Šiame koncerte publika išgirs penkis Vilniuje niekuomet neskambėjusius kūrinius. Vienas iš jų – pasaulinė premjera, tai Algirdo Martinaičio „Mitų griovėjas" elektrinei gitarai ir orkestrui. Išgirsime ir naujausią Justės Janulytės opusą „Vandens spalva" (2017), o taip pat – žymių Amerikos ir Europos kūrėjų, šių metų festivalio „Gaida" kviestinių kompozitorių Davido Lango (JAV) ir Yanniso Kyriakideso (Olandija) jau spėjusius pasaulyje išgarsėti kūrinius. Antai koncertą pradėsiančio D. Lango kūrinio „Mountain" („Kalnas") premjerą 2014 m. JAV griežė garsusis Sinsinačio simfoninis orkestras, skelbiama pranešime spaudai.

Olandijoje gyvenančio graiko Y. Kyriakideso kūryba šiame koncerte bus pristatyta dviem itin intriguojančiais kūriniais – dirigento Jurjeno Hempelio užsakymu sukurtu „Nerve" orkestrui ir video projekcijai apie scenos baimę bei „Tinkling" fortepijonui ir orkestrui, kurį įkvėpė džiazo legenda Thelonious Monk (solistas Daumantas Kirilauskas).

Kipre gimęs Yannis Kyriakides (g. 1969) dar būdamas vaikas išvyko gyventi į Jungtinę Karalystę, o nuo 1992 m. reziduoja Olandijoje. Čia jis studijavo kompoziciją pas Louisą Andriesseną ir Dicką Raaijmakersą. Kaip kompozitorius ir garso menininkas jis nuolat ieško naujų, mišrių formų, pastaraisiais metais gilinasi į žodžio ir garso sąsajas.

J. Kyriakides daugiausia kuria muziką teatrui ir multimedijos bei elektroakustinius kūrinius įvairių sudėčių ansambliams. Jo muzika atliekama visame pasaulyje, antai 2008 m. atidarant Olboro festivalį įvyko J. Kyriakideso operos „An Ocean of Rain" premjera. J. Kyriakides buvo Huddersfieldo (Anglija) ir „November Music" (Olandija) festivalių kviestiniu kompozitoriumi, jo kūriniai ne kartą skambėjo ir Venecijos bienalėje.

Abiejų Vilniuje nuskambėsiančių J. Kyriakideso kūrinių „Nerve" ir „Tinkling" pagrindinis veikėjas yra pianistas, tačiau tik antrajame opuse skambės fortepijonas. „Tinkling" (1999/2014) – tai savotiška fantazija pagal Theloniouso Monko kompozicijos „Trinkle Tinkle" motyvą, o patį kūrinį inspiravo scena iš dokumentinio filmo „Straight No Chaser", kurioje Monkas it dervišas sukosi oro uoste. Kartą Bostono oro uoste keistuolį Monką suėmė policija ir nuvežė į ligoninę, kurioje jis buvo stebimas. Vėliau džiazmenas sakydavo: „Aš ne beprotis. Jie mane buvo uždarę, bet po to paleido."

O štai „Nerve" yra J. Kyriakideso kūrinys apie scenos baimę. Orkestre modifikuojant S. Rachmaninovo Antrojo fortepijoninio koncerto pirmuosius taktus, ekrane rodomas tekstas – pianisto pasakojimas apie jausmą, pirmą kartą einant į sceną skambinti koncertą. „Nerve" sukurtas dirigento Jurjeno Hempelio ir Olandų jaunimo orkestro užsakymu 2012 m.

Vyriškas muzikines vizijas šiame koncerte praskaidrins Justės Janulytės „Vandens spalva" – koncertas saksofonui ir orkestrui, sukurtas Rygos festivalio „Saxophonia" ir Klaipėdos festivalio „Muzikinis pavasaris" užsakymu. Tai trečioji J. Janulytės latviškosios trilogijos dalis po „Naktų ilgėjimo" (2009) ir „Debesų stebėjimo" (2012), pasak kompozitorės, pratęsianti tam tikrus pirmųjų kūrinių atradimus ir skirta vėlgi Rygos Sinfonietai, dirigentui Normundui Šnė ir Latvijoje reziduojančiam lietuvių saksofonininkui Arvydui Kazlauskui. Beje, Justė Janulytė šiemet yra pristatyta Lietuvos Nacionalinei kultūros ir meno premijai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją