Filmo scenarijų adaptavo „Oskarą“ laimėjęs Christopheris Hamptonas, už pagrindą jis pasiėmė savo kurtą teatro pjesę „Kalbėjimo vaistai“, kurią sukūrė pagal 1993-ųjų Johno Kerro knygą „A Most Dangerous Method: The story of Jung, Freud, and Sabina Spielrein“.

„Pavojingas metodas“ – trečiasis D.Cronenbergo filmas iš eilės, kuriame svarbus vaidmuo patikimas aktoriui Viggo Mortensenui, jis taip pat pasirodė kino juostose „Smurto istorija“ bei „Rytietiški pažadai“.

Pirmieji Lietuvoje „Pavojingą metodą“ pamatė Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ žiūrovai, mat ši juosta tapo vienu programos „Meistrai“ perliukų.

„Pavojingame metode“ nagrinėjami audringi analitinės psichologijos pradininko Carlo Gustavo Jungo (akt. Michaelas Fassbenderis), psichoanalizės išradėjo Sigmundo Freudo (akt. V.Mortensenas) ir C.G.Jungo pacientės Sabinos Spielrein (akt. K.Knightley) santykiai. S.Spielrein istoriškai vėliau pati tapo gydytoja, viena pirmųjų moterų psichoanalitikų.

Filmo veiksmas rutuliojasi I Pasaulinio karo išvakarėse. Į C.G.Jungo kliniką Ciuriche atvežama serganti jauna rusaitė Sabina. Paaiškėja, kad merginą nuo ketverių metukų seksualiai išnaudojo tėvas, tačiau pažeidžiama ir kartu pavojingai gundanti moteris kaitina ir gydytojo emocijas. Vėliau iš jo rankų papuolusi į ambicingojo S.Freudo glėbį, Sabina tampa ginklu jųdviejų ideologijų dvikovoje.

K.Knightley meistriškai susitvarkė vaidindama itin nestabilios psichikos moterį, o V.Mortenseno, M.Fassbenderio ir V.Casselio ansamblis filmą pripildo rafinuotumo ir tikro vyriško žavesio.

Kūrėjas turi lietuviškų šaknų

Beje, įdomus faktas tas, kad „Pavojingo metodo“ režisierius turi lietuviškų šaknų. Nors D.Cronenbergo tėvai susitiko ir susipažino jau Toronte, jie abu turėjo giminystės ryšių su Lietuva. Abiejų jų šeimos gyveno netgi tame pačiame Lietuvos kaime. Pirmieji į JAV emigravo režisieriaus seneliai.

„Mūsų šeimos tikroji pavardė yra Formanai. Susiruošęs emigruoti mano senelis nusprendė prisidengti tame pačiame Lietuvos kaime gyvenusio turtingiausio ir įtakingiausio žmogaus Samuelio Kronenbergo pavarde“, – pasakojo D.Cronenbergas. Jo senelis atplaukė į Ameriką laivais tuo pačiu keliu, per Eliso salą šalia Niujorko uosto, kaip ir milijonai europiečių 1892 – 1954 metais.

Nespėjusieji „Pavojingą metodą“ išvysti „Kino pavasario“ metu šio filmo Lietuvos kino teatruose sulauks nuo balandžio 6 dienos.

Filmo „Pavojingas metodas“ anonsas: