Istorikai tikina, jog naivi ir koketuoti mėgstanti moteris tebuvo smulki moneta žaidimuose politikų, kuriuos, ieškodama geresnio gyvenimo, bandė suvilioti. Nepaisant aibės Mata Hari gaubiančių paslapčių aišku tik viena – garsioji šokėja buvo šnipė, kurią visi mylėjo.

Išgirdus Mata Hari vardą, daugelio mintyse iškyla žodžiai „šokėja“, „šnipė“, „kurtizanė“. Nors apie šią moterį parašyta keliasdešimt knygų, sukurta eilė filmų ir televizijos serialų, jos gyvenimą vis dar gaubia daugybė paslapčių ir legendų.

Minint Mata Hari mirties šimtmetį, mįslingą šios moters portretą žiūrovams atskleisti nusprendė kino kūrėjai, jau dabar didžiausioje vaizdo transliacijų internetu platformoje viaplay.lt pristatantys istorinį serialą „Mata Hari“ apie vieną garsiausių pasaulio šokėjų ir šnipių. Filmo kūrėjai tikina, jog šiame seriale žiūrovams bus atskleistas iki šiol nematytas Matos Hari portretas, atkreipiantis dėmesį į jos asmenybę, moteriškumą, svajones ir motinystę.

Penkerius metus Portugalijoje, Rusijoje ir Ukrainoje trijų režisierių filmuotas serialas subūrė tarptautinę, daugiau kaip 200 specialistų skaičiuojančią komandą. Filmo kūrėjai tikina, jog staigmenos žiūrovų laukia ne tik už kadro – anot jų, visi seriale matomi vaizduojamo laikmečio daiktai – tikri, vienas po kito atrasti muziejuose, privačiose kolekcijose ir antikvarinėse parduotuvėse.

Taip žiūrovai ekrane išvys idealios būklės pirmuosius automobilių Ford T, Chrysler, Buick ir Renault modelius bei portugalės kostiumų dizainerės Maria Gonzaga kurtus autentiškus ano laikmečio kostiumus (vien pagrindinė herojė serialo metu pakeičia 120 apdarų!).

Mata Hari
Foto: Vida Press

„Mata Hari buvo ypatingai stipri moteris, aplenkusi laikmetį, kuriame gyveno. Ji – tragiško likimo gražuolė feministė, kovojusi už savo teises vyrų tarpe. Ši įkvepianti moteris yra sudėtingiausias mano kada nors vaidintas personažas“,- tikina pagrindinį vaidmenį seriale atlikusi italų aktorė Vahina Giocante.

Margaretha Geertruida Zelle (toks tikrasis jos vardas) nuo mažumės išsiskyrė egzotiška išvaizda ir lakia fantazija. Visuomet svajojusi apie gražų gyvenimą, mergina, daugeliui žinoma kaip Mata Hari, nusprendė, kad lengviausias kelias į tai – vyrai ir pažintys.

Nenusisekus ankstyvai santuokai, jauna moteris pabėgo į Paryžių, kuriame, sukūrusi choreografiją, pirmąsyk pasirodė scenoje, o jos šokį vainikavo drąsus apsinuoginimas. Egzotiški nepažįstamosios judesiai ir nevaržomas seksualumas kaipmat pelnė publikos simpatijas ir subūrė gerbėjų ratą. Taip gimė Mata Hari.

Apsinuoginti nevengiančią divą ėmė kviesti geriausi Europos teatrai, vienas turtingas meilužis keitė kitą, o moteris net dešimtmetį išbuvo brangiausiai apmokama Europos kurtizane.

1916-aisiais užverbuota vokiečių slaptųjų tarnybų, moteris netrukus ėmė žaisti dvigubą žaidimą ir tapo agente, prancūzams šnipinėjančia vokiečius, o vokiečiams - prancūzus. Metus trukęs žaidimas dramatiškai baigėsi 1917-aisiais, kuomet karinis tribunolas Matai Hari skyrė mirties bausmę, o moters mirtį ir paskutines gyvenimo akimirkas iki šių dienų gaubia ne mažiau legendų ir paslapčių, nei supo jos gyvenimą.

Margaretha Geertruida buvo vyriausia duktė skrybėlių pardavėjo šeimoje. Šeima gyveno pasiturinčiai, nes tėvui pavyko sėkmingai investuoti į naftos verslą. Kai mirė jos mama, tėvas vedė kitą, o vaikus auginti išdalino giminaičiams.

Tam, kad išsivaduotų iš artimųjų prieglobsčio, 18-metė Margaretha atsiliepė į skelbimą laikraštyje - olandų karininkas taip ieškojo sau žmonos.

Su juo jauna moteris susilaukė dviejų atžalų, tačiau nesulaukusi vyriško rūpesčio, ji apsigyveno su jo kolega ir ėmė mokytis šokti, kur ir susigalvojo Matos Hari pseudonimą. Jis reiškė „dienos akis“ arba „saulė“.

Moteris netrukus prarado sūnų – pasakojama, jog jį nunuodijo piktas tarnas. 1903 metais ji oficialiai išsiskyrė su vyru, jam atiteko dukters globa, o Mata Hari iškeliavo į Paryžių ir pradėjo naują gyvenimą. Čia ir prasidėjo jos ne tik šokėjos, bet ir šnipės karjera.

Mata Hari nuotraukose: