„2017 metais mūsų pasiekimai išties neeiliniai – pagal piratavimo internete mastą Lietuva iš trečiosios pakilo į antrąja vietą pasaulyje, – gėdingus skaičius pranešime spaudai pristato Lietuvos muzikos verslo asociacijos atstovas Justas Čekuolis. – Piratavimo sekimo kompanijos „Muso“ tyrimo duomenimis, vienas interneto vartotojas Lietuvoje piratinėse svetainėse per metus vidutiniškai lankėsi 269 kartus – sąraše mus lenkia tik Baltarusija.“

Trečioji sąrašo vieta atiteko Gruzijai, toliau išsirikiavo Ukraina, Latvija, Rumunija, Lenkija, Estija ir kitos šalys. „Įdomu tai, kad Baltarusijoje žmonės gyvena du su puse karto skurdžiau nei lietuviai. Gruzijos ir Ukrainos gyventojų ekonominė gerovė nuo lietuviškos atsilieka 4-5 kartus, tačiau pagal vagystes internete visi einame petys į petį,“ – situacija stebisi J. Čekuolis.

Sidabrą garbės nedarančiose rungtynėse laimėjusius internautus „Pradėk nuo savęs“ vaizdo klipe sveikina Justė Arlauskaitė-Jazzu, Justinas Jarutis („Freaks on Floor“), Vidas Bareikis, Jurga Šeduikytė, Donatas Montvydas, Raminta Naujanytė-Bjelle, Julijus Aleksovas („Colours of Bubbles“), Monika Linkytė ir daugelis kitų.

Prie projekto prisidėjęs grupės „The Roop“ lyderis Vaidotas
Valiukevičius mano, kad įprotis imti, kas ne tavo – gana kompleksinė problema mūsų šalyje, tačiau vienas iš ryškiausių faktorių – sovietinis palikimas.

„Tais laikais būdavo populiarus posakis „Nesisuksi – negyvensi“. Tie, kas nemokėdavo ar nenorėdavo vogti, būdavo vadinami kvaileliais. Visa tuometinė sistema buvo kreiva, o tai iki šiol yra įstrigę žmonių galvose. Kiti šitą požiūrį netgi sugebėjo perduoti naujajai kartai,“ – sako V. Valiukevičius.

Muzikantas pripažįsta, jog ir jam yra tekę praeityje pasinaudoti nelegaliomis platformomis, tačiau galiausiai Vaidotas suprato – jeigu vagia jis, vogs ir iš jo, tad nelegalių muzikos ir filmų kopijų dainininkas atsisakė.

„Nusprendžiau pradėti keisti situaciją nuo savęs. Šiandien yra begalė legalių muzikos platformų, kurių dėka galime palaikyti mėgstamus kūrėjus. Juk norime, kad jie ir toliau kurtų, tiesa? Ta nedidelė pinigų suma už jų kūrybą tikrai skaudžiai nekerta per kišenę, tačiau autoriui tai yra didelė paskata dirbti toliau,“ – įsitikinęs V. Valiukevičius.

Skatindami nepakantumą internetiniam piratavimui, Lietuvos muzikos verslo asociacijos nariai - muzikos vadybininkai, o taip pat ir muzikantai, aktoriai bei autorių teises ginančių organizacijų (LATGA, AGATA, AVAKA, INAC) atstovai ne tik susibūrė reklaminei kampanijai, tačiau taip pat nusprendė kurti dialogą su jaunaisiais kūrėjais. Praėjusių metų rudenį surengę seminarus Vilniaus aukštųjų mokyklų studentams, vasario mėnesį jie žada aplankyti Kauną, Klaipėdą bei Elektrėnus.

Artimiausi „Pradėk nuo savęs“ seminarai:

Vasario 6 d. – Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultetas ir Klaipėdos universiteto Menų fakultetas, Klaipėda
Vasario 7 d. – VDU Muzikos akademija ir Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas, Kaunas
Vasario 20 d. – KTU Audovizualinių menų katedra, Kaunas ir Elektrėnų meno mokykla
Vasario 21 d. – VDA UNESCO kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra, Vilnius