„Ši grupė šiandien jau gali leisti sau rinktis, kur koncertuoti. Ji dirba pagal savo taisykles“, - taip Rusijos pramogų pasaulio užkulisiuose kalbama apie „Mašina vremeni“, kuri gyvuoja jau 44 metus.

Kelias klausytojų kartas savo dainomis pakerėjusi grupė iš tiesų šiais laikais nebekeliauja į ilgas varginančias gastroles – per mėnesį surengia po keletą koncertų.

Šį savaitgalį jos taikinyje – Baltijos šalys. Kovo 8-ąją grupė pasirodys Vilniuje, o kovo 9-ąją – Taline. Iš Lietuvos sostinės į Estiją grupė su įgarsinimo ir apšvietimo technikų bei pagalbininkų palyda keliaus specialiai užsakytu lėktuvu – toks kelionės būdas šiai grupei yra įprastas.

Į Vilnių koncerto išvakarėse atvyksianti grupė griežtai uždraudė skelbti viešbučio, kuriame apsistos, pavadinimą. Laisvalaikio programą muzikantai planuos patys. Kiek neįprastas reikalavimas – kad grupei bet kuriuo pageidaujamu metu būtų suteikta galimybė pažaisti biliardą, mat šį žaidimą jos nariai labai mėgsta. Esant reikalui, biliardo stalas turi būti atgabentas į užkulisius.

Grupė pietaus ir vakarieniaus Vilniaus restoranuose, tačiau į persirengimo kambarius užkulisiuose turi būti patiekta mėsos ir žuvies, sūrio, įvairių užkandžių, vaisių. Nemenkas dėmesys reikalavimų sąraše skirtas tauriesiems gėrimams – grupei ir jos palydai bus parūpinta prancūziško sauso raudonojo vyno, viskio „Chivas Regal“, konjako „Hennessy V.S.O.P.“ ir degtinės „Beluga“.

Grupės bagaže apie 400 kilogramų sudaro vien muzikos instrumentai. Ypatingai griežti reikalavimai – aukščiausios kokybės įgarsinimo ir apšvietimo aparatūrai, kurios dalį dėl šio koncerto teks atgabenti iš užsienio. Koncerto metu scenoje bus įrengtas didelis ekranas, kuriame bus rodomos kiekvienam grupės kūriniui pritaikytos specialios vaizdo projekcijos.

Tarptautinę moters dieną Vilniuje koncertuosianti grupė neslepia, kad dėl galimybės šią datą įrašyti į savo kalendorius varžosi daugelio Rusijos miestų koncertų organizatoriai.

„Šį kartą pasirinkome Vilnių – miestą, kurį puikiai pažįstame ir mylime. Ne kartą esame čia koncertavę, pirmą sykį – dar prieš tris dešimtmečius. Čia niekada neteko nusivilti išsilavinusia ir mūsų muziką puikiai priimančia publika.

Tai, kad galėsime pasveikinti į koncertą ateisiančias moteris, suteikia papildomo džiaugsmo ir verčia pasitempti. Mes daug keliaujame ir žinome, kad Lietuvos moterys – labai gražios“, - prieš kelionę sakė grupės lyderis Andrejus Makarevičius.

Į Lietuvą vienu Rusijos roko lyderių vadinamas Andrejus atvyksta, prieš porą mėnesių atšventęs 59-ąjį gimtadienį, kurį paminėjo koncertais Maskvos klube „Arena Moscow”. Ta proga pasirodė ir grupės „Orkestr kreolskogo tango“, į kurį Andrejus Makarevičius yra subūręs geriausius Rusijos džiazo muzikantus, albumas. Tačiau didžiąją dalį dėmesio jis ir toliau skiria grupei „Mašina vremeni“.

Lietuvos publika pamatys atsinaujinusį kolektyvą – pernai grupę paliko ilgametis gitaristas Jevgenijus Margulis. Su juo grupė išsiskyrė draugiškai – muzikantas nusprendė daugiau dėmesio skirti savo soliniams projektams. Jo vietą „Mašina vremeni“ koncertuose užėmė gitaristas Igoris Chomičius. Kritikai komentuoja, kad muzikantas įnešė šviežumo ir energijos į grupės skambesį. „Mums irgi taip atrodo“, - prisipažino Andrejus Makarevičius.

Iš mokyklinės grupės „The Kids“ prieš 44 metus išaugusi grupė „Mašina vremeni“ yra pelniusi aibę muzikos apdovanojimų, savo jubiliejaus koncertus rengė Maskvos Raudonojoje aikštėje ir sporto komplekse „Olimpijskij“, bendradarbiavo su populiariausiais Rusijos atlikėjais ir koncertavo ne vienos šalies prezidentui. Garsųjį „Hard Rock Cafe“ klubą Dalase puošia žvaigždė grupės garbei – 1988 metais “Mašina vremeni“ tapo pirmuoju ten grojusiu Rusijos kolektyvu.

Grupės lyderis Andrejus Makarevičius – ne tik muzikantas ir dainų autorius, bet ir populiarus rašytojas bei talentingas grafikas, kurio darbai eksponuoti Niujorke ir kituose pasaulio didmiesčiuose. Taip pat – populiarių TV šou apie kulinariją ir gamtą autorius bei vedėjas, pagarsėjęs ir aktyvia visuomenine bei labdaringa veikla, ypač – susijusia su gyvūnų globa ir pagalba vaikams iš neturtingų šeimų.

„Mašina vremeni“ muzika garsiai skambėjo sovietmečiu, ypač didelio populiarumo sulaukė „perestroikos“ laikais, o griuvus sovietinei santvarkai tapo besikeičiančios Rusijos simboliu.

„Negaliu pakęsti politikos. Dainuoju apie tai, ką jaučiu. Lygiai taip pat elgiuosi ir tada, kai kalbu ar rašau straipsnius ar knygas“, - sako Andrejus Makarevičius, vis dėlto savo atvirais laiškais Rusijos prezidentui sukėlęs ne vieną visuomenės diskusiją.

Grupę, į kurios koncertą Maskvoje sykį susirinko 400 tūkstančių žiūrovų, į priekį tvirtai veda Andrejaus Makarevičiaus ir „Mašina vremeni“ sudėtyje dar 1971-aisiais debiutavusio bosisto Aleksandro Kutikovo tandemas.

„Povorot“, „Sveča“, „Tri okna“, „Za tech, kto v more“ ir kitos grupės dainos koncertuose atmintinai su grupe dainuojamos vyresnės kartos klausytojų – tačiau muzikantai ir pastarąjį dešimtmetį aktyviai kuria naują muziką, kuri sulaukia puikių įvertinimų.

Dvi valandas ir ilgiau trunkantys pasirodymai įrodo, kad į penktą šlovės dešimtmetį įžengusi grupė ir šiandien yra nuoširdaus atsidavimo muzikai bei scenos kultūros simbolis. Pradėdamas muzikinę karjerą, Andrejus Makarevičius žavėjosi grupe „The Beatles“. Daugeliui Rusijos klausytojų šiandien „Mašina vremeni“ pavadinimas reiškia ne mažiau, nei legendinės Liverpulio ketveriukės.

“Mašina vremini” atliekama daina “On byl starshe ijo”: