Susidurti, įsiklausyti, apgalvoti ir kvestionuoti skirtingas realybes ir jų pokyčius žiūrovai galės apsilankydami per penkiasdešimt filmų, tradiciškai suskirstytų į septynias programas, rašoma pranešime spaudai.

Šalia konkursinės ir ryškiausius pastarųjų metų dokumentinius filmus pristatančios „Panoramos“ festivalis parengė penkias specialiąsias programas. Kviestinės kuratorės ir kritikės Rados Sesič sudaryta programa „Matuojant visuomenės karštį“ apjungia buvusių Jugoslavijos šalių kiną, pasakojantį apie karo padarinius visuomenei ir jautriais, bebaimes gyvenimo istorijas.

Festivalio žiūrovai galės pirmą kartą Lietuvoje susipažinti su geriausiu Kambodžos režisieriumi tituluojamo Rithy Panh’o darbais apsilankę kūrėjo retrospektyvos seansuose. Nors abiejų programų filmų autoriai geografiškai nutolę vieni nuo kitų, tačiau kūrybiniame kelyje vedini panašaus poreikio permąstyti savo tautos praeities tragedijas bei užmegzti dialogą su dabartimi.

„Filmuose susitinka skirtingų kartų perspektyvos. Šie susikirtimai žiūrovams padeda geriau suprasti konfliktines situacijas ir jų besitęsiančias pasekmes. Na, o Rithy Panh’o, vieno įdomiausių ir jautriausių dokumentalistų, filmuose labai svarbiu aspektu tampa pačio dokumentinio kino galimybės kalbėti apie praeitį. Ypač apie trauminę šalies patirtį,“ – programas komentavo jų sudarytoja Mantė Valiūnaitė.

Aštriabriaunį šiųmetinio festivalio pavidalą formuoja ir kita specialioji programa skirta lygiateisiškumo problematikai. Atrinktus filmus festivalio organizatoriai apjungė klausimu „Kokia tavo istorija?“. Kino seansų metu susipažinsite su realybe matoma iš diskriminuojamųjų požiūrio taško.

„Visi viename ar kitame gyvenimo etape esame susidūrę su diskriminacija. Kažkada mes „per jauni“, „nepakankamai patyrę“, o po keliolikos metų jau „nepakankamai energingi“ ir panašiai. Deja, daugelį iš mūsų diskriminacija lydi visą gyvenimą dėl keistai skambančios pavardės, išvaizdos ar kitų savybių. Norėjome patyrinėti šią svarbią temą iš skirtingų kino kūrėjų požiūrio taškų. Kartu tikimės, kad šių filmų herojų išpažintys praplės akiratį ir suteiks mums visiems ryžto nesitaikstyti su diskriminacija kasdienybėje,“ – kalbėjo festivalio direktorius Gediminas Andriukaitis.

Festivalio „Mėlynoji programa“ analizuos globalias aplinkosaugos problemas, o „Filmai, padedantys augti“ kvies vaikus ir jaunimą pamatyti pasaulį iš skirtingų paauglių perspektyvos. Pasigalynėti su dokumentinio kino realybe festivalis vilniečius ir kauniečius kvies spalio 12-22 dienomis.

Vėliau „Nepatogus kinas“ persikels dar į dešimt Lietuvos miestų. Spalio 25-29 d. festivalio seansai vyks Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Utenoje ir Tauragėje, o lapkričio 2-5 d. dalį festivalio programos galės pamatyti Ukmergės, Varėnos, Anykščių, Marijampolės ir Rokiškio žiūrovai.

Kaip ir kiekvienais metais festivalio filmus galima pamatyti už pasirinkto dydžio auką, mažiausia auka – tik 1 centas.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją