Režisieriaus Gintaro Varno mokinys P. Makauskas, būdamas II režisūros kurse, debiutavo spektakliu „Yolo“ (2013 m.), bakalauro studijų pabaigoje pristatė premjerą „Laimingasis princas“ (2015 m.), kūrybinės patirties sėmėsi Italijoje ir Ispanijoje.

Prieš keletą metų P. Makauskas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje kartu su savo bendraamžiais aktoriais pristatė F. Dostojevskio romano „Broliai Karamazovai“ ištraukas. Jaunimo teatro premjeroje žiūrovai išvys studijų darbo tęsinį, kuriame vaidins jaunosios kartos aktoriai Vainius Sodeika, Gytis Laskovas, Arnas Ašmonas, Jovita Jankelaitytė, Andrius Alešiūnas.

F. Dostojevskis – pranokęs savąjį laiką autorius, svarbus moderniosios literatūros kūrėjas. Jo romanai – tai žmogaus dvasios kontinentai. Savo paskutiniuose kūriniuose rašytojas kėlė „prakeiktuosius“ tikėjimo ir netikėjimo, būties klausimus, jo herojai yra draskomi tamsiausių aistrų, patiria nežemiškus dvasios nušvitimus.

Pasak rašytojo Czeslawo Miloszo, pagrindiniai F. Dostojevskio kūryboje iškeliami metafiziniai klausimai, „su jais susipažinus Vakaruose, buvo pavadinti šiuolaikinio žmogaus problemomis, nepaisant, kur jis gyvena ir kokia kalba jis kalba“.

Paskutiniajame savo kūrinyje „Broliai Karamazovai“ per šeimos likimą F. Dostojevskis perteikia pagrindinius savo epochos prieštaravimus. Šiame rašytojo opus magnum polifoniškai persipina pagrindinės jo kūrybos temos – dievoieška ir neapykanta, nusikaltimas ir atgaila, artimo meilės ir atleidimo troškimas.

Scena iš spektaklio "Broliai Karamazovai"

P. Makauskas pats rašė kūrinio inscenizaciją ir ieškojo spektaklio scenografinių sprendimų. Prie kūrybinės grupės prisijungė lėlių dailininkė Barbora Šulniūtė, kostiumų dailininkė Dominyka Kačonaitė ir kompozitorius Antanas Kučinskas.

Jaunam režisieriui svarbus yra F. Dostojevskio romane vaizduojamo žmogaus mįslingumas, meilės, neapykantos, ateizmo ir tikėjimo svarstyklės. Savo inscenizacijoje ir spektaklyje jis koncentruojasi į brolio Ivano (akt. Vainius Sodeika) personažą, kuris padaro baisų nusikaltimą ne savo rankomis.

Nusivylęs pasauliu, Ivanas siekia jį taisyti, bet nusirita iki velniškos filosofijos, kad „viskas leista“. O jeigu viskas leista, tai ir Dievo nėra... Pasak P. Makausko, spektaklio pagrindinė tema – kaltės prisiėmimas ir kelionė sąžinės link. „Apsėdimas“ – apie broliškumą, tėvažudystę, aistrą ir sąžinės kalėjimą, iš kurio neįmanoma ištrūkti“.

Lietuvos teatrų scenose „Brolių Karamazovų“ inscenizacijos – retas reiškinys. 1984-aisiais Jaunimo teatre pasirodė šviesaus atminimo režisierės Dalios Tamulevičiūtės spektaklis „Brolis Alioša“. Ryškius vaidmenis šiame pastatyme sukūrė aktoriai Rolandas Butkevičius, Algirdas Latėnas, Elvyra Žebertavičiūtė ir kiti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją