Kauniečiai antradienio vakarą kviečiami į Sąjungos aikštę Vilijampolėje žiūrėti filmo apie Rytų Europos žydus „Vilniaus partizanai“ (rež. Joshua Waletzky, 1986). Šioje Kauno dalyje, kadaise buvusioje atskiru miesteliu, XIX amžiuje gyveno, mokėsi ir prekiavo žydų tautybės gyventojai. Dokumentinė juosta „Vilniaus partizanai“ nukels į Lietuvos sostinę Antrojo pasaulinio karo metais ir papasakos apie Vilniaus geto gyventojų išgyvenimus.

Trečiadienio vakarą Vilniaus koncertų ir sporto rūmų erdvėje – dadaistinis René Clair kino koliažas be jokio siužeto pavadinimu „Antraktas“. Režisierių išgarsinusioje juostoje pasirodo gausybė garsių avangardo menininkų: Francisas Picabia, Man Ray‘us, Marcelis Duchampas, Erikas Satie ir kiti. Visos „avangardistu-akademiku“ vadinamo R. Clair juostos pažymėtos ypatingu stiliumi: lengvumu, poetiškumu, šviesia melancholija, subtiliu humoru, nežabota fantazija ir meile gimtajam Paryžiui.

Tolimesnėje vakaro programoje – lenkų avangardistų filmas „Padoraus žmogaus nuotykis“ apie... padoraus žmogaus nuotykį. Vienas jo autorių S. Themersonas suvokė kiną kaip vizualų nuotykį, turintį sulaužyti žiūrovo pasitenkinimą savimi ir kankinti jo vaizduotę. Kinas esąs ne tai, kas vyksta ekrane, o tai, kas vyksta žiūrovo galvoje ir jo jausmuose. Chaosą aukštinantys S. Themersono filmai priešinasi mąstymo stereotipams.

Nors gimė Rumunijoje, Jeanas-Isidore'as Isou buvo prancūzų rašytojas, kino kūrėjas ir kritikas, radikalaus avangardinio letristų judėjimo iniciatorius. Kaip tik pirmasis režisieriaus filmas „Traktatas apie seiles ir amžinybę“, kuris užbaigs trečiadienio programą, kartu yra letristų kino manifestas. Trijų dalių eksperimentinėje juostoje kūrėjas įkūnija save patį – jauną estetą, kvestionuojantį kino kūrimo taisykles. Filmas Kanų kino festivalyje sukėlė riaušes, kurias išvaikyti teko kviesti gaisrinę.

Apie JAV avangardinio kino kūrėją Staną Vanderbeeką, kurio filmai Vilniuje bus rodomi ketvirtadienį, jo kolega Jonas Mekas yra pasakęs: „Jis yra vienas iš nedaugelio tikrų kino menininkų – poetas, klounas, besijuokiantis žmogus Bombos amžiuje“. S. Vanderbeeko kino darbai stebina savo įvairove, originalumu, išradingumu, sugebėjimu derinti technikos išradimus ir meninius ieškojimus su filosofiniais tyrinėjimais apie vaizdų suvokimą. Pavyzdžiui, satyrinė politinė-socialinė juosta „Science Friction“ sukurta iš stopkadrų, tyrinėja masinių informacijos priemonių, technologinių naujovių įtaką visuomenei.

Avangardinio kino ekranas veiks stovėjimo aikštelėje priešais Vilniaus koncertų ir sporto rūmus. 1971 m. pastatyto betoninio pastato originali konstrukcija 1973-aisiais pripažinta pasauliniu išradimu bei apdovanota už originalų inžinerinį sprendimą. Šis sovietinio modernizmo simbolis ilgainiui tapo vilnietiško identiteto dalimi.

Šią savaitę kino peržiūra Kaune vyks antradienį, Vilniuje – trečiadienį ir ketvirtadienį. Visi renginiai yra nemokami, pradžia – 21.30 val.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją