2008-aisiais metais pradėta vykdyti netradicinė kraujo donorystės akcija sulaukė gausaus dalyvių skaičiaus. Anot „Kraujo donorystės centro“ atstovės Rimos Ulinskienės, tokios netradicinės akcijos tam ir rengiamos, kad, kuo daugiau žmonių sužinotų apie kraujo trūkumą ir taptų aktyviais jo donorais.

„Šiuo metu labiausiai trūksta 0(I) Rh-, 0(I) Rh+, A(II) Rh- ir A(II) Rh+ donorų kraujo. Tačiau reikalingi ir kitas kraujo grupes turintys donorai“, – sakė p. R. Ulinskienė.

Teoriškai net 60 proc. Lietuvos gyventojų galėtų būti kraujo donorais, tačiau realiai jais tapę yra tik apie 2,75 proc. gyventojų. Tokia liūdna statistika verčia imtis ne tik standartinių ir galbūt nelabai jau į save dėmesį atkreipiančių informacijos sklaidos priemonių, bet ir netradicinių sprendimų.

Šiais metais nuo spalio 18 d. akcijos rengėjai planuoja įrengti net 16 mobilių kraujo donorystės taškų Vilniaus Universitete, Vilniaus Pedagoginiame Universitete, ISM, Kauno Technologijos Universitete, Vytauto Didžiojo Universitete, Lietuvos Sveikatos Mokslų Universitete, Kauno Kolegijoje, Klaipėdos Universitete, Valstybinėje Klaipėdos Kolegijoje, Šiaulių Universitete ir Panevėžio Kolegijoje. Taip pat gera žinia ta, kad akcija truks ne vieną dieną, kaip tai būdavo pastaruosius dvejus metus, bet net 2 savaites (pirmadieniais-ketvirtadieniais). Todėl visi, norintys padovanoti savo kraujo sergantiems žmonėms, galės pasirinkti jiems patogiausią vietą ir laiką.

Nors ši akcija skatina neatlygintiną kraujo donorystę, tačiau visiems jos dalyviams bus atsidėkota: kiekvienam kraujo padovanojusiam bus įteikta po kuponą kopijavimo paslaugoms, įrašomų DVD diskų pakuotė bei po kvietimą į kino filmą „Pjūklas 3D: spąstai atgyja“.

Be to bus atliekami tyrimai, kurių metu būsimieji kraujo donorai galės sužinoti savo kraujo grupę, hemoglobino kiekį kraujyje, o taip pat jų kraujas bus ištirtas dėl hepatitų B ir C, ŽIV bei kitų infekcinių ligų. Į visus iškilusius klausimus atsakys ten reziduosiantis gydytojas.

Dėmesio, kiekvieną, norintį duoti kraujo, „Kraujo Donorystės Centras“ perspėja, jog keletą dienų prieš kraujo davimą draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus bei rekomenduojama išgerti arbatos ir lengvai užkąsti.

Filmo „Pjūklas 3D: spąstai atgyja“ premjera Lietuvos kino teatruose spalio 29 d.