Kaip pranešė "Skalvija", trys ryškiausi P.Lungino filmai bus parodyti nuo penktadienio iki kito ketvirtadienio, vasario 12-osios.

Prancūzijoje gyvenantis rusų scenaristas ir režisierius studijavo filologiją Maskvos universitete ir scenarijų rašymą Maskvos kinematografijos institute.

1974-1989 metais pagal P.Lungino scenarijus buvo sukurta daugiau kaip dešimt filmų, tarp jų - "Taigos imperatoriaus galas", "Nenugalimasis", "Rytietiškas romanas".

Režisūrinis P.Lungino debiutas "Taksi bliuzas" (1990) buvo parodytas Kanų kino festivalyje, apdovanotas žiuri prizu už režisūrą ir palankiai sutiktas prancūzų bei tarptautinės kritikos.

Tai buvo vienas pirmųjų Vakarus pasiekusių kūrinių, kuriuose atsispindėjo "perestroikos" laikų Rusijos permainos ir iki tol viešai sovietų kine neaptarinėti rusų ir žydų santykiai. Buvo akivaizdu, kad filmas sukurtas galvojant apie Vakarų žiūrovui labiau suprantamus kultūrinius kodus. Tačiau tėvynėje P.Lungino filmas sulaukė kontroversiškų vertinimų.

Vienas sovietų kritikos "dinozaurų" Rostislavas Jurenevas net apkaltino P.Lunginą, esą jis juodina Rusiją. Tačiau būta ir kitokių nuomonių.

Kritikai atkreipė dėmesį į pagrindinį vaidmenį filme kūrusį populiarųjį grupės "Zvuki mu" solistą Piotrą Mamonovą ir į džiazo stichiją, kurią pasakojimui suteikė Vladimiro Čerkasino muzika.

P.Lunginas dažnai kritikuojamas už esą iškreiptą, fantasmagorišką šių dienų Rusijos vaizdą. 1992-aisiais filme "Luna parkas" jis bene pirmasis parodė naują Rusijai reiškinį - jaunuolių susižavėjimą fašizmu bei jų siekius "apvalyti" Rusiją nuo žydų, homoseksualų ir verslininkų.

Šiame filme vieną paskutinių ir geriausių savo vaidmenų suvaidino didis rusų aktorius Olegas Borisovas.

1996 metais P.Lunginas sukūrė avantiūrinę parodiją "Gyvenimo linija", pasakojančią apie neįtikėtinus prancūzo nuotykius šių dienų Rusijoje. Herojų suvaidino prancūzų kino žvaigždė Vincentas Perezas (Vinsentas Peresas).

2000-aisiais Kanų festivalio prizu už geriausią aktorių ansamblį buvo apdovanotas P.Lungino filmas "Vestuvės". Pristatydamas šį filmą, režisierius sakė: "Mano filmai - tai klausimai, į kuriuos neturiu atsakymo. Filmuodamas "Vestuves", aš paprasčiausiai stengiausi suprasti ir pamatyti, kaip dabar gyvena žmonės, ar jie pasikeitė per paskutinius metus. Pamačiau, kad jie beveik nepasikeitė, ir visi isteriški riksmai, esą tauta žūsta, esą nebeliko jokių vertybių, yra tiesiog niekai".

Naujausias P.Lungino vaidybinis filmas - 2002-aisiais pasirodęs "Oligarchas". Dar prieš pasirodydamas ekranuose, filmas sukėlė skandalą, mat pagrindinio herojaus prototipas - rusų oligarchas Borisas Berezovskis.

Šis filmas - pirmasis bandymas apmąstyti postsovietinę realybę.

P.Lunginas sako: "Kai aš dar tik pradėjau kurti filmą "Taksi bliuzas", jau patyriau panašų jausmą. Mano akyse fantastiškai greitai dingo epocha: dar nesibaigė džiaugsmas ir apsvaigimas nauja laisve, o aš jaučiau, kad po tos laisvės neišvengiamai ateis nusivylimas ir depresija. Tačiau tada aš stengiausi pažvelgti į ateitį ir galvojau, kuo reikės užmokėti už laisvę. Dabar, atvirkščiai, man įdomiau suprasti praeitį: ką, pagaliau, pagimdė ta laisvė ir tas visuotinis chaosas, kurį mes išgyvenome, kas yra oligarchai, kurie dabar miršta tarsi dinozaurai."

P.Lunginas kuria ne tik vaidybinius, bet ir dokumentinius filmus. Jo juosta "Gulagas. Laimės paslaptis" (1991) pelnė Tarptautinio Leipcigo dokumentinių filmų festivalio "Sidabrinį balandį".

"Skalvijoje" bus parodyti trys P.Lungino filmai - "Taksi bliuzas", "Vestuvės" ir "Oligarchas".