68 metų režisierius R.Polanskis, išgarsėjęs tokiais filmais, kaip "Kinų kvartalas" (Chinatown) ir "Rozmari kūdikis" (Rosemary's Baby), gimė Prancūzijoje, žydų šeimoje, kuri prieš karą grįžo į Lenkiją. Karo metu jo motina mirė koncentracijos stovykloje.

Dabar, po audringų, bet karjeros prasme sėkmingų metų Jungtinėse Valstijose, R.Polanskis gyvena Prancūzijoje. Iš Amerikos režisierius buvo priverstas išvykti po to, kai jam buvo pateikti kaltinimai lytiniais santykiais su nepilnamete.

28-oji "Cezarių" teikimo ceremonija, kurią vedė prancūzų aktorė Geraldine Pailhas (Žeraldin Paja), vyko Paryžiaus "Theatre du Chatelet".

"Cezario" apdovanojimus, kurie laikomi prancūziškais "Oskarų" ekvivalentais, skiria šalies Nacionalinė kino meno ir technikos akademija.

Juosta "Pianistas", geriausio filmo kategorijoje įveikusi prancūzų režisieriaus Francois Ozono (Fransua Ozono) filmą "Aštuonios moterys" (Huit Femmes) , iš viso laimėjo septynis "Cezarius".

Šiame filme, pasakojančiame tikrais įvykiais paremtą istoriją apie talentingą žydų pianistą Wladyslawą Szpilmaną (Vladislavą Špilmaną), Antrojo pasaulinio karo metais ištvėrusį Varšuvos geto baisumus, pagrindinį vaidmenį atlikęs amerikiečių aktorius Adrienas Brody (Eidrienas Broudis) buvo apdovanotas geriausio aktoriaus "Cezariu".

A.Brody herojus nacių dujų kameros išvengia pasislėpdamas apleistame ir per nesėkmingą Lenkijos žydų sukilimą nuniokotame gete. Jis išgyvena padedant vokiečių karininkui, kurį pakerėjo jo muzikinis talentas. Filmą "Pianistas" R.Polankis pastatė pagal 1998 metais išleistus W.Szpilmano atsiminimus.

"Tai mano pirmas apdovanojimas", - virpančiu balsu ir braukdamas ašaras sakė Niujorke gimęs aktorius. - Ačiū jums".

Anglų kalba pastatytas "Pianistas", kuriame yra nemaža ir paties režisieriaus vaikystės atsiminimų ir kuris paskutiniame Kanų filmų festivalyje jau laimėjo prestižinį pagrindinį prizą - "Auksinę palmės šakelę", taip pat yra nominuotas septyniems "Oskarams, tarp jų geriausio filmo, geriausio režisieriaus ir geriausio aktoriaus kategorijose.

Geriausia aktore tapo Isabelle Carre (Izabel Karė), suvaidinusi savo kolegės Zabou Breitman (Zabu Breitman) debiutiniame filme "Prisiminimai apie gražius daiktus" (Se souvenir des belles choses) jauną ir linksmą merginą, o geriausio Europos Sąjungos filmo kategorijoje laurus pelnė ispanų režisierius Pedro Almodovaras (Pedras Almodovaras) už juostą "Pasikalbėk su ja" (Hable con ella).

Nors "Cezariai", įteikiami netrukus po Berlyno filmų festivalio ir likus mėnesiui iki Amerikos kino akademijos "Oskarų" apdovanojimo ceremonijos, nėra ypatingas tarptautinio kinematografo įvykis, vis dėlto užsienyje su susidomėjimu laukiama, kam atiteks prizas už geriausią užsienio filmą.

Šiemet šį apdovanojimą pelnė amerikiečių režisieriaus Michaelo Moore'o (Maiklo Muro) dokumentinė juosta apie tragišką šaudymą mokykloje "Kolambinos boulingas" (Bowling for Colombine).

Priimdamas apdovanojimą M.Moore'as padėkojo Prancūzijai už "ryžtą priešintis" JAV planams pulti Iraką.

"Geriausias sąjungininkas ar draugas yra tas, kuris gali pasakyti jums, kada jūs klystate, - sakė jis. - Todėl dėkoju, kad parodėte mums kelią, kad priešinatės... Norėčiau, kad žinotumėte, jog yra dešimtys milijonų amerikiečių, kurie mano panašiai", - sakė jis.

Garbės "Cezaris" šiais metais buvo įteiktas 53 metų JAV aktorei Meryl Streep (Meril Strip) už vaidmenis, sukurtus per ilgametę kino karjerą, tarp jų ir už 1981 metų filmą "Prancūzų leitenanto moteris" (The French Lieutenant's Woman).

M.Streep taip pat buvo pagerbta komandoro ordinu "Už nuopelnus menui ir literatūrai", kurį šalies Kultūros ministerija skiria už meno ir literatūros propagavimą Prancūzijoje ir užsienyje.

Tačiau šeštadienio ceremonija prasidėjo liūdna gaida - kino žvaigždės ir aukšti svečiai pagerbė Danieliaus Toscano de Plantier (Danieliaus Toskano de Plantjė), Prancūzijos kino meno ir technikos akademijos prezidento atminimą. Vasario 17 dieną nuo širdies smūgio šis 61 metų Prancūzų kino veteranas mirė Berlyne, kur dalyvavo kasmetiniame Vokietijos sostinėje vykstančiame kino festivalyje.

Praėjusiais metais pagrindinį "Cezarį" laimėjo prancūzų režisieriaus Jeano Pierre'o Jeunet (Žano Pjero Ženė) komedija "Amelija iš Monmartro" (Le fabuleux destin d'Amelie Poulain).

Kasmetiniai "Cezarių" apdovanojimai pradėti teikti 1976 metais Prancūzijos kino meno ir technikos akademijos generalinio sekretoriaus Georges'o Cravenne'o (Žoržo Kraveno) iniciatyva. Jiems buvo duotas skulptoriaus Cesaro Baldaccini (Sezaro Baldačinio), kuris kūrė prizų statulėles, vardas, todėl kartais jie dar vadinami "Sezarais".