Patkamario galvose.

„Įdomiausia, kad apie grupei „Foje“ skirtą muziejų abu pradėjome svajoti skirtingu metu, savo vizijomis vienas su kitu nesidalijome. Jeigu ne vienas, tai kitas anksčiau ar vėliau veikiausiai būtumėme įgyvendinę savo svajonę, tačiau turbūt pati apvaizda sudėliojo, kad tokia vieta, subursianti tiek gerbėjus, tiek smalsuolius atsirastų būtent dabar ir būtent Užupyje“, – pranešime spaudai šypsosi muziejaus idėjos autoriai T.Ivanauskas ir L.Patkamaris.

Šiuo metu Kinijoje gyvenantis ir dirbantis T.Ivanauskas pasakoja, kad idėja įkurti tokį muziejų gimė gana mistiškomis aplinkybėmis: „Sapnavau, kad esu MO muziejuje, apžiūrinėju kažkokią keistą ekspoziciją ir staiga kažkoks balsas man pasakė, kad turiu įkurti „Foje“ muziejų. Greitai prabudau ir tarpinėje būsenoje tarp miego ir pabudimo pradėjau sukti galvą, kaip tas muziejus galėtų atrodyti, kas jame turi vykti ir pan. Kaip sužinojau vėliau iš Lino, panašaus muziejaus idėja jo galvoje sklandė jau keletą metų. Ji iš dalies jau buvo įgyvendinta – parodų, surengtų per „Foje“ gerbėjų susitikimus Kulautuvoje ir Vingio parke, pavidalu. Apie jas girdėjęs nebuvau, taigi, galima sakyti, kad Lino vizijos mane pasiekė per sapnus.“

L.Patkamaris atskleidžia, kad susivienyti vardan bendros idėjos įgyvendinimo paskatino pats „Foje“ grupės lyderis Andrius Mamontovas, iki šiol sėkmingai tęsiantis solinę karjerą: „Besiruošiant parodoms ir ieškant eksponatų paaiškėjo, kad daug „Foje“ istoriją liudijančių daiktų yra negrįžtamai prapuolę – Andrius prisipažino, kad niekada nieko nekaupė, išdalindavo gerbėjams. Norėjosi pradėti rinkti kolekciją ir išsaugoti tai, kas dar likę. Iš žmonių reakcijų parodose įsitikinau, kad su „Foje“ susiję reliktai jiems yra labai įdomūs. Kai su panašiomis idėjomis į Andrių kreipėsi ir Tomas, jis pasiūlė mums abiem susitikti ir apie tai pasikalbėti.“

„Dar prieš mums susitinkant suradau tinkamas patalpas – muziejų po savo sparnu sutiko priglausti populiarus kavinių tinklas „Huracan Coffee“, kurio vadovui Vytautui Kratuliui mano idėja pasirodė labai patraukli. Vėliau ją pristačiau ir kitiems buvusiems „Foje“ nariams, kurie mielai sutiko pasidalinti savo išsaugotais eksponatais. Gaila, bet muziejaus įkūrimo reikalus turėjau palikti dėl naujų pareigų Kinijoje, bet labai džiaugiuosi, kad procesas vyko toliau, ir kad Linas su Andriaus dukra Viktorija bei keletu kitų „Foje“ fanų šį darbą užbaigė. Neabejoju, kad muziejus bus mylimas ir gausiai lankomas, į jį bus smagu užsukti atsigerti puodelį kavos – juk „Foje“ yra geriausia visų laikų Lietuvos grupė. Taip pat muziejuje planuojami akustiniai koncertai, poezijos vakarai, teminės parodos, video peržiūros ir pan.“, – pasakojimą tęsia T.Ivanauskas.

Pirmasis viešas renginys kaip tik ir planuojamas vasario 7 d. 19 val. ir jame laukiami patys ištikimiausi grupės gerbėjai.

Pasak L.Patkamario, muziejaus įkūrimo darbai jau artėja link pabaigos, šiuo metu muziejuje „įkurdinami“ pirmieji eksponatai, kurių didžioji dalis yra surasti „Foje“ muzikantų palėpėse – apdovanojimai, asmeniniai daiktai ir instrumentai, nuotraukos, albumai pačiais įvairiausiais formatais ir pan. Ekspoziciją planuojama nuolat atnaujinti.

„Ir tai dar ne viskas. Didelis grupės gerbėjas, juvelyras Martynas Barzdelis specialiai šiai progai pagamino „Foje“ ženkliukus ir pakabukus. Algis Kriščiūnas ne tik parūpino eksponatų, bet ir sumaketavo vienos sienos dizainą“, – intriguoja vienas muziejaus įkūrėjų.