Bene žymiausi "Mėnuo Juodaragis 2009" svečiai – energingo pagan/gothic roko grupė "Inkubus Sukkubus" iš Didžiosios Britanijos. Jau dvidešimtmetį grojanti grupė savo tėvynėje tituluojama žymiausiais šių dienų pagonybės dainiais ir yra plačiai žinoma pasaulyje. Įspūdingą diskografiją ir sceninę patirtį sukaupusi "Inkubus Sukkubus" įkvėpimo semiasi iš paslaptimis apaugusių senojo keltų tikėjimo laikų, mistiškų sakmių, burtų ir raganiškų pasakojimų. Festivalyje ilgai laukti britai pasirodys su nauja, melodingo roko ritmu ir aistra alsuojančia programa, kurios centre – žavingoji vokalistė Candia.

Danų muzikanto Kim Larsen grupė "Of The Wand And The Moon" – dar vienas išsvajotas festivalio "Mėnuo Juodaragis" svečias. Tai vienas garsiausių šiuolaikinės neofolk muzikos kūrėjų, papuošęs šį žanrą jau klasika tapusiais albumais "Emptiness Emptiness Emptiness" ir "Sonnenheim", o visai neseniai išleidęs ir naująjį darbą "Solanaceae". Runų simbolikos ir paslapties, užburiančio meilės ir liūdesio grožio kupinoje Kim Larsen muzikoje skleidžiasi gamtiškai rami nuotaika, dark ambient gelmės ir tribal perkusija, o gilus akustinių gitarų skambesys įprasmina skaidriai ilgesingą poeziją.

Žymus bulgarų world muzikos kolektyvas "Irfan" vainikuos festivalio programą sekmadienį. Grupės nariai kuria ir muzikuoja įkvėpti sakralinės bei etninės muzikos tradicijų, vyraujančių jų gimtuosiuose kraštuose – Bulgarijoje, Balkanuose, Viduržemio pakrantėje, Artimuosiuose Rytuose bei Persijoje. Muzikantus taip pat žavi bizantiškosios Europos dvasinis palikimas ir Renesansas. Kolektyvas neretai siejamas su kultinio dueto "Dead Can Dance" skambesiu, tačiau "Irfan" išsiskiria gyvu pietų Europos kraštų paveldu – autentiškais instrumentais, būgnais, palydimais emocingo moters ir vyrų dainavimo.

Nuotaikingo folk-roko gretas papildys "Virre +" – profesionali ir viena seniausių grupių Estijoje. Daugiau kaip prieš dešimtmetį gimęs kolektyvas groja smarkiai ir gausiai, nestokodami nei talento, nei gero jumoro jausmo. Estijos post-folk žvaigždės maloniai stebina nuoširdumu, originaliomis folkloro interpretacijomis, harmoningu smuikų duetu ir dailiu moterišku vokalu. "Virre +" netradiciškai atlieka estų liaudies ir savas dainas – linksmas, melancholiškas, optimistiškas ir užvedančias, o apie savo eksperimentinę "rhythm'n'feeling" muziką sako paprastai - "gera paklausyti, malonu pažiūrėti, smagu pašokti".

Tolimiausi festivalio svečiai – australai "Dandelion Wine" – jau pažįstami Lietuvoje. Prieš dvejus metus Vilniuje svajingos elektroakustinės melodijos su viduramžių skambesiu ir užvedančiais ethereal post-dreampop ritmais sukėlė tikrą publikos šėlsmą. Nenuostabu, jog Lietuvą pamilę muzikantai sulaukė dar vieno kvietimo koncertuoti, tik šįkart – gamtos glėbyje, po atviru dangum. Grupė, 1999 metais sukurta Melburne, yra viena spalvingiausių Australijos scenoje, jos įkūrėjai Naomi Hendereson ir Nicholas Albanis – dažni svečiai Europos ir Japonijos festivaliuose, o jų albumus leidžia ilgametė Vokietijos įrašų kompanija "Black Rain". Kaip patys sako, "Dandelion Wine" gyvena keistame pasaulyje, kur susilieja senieji amžiai, viduramžių instrumentai dera prie elektroninių ritmų, angeliškas balsas – prie aštrių elektrinių gitarų, o muzika išlaisvina tai, kas netelpa sieloje.

Temperamentingoji itališko folk-kabareto pusė – duetas "Roma Amor" – į festivalį atsiveš aistra, jausmingumu ir intymia romantika liepsnojančią programą. Tokią muziką, ko gero, gali kurti ir atlikti tik įsimylėję ar įpykę italai. "Roma Amor" ryškiu atradimu tapo visai neseniai, išleidę debiutinį albumą. Jų dainose jausmingi šansonai suskamba sumišę su saulėtų Pietų folkloro gaida, akordeonų ir gitarų salvėmis. Ir nors "Roma Amor" skambesiui, regis, tetrūksta seno vinilo traškėjimo, grupė daugiausia dėmesio teikia gyviems pasirodymams.

Dark ambient/wave projektas iš Lenkijos "Bisclaveret" turėtų nudžiuginti tamsių eksperimentų ir industrial muzikos gerbėjus. Melomanams grupė pažįstama iš Europos festivalių, bei kartu po koncertinius turnė keliavusių grupių, pavyzdžiui, Ennio Morricone numylėtinių "Ordo Rosarius Equilibrio". Pasirodymų metu "Bisclaveret" muziką lydi ekstravagantiški performansai, groteskiški teatro elementai ir įspūdingos vaizdo instaliacijos, kurios sužibs ir "Mėnuo Juodaragis" scenoje.

Gausią ir įspūdingą kaimynų latvių folkloro sceną festivalyje atstovaus du originalių interpretacijų nevengiantys kolektyvai – "Trokšnu Iela" (liet. "Triukšmo gatvė") ir "Baobabs". Jie kruopščiai gilinasi į skirtingų Latvijos regionų muzikinį palikimą, atlikdami gražiausius autentiškus kūrinius. Kolektyvai kiekvienas savaip stengiasi atskleisti archajišką kultūrinį palikimą šiuolaikine kūryboje. Be to, "Trokšnu Iela" yra ne tik talentingi muzikantai, bet ir nagingi senųjų amatų puoselėtojai, galintys daug papasakoti apie tradicinius instrumentus, audimą ir liaudies mediciną.

Festivalyje taip pat laukiami kaimynai gudai "Litvintroll" iš Minsko, žadantys duoti garo folkloro ir metalinio roko klausytojams, kurių lauks elektrinių gitarų ir dūdmaišių pasiutpolkė. Be to, kad yra nuoširdūs metalistai, "Litvintroll" nariai meistriškai valdo tradicinius instrumentus. Grupės pavadinimas, beje, išduoda brolišką gudų ir lietuvių artumą, o tuo pačiu ir tai, kad grupės muzika savo smagia nuotaika primena suomių folk-metal legendą "Finntroll".

Šios dešimt grupių iš užsienio ir per trisdešimt Lietuvos kolektyvų, muzikos projektų ir pavienių atlikėjų tris dienas ir naktis dalinsis keturias skirtingas festivalio scenas. "Mėnuo Juodaragis" skambės autentiškas ir modernus folkloras, šiuolaikinė akustinė ir elektroninė muzika, sunkusis rokas ir kita, į jokių žanrų rėmus netelpanti originali kūryba. Žiūrovų taip pat lauks tradicinės vakaronės, DJ šokių aikštelė, teminės paskaitos, filmų seansai, vakaronės, senosios apeigos, meno parodos, vaidinimai, ekologinės akcijos, nacionaliniai žaidimai, pažintinės kelionės ir kitos turiningos pramogos.

Nuo liepos 15 d. "Mėnuo Juodaragis 2009" bilietai pabrangs. Daugiau informacijos – atnaujinamoje festivalio svetainėje www.mjr.lt

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją