Apie ką mes čia…

1939 metai. Baltijos regione įnirtingai dirba slaptų žvalgybos tarnybų agentai, kurie sužino, jog visai netrukus Stalinas su Hitleriu padalins Europą. Vienas iš tų agentų – estų karinės žvalgybos agentas, kuris yra nužudomas.

Tiriant jo nužudymo aplinkybes tampa aišku, kad estų žvalgyboje dirba dvigubas agentas. Jį surasti yra paskiriamas vienas geriausių savo srities specialistų Feliksas Kangas. Bet ar vyrui pavyks surasti išdaviką? Štai kur klausimas, nes įtarimas krenta ant visų agentų.

Kūrinio turinys

Šį filmą žiūrėjau dar 2020 metais per specialią peržiūrą, o po kelių savaičių kino teatrai užsidarė ir žiūrovams teko laukti premjeros visus metus. Bet manau, kad laukimas tikrai neprailgo ir dabar jau galima bus visiems pasimėgauti šiuo kokybišku ir mums be galo artimu šnipų temos trileriu.

Maloniausia šio filmo peržiūroje man buvo tai, jog juostą kūrėjai pateikė tokiu būdu, lyg žiūrėčiau klasikinį 70-ųjų filmą apie šnipus, tarptautinę žvalgybą ir savotišką pasaulio gelbėjimą, bet su tikroviškais akcentais.

Todėl šią juostą vien dėl tokio pateikimo galima labai palankiai vertinti, nes nuo pat pirmos scenos, žiūrovas yra įtraukiamas į pavojingus ir intriguojančius šnipų žaidimus, kurie yra visiškai nenuspėjami. Mes iki tam tikro momento nežinome, kas tas išdavikas ir koks jo tikslas, todėl dėliodami puzlę lyg detektyvinėje istorijoje, po truputį priartėjame prie užsibrėžto tikslo – demaskuoti dvigubą agentą.

Toks žaidimas su žiūrovu yra išties pagirtinas, nes peržiūra visiškai neprailgsta, o ir įtampa auga su kiekviena rodoma scena. Be to, tam tikri įvykiai, kurie rutuliojasi išdaviko paieškos fone, turi tam tikrą dramaturginį svorį. Kodėl? Nes jie tiesiog yra istoriškai teisingi. Tad nereikia pamiršti, kuriais metais vyksta šio filmo veiksmas ir kas netrukus turi įvykti, kad gautum maksimalią įtampos dozę.

Personažai ir jų intrigos, jų istorija, jų padėtis šiame pasakojime taip pat išvystyti pakankamai gerai. Taip, juostos pradžioje gal ir bus sunkoka suprasti kas ir kaip, nes kūrėjai pasistengė įnešti į filmą intrigos ir ne iki galo ryškiai pristatyti pagrindinius veikėjus, bet jau įpusėjus filmui pasimato bendras vaizdas ir mes gauname atvirą žvilgsnį į kiekvieną iš ekrane pateiktų personažų. Be to, pagirti reikia scenaristus, kuriems pavyko sukurti tokius nebanalius veikėjus su savomis istorijomis bei paslaptimis.

Kaip jau buvau rašęs, filmas turi ir įtampos. O ja tampa kai kurie siužetiniai vingiai, kurie leidžia pagyvinti veiksmą ekrane ir iki pat finalo neleidžia atitraukti akių nuo to, kaip gi turėtų užsibaigti šis pasakojimas ir kas taps savotišku šios istorijos nugalėtoju, o kas gėdingai pralaimės. Bet šiuo atveju neišsiplėsiu, nes kitaip sugadinčiau Jums visą intrigą.

Ties tuo manau verta baigti šį trumpą filmo turinio pristatymą. Jeigu Jums patinka šnipų stiliaus projektai, jeigu Jums smalsu pamatyti kokybišką filmą, prie kurio dirbo lietuviai, ir jeigu Jums norisi pasukti galvą spėliojant kas gi yra tas išdavikas ir kaip rutuliosis vieno ar kito veikėjo likimas, šis filmas Jums turėtų suteikti gerą pramogą kino salėje.

Techninė juostos pusė

Techniniai šios šnipų temą vystančios juostos niuansai irgi sugebantys nustebinti. Nepamirškime, jog tai ne amerikiečių produkcija, todėl biudžetas čia nebuvo guminis, bet su savo užduotimi perteikti tikroviškai atrodančią epochą su visais įmanomais tai epochai bruožais, kūrėjai susidorojo puikiai. Produkcijos dizainas aukščiausios klasės, o meninis apipavidalinimas natūraliai nukelia mus į ketvirtojo praeito amžiaus dešimtmečio pabaigos laikotarpį. Tad veikėjų kostiumai, šukuosenos, grimas ir juos supančios dekoracijos spinduliavo autentiškumu.

Garso takelis šiame filme irgi padaro gerą įspūdį. Muzika puikiai įkomponuota į įtemptai vystomas scenas, o ir kai kurie ne su šnipinėjimu susiję momentai taip pat buvo pagardinti maloniomis ausims melodijomis.

Kas dar čia gero, tai kruopštumu pasižymintis ir be galo tvarkingai šią istoriją perteikęs kameros darbas. Operatorius pasistengė mus jau nuo pat pirmų filmo akimirkų įtraukti į šį pavojingą ir nelabai pozityviai nuteikiantį sąmokslais alsuojantį pasaulį. Vaizdo ir garso montažui priekaištų irgi neturiu.

Aktorių kolektyvinis darbas

Kaip jau buvau rašęs, filmas labai primena tuos klasikinius šnipų stiliaus filmus, kuriuos kažkada mėgo kurti amerikiečiai ir britai. Ir tokio tipo filmai visuomet turėjo ganėtinai specifinę vaidybą, kurią galima pamatyti ir čia. Per daug neišsiplėsiu, o tik paminėsiu tuos aktorius, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, nes jie šioje juostoje įkūnijo ne tik įdomius, bet ir itin tikroviškai perteiktus personažus su individualiu cinkeliu.

O tais aktoriais čia yra Kaspars Znotins, Valentinas Novopolskis, Priitas Voigemastas, Agnese Cirule, Ieva Andrejevaitė, Sampo‘as Sarkolas, Doris Tisral ir Vaidotas Martinaitis. Ir pasikartosiu – šie aktoriai pademonstravo išties gerą vaidybą.

Verdiktas

„Operacija O2“ – pagal visus įmanomus klasikinio tipo šnipų trilerių bruožus sukurtas bei pakankamai įtemptai ir intriguojančiai papasakotas filmas, kuris be problemų leidžia pasinerti į pavojingą visai Europai šnipinėjimo sąmokslą. Juosta džiugina tikrove spinduliuojančiais techniniais sprendimais, pakankamai gera aktorių vaidyba ir keliais užsuktais siužetiniais vingiais, kurie ir tampa vienais iš didžiausių šios juostos privalumų.

Filmo anonsas: