Reikia valios ir drąsos: programa nuo 6 m.

Tradiciškai jauniausiems pradinių klasių žiūrovams festivalis paruošė įkvepiantį ir nuotykių kupiną repertuarą. Filmas Abulele (Izraelis, 2015) į vaikų kasdienybės šviesą ištraukia mitinius baubus. Tai – linksma, bet jautri istorija apie uždaro berniuko Adamo ir legendinio gauruoto monstro, vadinamo Abulele, draugystę, kuri išsklaido visas baimes ir prietarus.

Tokią stiprią draugystės galią patvirtina ir istorija apie mokytoją Tamstą Varlių (Nyderlandai, Belgija, 2016). Klasės gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis, kai vaikai sužino, kad jų mokytojas kartais pavirsta varle. Mažoji Sita yra pasiryžusi viskam, kad jį apgintų nuo tykančių pavojų.

Nepaprastą misiją pasirenka ir filmo Slaptoji draugija (Estija, Suomija, 2015) herojai. Darboholikų tėvų apleisti vaikai įkuria slaptą žaidimų draugiją, kuriai netikėtai tenka nelengva užduotis – atkerėti suaugusiuosius! O pasakiškoje istorijoje Septyni varnai (Čekija, Slovakija, 2015) herojė mergaitė ryžtasi išgelbėti užburtus brolius. Kadangi tikslas yra už savų galimybių ribos, čia prireiks valios ir drąsos šią ribą peržengti bei taip praplėsti savo pasaulį.

Įtvirtinti savo ribas: programa nuo 10 m.

Vyresniųjų moksleivių iššūkiai susiję su savasties paieškomis ir įsitvirtinimu pasaulyje, kuris ne visada toks draugiškas ir palankus, kaip norėtųsi. Filmas Naujokas (Prancūzija, 2015) pasakoja apie keturiolikmečio Benua rūpesčius, atsikrausčius į naują miestą ir mokyklą. Patirtos nesėkmės susidraugauti laužo įsigalėjusius stereotipus.

Juostoje Aikštelė (Rusija, 2015) savo vertę turi įrodyti eilinių gatvės draugų būrelis. Vietinę futbolo aikštelę jiems teks atsikovoti susirungus su profesionalių žaidėjų komanda.

Filmas Panelė Rūgštynė (Prancūzija, 2016) pasakoja apie maksimalistines trylikametės Auroros ambicijas ir jos akimis tokią nykiai ribotą supančią aplinką. Kas ką įveiks: ar Aurorai teks „susiprastinti“, ar jos aplinkai – prasiplėsti?

Gyvenamo pasaulio reliatyvumas ypač akivaizdus kompiuteriniuose žaidimuose. Filme Labirintas (Belgija, 2014) žaidimų asą sukrečia moralinis klausimas: žaisti ar nežaisti naują netikėtą žaidimą, kuriame veikia paslaptingai į virtualų žaidimo labirintą patekę artimi žmonės ir gyvūnai?

Konfrontacija su tikrove: programa nuo 14 m.

Vyriausiam mokykliniam jaunimui – festivalio filmai apie svarbius gyvenimo pasirinkimus ir įtemptą konfrontaciją ties savo ir tikrovės riba. Istorija Smuiko mokytojas (Brazilija, 2015) parodo, kaip, užsivėrus durims, netikėtai atsiveria langas ir galbūt – tikrasis tavo kelias.

Filme Išsaugotas (Belgija, Šveicarija, 2015) penkiolikmečius įsimylėjėlius šokiruoja žinia apie nėštumą. Vaikinas ryžtasi įtikintį draugę išsaugoti kūdikį. Ar tai reiškia išgriauti savo ligšiolinio vaikiško pasaulio ribas ir tvirtinti naujas?

Realybės sienų ir ribų nenori paisyti parkūru užsiimanti penkiolikmetė Laura juostoje Pasvajok! (Čekija, Slovakija, Bulgarija, 2016). Norėdama pasislėpti nuo kasdienio gyvenimo problemų ir įtampos, ji savo vaizduotėje kuria kitokį pasaulį. O kūrybingų paauglių šutvė, pasivadinusi „Skarmalių sąjunga“, filme tokiu pačiu pavadinimu (Skarmalių sąjunga, Rusija, 2015) kitokį pasaulį kuria ne vaizduotėje, bet realybėje. Meniškos protesto akcijos – jų būdas pranešti apie save.

Kaip rodo vienuolikos metų festivalio patirtis, moksleiviško amžiaus auditorijai skirti filmai – tai būdas kalbėti apie kiekvieno vaiko ir paauglio rūpesčius jiems priimtina kalba. Kinas leidžia pažiūrėti įvairioms grėsmėms į akis, nepatiriant realaus pavojaus. Todėl šių metų festivalio tema „Į savo pasaulio kraštą!“ kviečia leistis į kupiną įtampos, bet saugią kelionę, tyrinėjant savo ribas: kur baigiasi savas pasaulis ir kur prasideda Kito „žemė“.

Kvietimas tapti kino žiūri nariais

Kaip ir kasmet, festivalis kviečia moksleivius su visa klase, draugais ar po vieną dalyvauti kino žiūri. Visame pasaulyje vykstančiuose festivaliuose vaikų ir jaunimo žiuri yra ypatingas akcentas. Jaunųjų kritikų komanda žiūri festivalio filmus, aptaria, diskutuoja, renka favoritus. Tapti festivalio žiūri nariu gali kiekviena(s) 7–18 m. moksleivė(-is). Tereikia parašyti motyvacinį laišką, kodėl kiekvienas asmeniškai nori dalyvauti festivalio žiuri veikloje. Motyvaciniai laiškai laukiami adresu kinoziuri@gmail.com iki 2016 spalio 3 d. Būtina nurodyti savo kontaktinį telefoną ir amžių. Patys smalsiausi ir labiausiai motyvuoti filmų vertintojai turės galimybę po festivalio lankyti nemokamą tarpkultūrinio pažinimo kino programą „Kinas atveria duris“, kuri truks iki gruodžio mėnesio ir bus rengiama kartu su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene.

Spalio 7 – 16 dienomis Vilniuje filmai bus rodomi kino teatruose „Pasaka“, „Skalvija“ ir „Forum cinemas Vingis“, Klaipėdoje „Kultūros fabrike“, Panevėžyje kino centre „Garsas“, Šiauliuose kino teatre „Forum Cinemas“, Varėnoje Kultūros centro Kino ir parodų salėje, Kaune kino centre „Romuva“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją