Lietava albumas buvo įrašytas Nidos menų kolonijoje, Neringoje, rašoma pranešime spaudai.

Įrašinėdami senuosius instrumentus atlikėjai rėmėsi į minimalizmo ir vyksmo dokumentalumo idėjas, kartu norėdami pakviesti diskusijai, apie įsistovėjusią liaudies muzikos teoriją. Tam atlikėjai sukūrė terminą, apibūdinantį Lietava albumo idėją – kintantis folkas (angl. - „shifting folk”). Tai estetinis manifestas, kalbantis apie tradicijos ir jos atnaujinimo santykį.

Unikalų projektą pastebėjo britų muzikos kompanija „The state51 Conspiracy”, kuri nuo 1992 metų dirba su nepriklausomais atlikėjais ir įrašų kompanijomis, tokiomis kaip „Bella Union”, „Alva Noto”, „Heavenly Recordings”, bei yra gerai žinoma Didžiosios Britanijos nepriklausomos muzikos sektoriuje.

Londone įsikūrusi kompanija lapkričio 10 dieną išleido Lietava albumo vinilo plokštelę, kartu su CD ir knyga, aprašančia albume įrašytų instrumentų kilmės istorijas, projekto idėją. Lietava albumą taip pat jau galima pasiklausyti visose skaitmeninėse muzikos platformose.

Lietava „Spotify” platformoje ČIA.

Šis projektas britų dėmesį patraukė dėl ypatingo kultūrinio išskirtinumo bei unikalaus atlikėjų požiūrio į garso išsaugojimą. Tai pirmasis lietuvių folk įrašas, kurį išleido britų muzikos kompanija.

„Lietava yra neįtikėtinai talentingų muzikantų pasakojimas, turintis didžiulę kultūrinę reikšmę. Padėti Sauliui ir Domui pasakoti šias istorijas ir įamžinti šį aukštos kokybės albumą, bei parodyti atlikėjų gyvą pasirodymą publikai Didžiojoje Britanijoje mums yra tikra privilegija. Šio albumo meistriškumas puikiai įkūnija mūsų kompanijos vertybes”, – apie Lietava pasakojo „The state51 Conspiracy” muzikos kompanijos atstovas Pete'as Bradwellas.

Senieji lietuvių instrumentai jau spėjo suskambėti įspūdingose koncertų salėse Didžiojoje Britanijoje.

Kartu su Lietuvos Kultūros Institutu, kompanija „The state51 Conspiracy” lapkričio mėnesį surengė Lietava koncertinį turą, kurio metu Saulius Petreikis ir Domas Strupinskas projektą gyvai pristatė trijuose miestuose - Londone, Edinburge ir Birmingeme.

Lapkričio 4 dieną Domas ir Saulius pasirodė „Daylight Music” programoje, unikalioje Union Chapel erdvėje. Tai buvo specialus koncertas, atšventęs 140 koplyčios gyvavimo metų sukaktį, ir 25 metus čia vykstančių koncertų jubiliejų. „Daylight Music” renginių ciklo programoje yra pasirodę tokie atlikėjai kaip Nils Frahm, Alexis Taylor, Frank Sidebottom ir daugelis kitų.

Tą pačia dieną Domas ir Saulius subūrė lietuvių bendruomenę rytų Londone įsikūrusioje Šv.Kazimiero lietuvių bažnyčioje. Tą vakarą teatrališkas Sauliaus Petreikio gebėjimas valdyti virš tuzino skirtingų instrumentų sukaustė žiūrovų dėmesį ir pažadino gimtos šalies ilgesį, pasirodymo metu ne vienas klausytojas braukė ašarą.

Trečiasis Lietava turo koncertas vyko seniausioje muzikinės paskirties koncertų salėje Škotijoje, Edinburge. 1763 metais pastatyta St. Cecilia’s Hall po savo stogu glaudžia vieną svarbiausių istorinių muzikos instrumentų kolekciją visame pasaulyje. Sauliaus ir Domo pasirodymas Edinburge užsibaigė diskusija tarp atlikėjų ir publikoje susirinkusių vietinių žurnalistų, apie instrumentų ypatumus, bei folk muzikos išsaugojimą situaciją Lietuvoje.

„Įspūdingas koncertas. Jo rezultatas – magiška valanda, kuomet publika pasineria į instrumentų ir gamtos įrašų sąveiką: atmosfera, kurioje susiduria folkas ir gamta.” - apie meistrišką pasirodymą Edinburge rašė škotų meno ir kultūros žurnalas „The Wee Review”.

Paskutinis turo koncertas puikiai įprasmino Lietava projekto dvilypę prigimtį. Archajiški lietuvių liaudies instrumentai suskambėjo modernioje erdvėje - Centrala Galerijoje, įsikūrusioje Birmingemo gyventojams gerai žinomame meno galerijų rajone.

Radikalus, minimalistinis folkas

Lietava – tai albumas, pagerbiantis tradicijas, lietuvišką identitetą ir kartu paliekantis įspūdį savo minimalizmu. Šiame projekte įamžinti tokie instrumentai kaip Kerdžiaus Ragas, Švilpa, Diatoninė birbynė, Ožragis, Sekminių Ragelis, kurie kadaise turėjo svarbų vaidmenį lietuvių kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime, tačiau šiandien, kai kurie iš jų, yra užmiršti, kai kurie, iki šiol niekada nebuvo profesionaliai įrašyti.

Lietava albumo viršelį sukūrė lietuvių kūrėja Lauryna Narkevičiūtė. Jos vizualus konceptas rėmėsi į kintančio folko idėją, istorinius lietuvių artefaktus ir minimalizmą. Albumo iliustracijoje Lauryna jungė medžio tekstūras, lietuviškų sodnų formas ir mintį, kad folk muziką savomis rankomis lipdo žmonės, palikdami savo pirštų antspaudus istorijoje.

Šis albumas - tai naujas požiūris į senąją lietuvių muzikos tradiciją, švenčiantis lietuviško identiteto unikalumą. Lietava vinilo plokštelę galima įsigyti internetu.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)