Pasak lenkų kino metro Andrzejaus Wajdos, kuris 1981 metais taip pat buvo apdovanotas "Auksinės palmės šakele" už filmą "Geležinis žmogus" (Man of Iron), filmo "Pianistas" pripažinimas tam tikra prasme yra ir Lenkijos kino pripažinimas.

Didžioji šio filmo dalis buvo nufilmuota Lenkijoje, darbui režisierių įkvėpė lenkų rašytojo knyga, o į Lenkiją filmo statyti grįžęs režisierius Romanas Polanskis vėl tapo lenkų režisieriumi, sakė A.Wajda.

Režisierius taip pat pabrėžė, kad kartu su R.Polanskiu dirbę operatorius Pawelas Edelmanas ir filmo dailininkas Allanas Starskis yra lenkai, be to, filmo muzika, kostiumai, grimas ir administracinė grupė taip pat yra lenkiški.

Bendra Vokietijos, Prancūzijos, Britanijos ir Lenkijos gamybos juosta "Pianistas" 55-ajame Kanų festivalyje atstovavo Lenkijai, sakė jis.

Pasak "Oskarui" nominuoto filmo scenarijaus autoriaus Krzysztofo Piesiewicziaus, apie Holokaustą pasakojančiame filme paliesta labai svarbi ir skaudi Lenkijos istorijos dalis. Anot jo, filmo kūrėjas užima svarbią vietą lenkų kinematografijoje.

Filme "Pianistas" pasakojama tikrais įvykiais paremta istorija apie talentingą žydų pianistą Wladyslawą Szpilmaną, Antrojo pasaulinio karo metais ištvėrusį Varšuvos geto baisumus. "Pianiste" nemaža ir paties režisieriaus vaikystės atsiminimų.

Priimdamas prestižinį vieno garsiausio filmų festivalio apdovanojimą R.Polanskis, kuriam teko ištverti Krokuvos getą, padėkojo lenkų statistams, kurie padėjo atgaivinti ir įamžinti jo atmintyje išlikusius sausakimšo geto vaizdus.

Filmo muzikos autorius Wojciechas Kilaras sakė, kad tikrais faktais paremtas filmas primena apie didžiausius iki šiol žmonijos tykančius, o po rugsėjo 11-osios dar geriau suvokiamus, pavojus.

Pasak W.Kilaro, R.Polanskis vis dažniau grįžta prie savo lenkiškų šaknų ir lanko vietas, kuriose jam teko praleisti svarbius savo gyvenimo metus.

Praėjusio amžiaus 6-ame dešimtmetyje R.Polanskis mokėsi Lodzės kino meno mokykloje ir pirmasis jo filmas "Peilis vandenyje" (Knife in the Water) 1962 metais buvo pristatytas "Oskarui".