Būtent šiems maištautojams šiemet pašvęsta specialioji festivalio programa „Bitnikai kelyje“, kuri pristatys legendinės trijulės – J. Keroauco, William S. Burroughso, Alleno Ginsbergo – portretus.

Prie VDFF organizatorių prisijungs ir bitnikų kūrybai neabejingos „Baltų lankų“ bei „Kitų knygų“ leidyklos. Rugsėjo 23 d., sekmadienį, „Skalvijos“ kino centre jos prekiaus J. Kerouaco, W. S. Boroughso, P. Bowleso bei kitų autorių knygomis. Jas bus galima įsigyti leidyklos kaina – maždaug trečdaliu pigiau nei knygynuose.

Pasak leidyklų atstovų, kai kurių knygų likučiai yra labai nedideli, todėl bitnikų literatūros gerbėjai savo bibliotekas galės papildyti paskutiniais jų egzemplioriais.

Saulius Repečka, „Baltų lankų“ vyriausiasis redaktorius, įsitikinęs, kad „kuprinių revoliucijos atstovai niekada nepraras savo žavesio“. „Bitnikai jau dabar gali būti priskiriami prie klasikinės, o ne prie populiariosios literatūros“, – pastebi leidėjas, nuolat palaikantis idėją populiarinti bitnikų kūrybą.

Renginio metu „Skalvijoje“ bus ne tik prekiaujama knygomis leidyklos kaina, bet ir renkamas seniausias VDFF žiūrovo išsaugotas bitnikų leidimas. Jo savininkas džiaugsis kvietimais į vieną iš programos filmų.

Ištraukti iš savo bibliotekos bitnikų knygas, nupūsti nuo jų dulkes bei sekmadienį atsinešti į „Skalvijos“ kino centrą kviečiami visi šio veržlaus judėjimo gerbėjai. Specialiosios VDFF programos atidarymo proga tiek atsineštos, tiek ką tik įsigytos bitnikų knygos bus žymimos specialiu antspaudu.

Sekmadienį bitnikams pašvęstą programą „Skalvijoje“ atvers Chucko Workmano pasakojimas „Ištakos: bitnikų ir „palūžusios kartos“ istorija“ (1999). Joje garsioji trijulė pirmą kartą susitiks ir dar kartą pakartos bendrą kelionę. Programą įkvėpusį J. Keroaucą ir jo skaitymus VDFF žiūrovai išvys „Jacko Kerouaco Amerikoje“ (“Kerouac, The Movie“, 1985); greta eis vaidybiniai epizodai, atkuriantys rašytojo bei jo herojaus Nealo Cassady gyvenimo vingius. Šiuos papildys reta archyvinė medžiaga.

Pažinti W. S. Borroughsą VDFF žiūrovams padės jį supę talentingi menininkai – muzikantė ir poetė Patti Smith, kino režisierius Gusas Van Santas, eksperimentinės muzikos kūrėja Laurie Anderson, rašytojas ir poetas Amiris Baraka bei kiti. Jautrų kūrėjo portretą jie atkūrė kartu su režisieriumi Yony Lesyeriu („William S. Burroughs: iš vidaus“, 1993). Ketvirtį amžiaus rinkta medžiaga įvairiapusiškai pristatys A. Ginsbergą, talentingą menininką, politinį aktyvistą, radikalą, budistą, mokytoją ir kitus jo amplua („Aleno Ginsbergo gyvenimas ir laikai“, 1994).

„Bitnikų pasaulis – labai vizualus ir kinematografiškas. Jų kelionės kupinos laisvės, spontaniškumo ir džiazo, veržlumo bei uždegančių pokalbių. Visa tai ir prikels specialioji festivalio programa“, – apibendrina Vilma Levickaitė, festivalį rengiančio „Skalvijos“ kino centro direktorė.

Programos „Bitnikai kelyje“ filmai bus rodomi „Skalvijos“ kino centre bei kino teatre „Pasaka“.