Lietuvos ir užsienio muzikos ir pramogų pasaulio atstovai neliko abejingi šiai žiniai. Socialiniuose tinkluose pasipylė paguodos ir liūdesio žinutės.

„Deividai, vietoj Tavęs galėjo išeiti visa armija „netikėlių“, kuriuos dabar groja radijo stotys. Kodėl Tu, kodėl dabar? Ilsėkis ramybėje. Tavo mokinys, Saulius“, – feisbuke žinutę pirmadienio rytą paliko atlikėjas Saulius Prūsaitis.

Agnė Zuokienė savo feisbuko paskyroje taip pat liejo širdį: „Davidas Bowie visiems išliks atminty. Jį, kaip ir daugybę kitų, iš šio pasaulio išsivedė vėžys. Kai skaitome pranešimus apie vėžio diagnozę, baisimės. Aš prisijaukinau vėžį, bandau jį perprasti ir... galite toliau neskaityti. Mat, milijonams žmonių, vos išgirdus žodį vėžys – prasideda atmetimo reakcija.

Praėjusią savaitę mūsų spaudoje buvo daugybė pranešimų apie mirtis nuo vėžio, kaip ir šiandieninė Davido Bowie mirtis. Neįvardijama, koks ta buvo vėžys (nors užsienio šaltiniai rašo, kad D. Bowie sirgo plaučių vėžiu). Yra šimtas vėžio rūšių, todėl ir kalbėti reiktų apie 100 skirtingų ligų. Juk jei žmogus susirgo prostatos, sėklidžių, skydliaukės vėžiu, melanoma, tikimybė, kad jis išgyvens daugiau nei 20 metų nuo ligos pradžios (tai yra pasveiks) – 80-90 proc., tuo tarpu, vos 10 proc. išgyvens kelerius metus iš susirgusių kasos, kepenų, stemplės, plaučių vėžiu ar daugine melanoma. Dar svarbi ligos stadija. Ir dar daugybė dalykų.

Nustokime mistifikuoti vėžį. Išmokime vėžio abėcėlę – ji nėra labai sudėtinga ir vertinkime realiai. Yra lokalizacijų, kurioms yra gydymas, tačiau didesnė dalis, kurių net didžiausieji pasaulio protai neišnarpliojo. Susirgai skydliaukės vėžiu, išgysi (vos keli procentai miršta ir dažniausiai, ne nuo ligos, o nuo savęs gailesčio), bet susirgai kasos vėžiu – būk tu Steve Jobs ar Luciano Pavarotti – kuriems buvo atviros visos pasaulio klinikos ir medikamentai – sprendimo nėra.

Farmacijos pramonei ir sveikatos politikams naudinga, kai žmonės pasimetę ir nieko nežino... Bet juk XXI amžius, internetas ( tiesa, dažnai klaidindamas) suteikia daug žinių. Todėl labai prašau, skirkite laiko išmokti vežio sandaros, istorijos, gydymo minimalią abėcėlę. Nekurkime baubų, kur jų neverta kurti, išmokime būti atsakingi už savo likimą. Ir visad išgirdę, kad kažkas susirgo vėžiu, klauskite, koks tai vėžys, kokia stadija. Tai esminiai klausimai, pasakantys situacija balta ar juoda. Ir tebus aplink tik šviesu. a.a.David Bowie“.

Atlikėjas Jurgis Didžiulis taip pat neslėpė nuostabos: „Taip netikėta, taip liūdna. Visi kiti buvo tiesiog atlikėjai arba muzikos kūrėjai, o Davidas tiesiog darė stebuklus. Visuomet puikus chameleonas, jis visuomet žinojo, kaip pakeisti spalvas ir kaip laviruoti ant natūralumo ribos“.

„Liūdna diena. Amžiną atilsį, Davidai“, – trumpai savo feisbuko paskyroje parašė televizijos laidų prodiuseris Laimonas Kirkutis, pasidalindamas ir viena iš D. Bowie dainų.

Viešųjų ryšių specialistas Mykolas Katkus taip pat neliko abejingas šiai netekčiai: "Išėjo David Robert Jones Starman, Blackstar, Ziggy, Thin White Duke ir nesuskaičiuojama galybė kitų vardų, charakterių, asmenybių, emocijų ir melodijų.

Ir kaip jis išėjo. Dar pernai jis parašė puikių recenzijų sulaukusį Brodvėjaus miuziklą „Lazarus“, kuris pasakoja kaip Ziggis apsigyveno NY, aptingo ir svaiginosi gintonicais. Jo paskutinysis albumas – eksperimentinis elektronikos, džiazo ir tradicinės Bowie popdainos derinys kraupiai skambančiame „Blackstar“ dar iki mirties buvo vadinamas vienu geriausių šių metų albumų. Sukrečiantį, Davido Lyncho filmus primenantį dešimties minučių ilgio „Blackstar“ klipą sunku pažiūrėti iki galo: šiurpus, skausmingas ir seną pranašą primenantis Bowie slepia kažkokią paslaptį – paslaptį, kurią mėginu įminti jau mėnesį niūniuodamas šitą dainą ir kone kasdien žiūrėdamas klipą iš naujo.

Paslaptis atskleista – ir tą paslaptis yra ir šiurpi, ir paprasta, tačiau ja visuomet sunkiausia patikėti: miuziklą ir albumą Bowie parašė jau kovodamas su vėžiu, kaip paskutinę juodos gulbės giesmę, paskutinį mirštančio genijaus kūrybos kvėpsnį. „Blackstar“ ir „Lazarus“ klipų skausmas nesuvaidintas, o akys uždengtos ir angliukai žybsi juose neatsitiktinai – jam jau šviečia šviesa, kurią regi vien mirusieji.

Bet patikėti Bowie mirtimi nėra lengva – jis bene geriausiai įkūnijo roko muzikai būdingą amžinos jaunystės kultą. Britų muzikos, mados ir scenos genijus nuolat kurdavo naujas dramas ir jas be ceremonijų baigdavo, įsikūnydamas į kažką visai kito. Apačioje esančiame klipe yra pirmasis iš daugelio jo išėjimų. Vėliau buvo Bowie iš jo Amerikos įkvėpto „Plastic Soul“ periodas, vėliau – Berlyno laikų eksperimentinės muzikos genijus, tada – skaisčiaveidis Disco ir New Wave eros donas, dar vėliau – „Tin Machine“ rokeris, „White Tie, Black Noise“ eksperimentatorius, industrinės elektroninės muzikos dievas „Outside“, legali Drum' n Base žvaigždė „Earthling“ ir vėl, tradicinis rokeris nuo „Heathen“ laikų.

Mano karta neturėjo mėgti Bowie. 1992 metais mūsų muzikinis skonis formavosi prasidėjus pankroko įkvėptam alternatyviosios muzikos sprogimui, o chameleonas buvo nustumtas į keistenybių skiltį. MTV grodavo keistą, iš kito laiko atkeliavusį „They Say Jump“ šalia Nirvanos, Smells Like Teen Spirit ir Stone Temple Pilots kaip labdarą, duoklę kitiems laikams. Tačiau netrukus Cobainas sudainavo „Man who sold the world“, Bowie užkariavo televiziją su postinndustrial, o tuo metu karščiausia roko žvaigždė Marilyn Mansonas pradėjo kopijuoti Bowie muziką ir estetiką savo „Mechanical Animals“. Eilinis jo sugrįžimas buvo baigtas.

Bowie nėra skirtas lengvam klausymui. Dauguma jo dainų – sudėtingos, ilgos, verčiančios įsiklausyti, jis beveik neparašė tradicinių hitų. Net žinomiausia jo daina „Heroes“ legendine tapo tik po dešimties metų – jos išėjimo metu „Heroes“ nebuvo labai populiari. Bowie stilių ir žanrų įvairovė tokia didelė, kad sunku rasti jo muzikos faną, kuriam patiktų visa vokalisto kūryba.

Tačiau būtent dėl tos žanrų įvairovės jo įtaka muzikai buvo tokia didžiulė, kad kartais būdavo net sunku aprėpti jos mąstą. Bitlai, Rolingai ar Preslis įkvėpė vieną stilių, o Bowie visada atsirasdavo ten, kur jo labiausiai reikėjo. Visa vokalinė elektronika atsiremia į jo Berlyno eksperimentus, britpopas, minimalizmas, industrinė ar hipsteriška „pitchfork“ muzika, rusiškas „Akvarium“ ar gausybė ispaniškų grupių – visur galima jausti Bowie įtaką, kartais tiesiogiai, kartais ne, bet visuomet atpažįstamai.

Patikėti Bowie mirtim neįmanoma tol, kol jo ir jo įkvėpta muzika skamba iš visų ausinių. Kristus prikėlė Lozorių. Tiek kartų prikeltas Bowie to vėl prašo iš mūsų. Vėl".

Britų rašytojas Neilas Gaimanas atlikėjui atminti pacitavo jo dainos „My death“ (liet. „Mano mirtis“) eilėmis: “...Angelas ar Velnias, Man nesvarbu. Nes priešais šias duris esi tu“.

Dainų autorius ir atlikėjas Jimmy Barnesas feisbuko paskyroje taip pat paliko įrašą legendiniam atlikėjui: „Davidas Bowie buvo nuolatos augantis ir besivystantis menininkas ir jo mirtis paliks didžiulę tuštumą ne tik muzikoje, bet ir modernioje kultūroje. Lai Dievas palaimina jo šeimą“.

Neabejingas liko ir atlikėjas Kanye Westas. „Davidas Bowie buvo vienas svarbiausių mano įkvėpimo šaltinių. Bebaimis, kūrybingas, jis mūsų gyvenimams suteikė magijos“, – „Twitter“ tinkle rašė K. Westas.

Atlikėjas Moby feisbuke pasidalijo nuotrauka ir prirašė: „Sudie, mano drauge. Tu mums atidavei viską. Ačiū už muziką, pietus ir juoką, draugystę. Aš visuomet tave mylėsiu“.

Goodbye my friend. You gave us everything. Thank you for the music and the dinners and the laughter and the friendship. I will always love you.Posted by Moby on 2016 m. sausio 11 d.


Dainų tekstų autorė Linda Perry „Twitter“ paskyroje taip pat liejo liūdesį: „Tai tragiška žinia. Praradome beprotiškai svarbaus atlikėjo. Davidas Bowie buvo didžiulis įkvėpimo šaltinis, kurio visiems truks“.

Aktorius ir prodiuseris Wilmeris Valderramas tai pat nestokojo liūdesio: „Taip liūdna.. Davidas Bowie buvo ir visuomet bus tas artistas, kuris mintyse išliks gyvas amžinai... Bebaimis ir nepakeičiamas...“

Grupės „Nickelback“ „Twitter“ paskyroje taip pat pasirodė įrašas atlikėjui: „Labai liūdna tai girdėti apie Davidą Bowie. Laikui nepavaldi muzika ir bebaimis artistas... Ačiū“.