Visuomenę labiausiai domino jos asmeninis gyvenimas, o pagarbą Dianai skatino ilgametė labdaringa veikla.

Pasak „Time“, vienu metu Diana buvo siejama su daugiau nei šimtu labdaros organizacijų. Ji netgi rizikavo gyvybe ir apsilankė Angolos minų laukuose, kad tokiu būdu prisidėtų prie šios Afrikos valstybės išminavimo.

Apie netikėtą Dianos mirtį pasklidusi žinia sukrėtė ne tik visuomenę, bet ir du princesės vaikus – princą Williamą ir princą Harry. Vaikai, kuriems Dianos žūties metu buvo 15 ir 12 metų, staiga buvo įtraukti į nesiliaujantį emocijų sūkurį – juos prislėgė ne tik gedulas dėl mamos netekties, bet ir nesibaigiantis visuomenės kišimasis į šį reikalą. O 2017-aisiais, duodamas interviu BBC, princas Williamas pareiškė, kad netgi prabėgus 20 metų, jis vis dar jaučia „vidinį sukrėtimą“.

Dianos žūtis buvo taip smarkiai pasaulį paveikusi tragedija, kad net ir iki šiol vis dar norima jos istoriją papasakoti ekrane. Nuo „Netflix“ serialo „The Crown“ („Karūna“) iki dramos „Spencer“ – velionė princesė visuomenėje ir kultūroje paliko neišdildomą pėdsaką, kūriniuose įamžintas jos atminimas, panašu, niekada neišblės. Visgi filmas „Spencer“ susilaukė kritikos, o daugelis karališkųjų ekspertų tvirtina, kad Williamą ir Harry nuvils tai, kaip šiame filme vaizduojama jų velionė motina. Tačiau kodėl taip yra? Štai ką, pasak nickiswift.com, sako ekspertai.

Filmo "Spencer" kadras
Foto: Vida Press

Dianos vaizdavimas filme yra „žiaurus“

Biografinė drama „Spencer“, pasakojanti apie princesės Dianos gyvenimą ir artėjantį santuokos su princu Charlesu žlugimą, susilaukė kritikų pripažinimo. Didžioji dalis pagyrų buvo skirta „Saulėlydžio“ („Twilight“) žvaigždei Kristen Stewart, filme įkūnijusiai velionę princesę. Tiesą pasakius, filmų apžvalgų portalo „Rotten Tomatoes“ kritikai sutaria, kad „puikiai subalansuotas Kristen Stewart pasirodymas atsveria nerealistiškas filmo ambicijas“.

Visgi karališkieji ekspertai Ingrid Seward, Penny Junor ir Richardas Fitzwilliamsas K. Stewart vaidybą vertina gerokai kritiškiau. Filmas, kuriame vaizduojama, kaip Diana kankinosi sirgdama bulimija, žalojo save ir išgyveno kitas negandas, buvo sukritikuotas dėl galimos Dianos sūnų princo Williamo ir princo Harry reakcijos į šią juostą.

Kalbėdamasi su „The Sun“, I. Seward pažymėjo: „Išties žiauru [ir visiškai nebūtina] ją taip pavaizduoti. Williamas ir Harry bus labai įpykę ir įskaudinti. Jiems atrodys siaubinga, kad jų motina tokiame reikšmingame filme vaizduojama būtent taip“.

Filmo "Spencer" kadras
Foto: Vida Press

Ekspertei pritarė ir P. Junor, Dianos vaizdavimą filme pavadinusi „niekuo nepagrįstu“ ir išreiškusi gailestį dėl „vargšo Williamo“, kuris „[iš esmės] buvo greta, kai mama jautėsi nelaiminga“.

Ekspertė maldavo „palikti Dianai bent kruopelytę orumo ir pagarbos“ ir galiausiai išvadino filmą kaip veikiausiai „neatitinkantį faktų“. Be to, R. Fitzwilliamsas „The Daily Mail“ sakė: „Sprendimas ant filmo plakato pavaizduoti prašmatnia suknele vilkinčią ir vemiančią Dianą buvo neįprastas“, o siaubingas jos traumas vaizduojančias scenas ekspertas pavadino „žiauriomis“.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
„Sidabrinė linija“ – draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Budi savanoriai konsultantai 8 80080020 www.sidabrinelinija.lt pasikalbekime@sidabrinelinija.lt I-V 8.00-22.00, VI-VII 11.00-19.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: https://jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-pokalbiais-internetu/Pokalbiai internetu (angl.chat) Kasdien nuo 18 iki 24 val. Emocinė parama elektroniniais laiškais "Jaunimo linijoje" neteikiama
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Messenger ar Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.