S. Monstvilienė į savo namus įsileido tinklalaidės „Pralaužk vieną šaltą“ kūrėjus, kurie ne tik pakalbino žymiąją moterį, bet ir nufilmavo visą epizodą. Jame moteris ne kartą pademonstravo, kaip skanauja smėlį bei nesibodėdama papasakojo kelis momentus iš savo gyvenimo.

„Labai sirgau moteriškomis ligomis – ketverius metus kraujavau. <...> 1999 metais man pripažino vėžį – smegenų vėžį, paskui – odos vėžį“, – trumpai istoriją apie save priminė Stanislava. Tiesa, būtent susirgusi ji pirmą kartą paragavo smėlio.

Epizodo kūrėjui Airidui Jankui pasiteiravus, ar anksčiau smėlis būdavo skanesnis, moteris atsakė skirtumo nepajutusi: „tas pats“.

Prieš daugiau nei du dešimtmečius išgarsėjusi Stanislava tikino nesiskundžianti sveikata – nors šiek tiek negalavimų jaučianti, vis tik savijauta yra pakankamai nebloga.

Stanislava smėlio valgyti nustoti neplanuoja: „jei nustosiu tai daryti, bus blogai su virškinimu.“

Moteris tikino apsilankiusi ir klinikoje, kur jai buvo atlikti sveikatos tyrimai. Pasak jos, net medikai patvirtino, kad su sveikata viskas gana neblogai.

Be to, Stanislava ne kartą įsitikino, kad dėl pomėgio valgyti smėlį ją pažįsta ar žino visa Lietuva.

„Nuvažiavau į jūrininkų ligoninę Klaipėdoje. Tai žiūri žiūri į mane žinokit, daug kas ir pašnekino, visaip buvo. Kaip neatpažinsi“, – sakė ji.

Kompanijos prie stalo smėlio valgytoja tikino neturinti – jį ragauja ir mėgaujasi viena.

„Pasakojo, kad Amerikoj yra sukurtas filmas apie mane“, – netikėtai užsiminė Airido pašnekovė, tinklalaidės „Pralaužk vieną šaltą“ epizode ne kartą pademonstravusi, kaip valgo pilnas saujas smėlio.

Visą pokalbį galite pamatyti čia:

Jungtinių Amerikos Valstijų televizijos kanalo FOX laida „Guinness World Records Prime Time“ prašė „Lietuvos ryto“ televizijos atsiųsti filmuotą siužetą apie S. Monstvilienę dar 2001-iais metais. Amerikiečių prašymu kartu su filmuota medžiaga išsiųsti ir S. Monstvilienės plaukų bei nagų pavyzdžiai.

Moteris tikėjosi, kad užsienio mokslininkai padės atsakyti į klausimą, kodėl ji valgo smėlį. Tačiau tyrimų rezultatų ji tuomet nesulaukė.

Į ūkininkę kankinusį klausimą negalėjo atsakyti ir Varnių gydytojai. Lietuvos medikai kol kas turi daugiau klausimų apie šį keistą potraukį valgyti smėlį, nei atsakymų į juos. Kad paaiškėtų tikroji S. Monstvilienės fenomeno priežastis, būtini tyrimai, tačiau moteris taip ir nebuvo ištirta, nes neatsirado kas ją atvežtų į Vilnių.

„Dabar man jau nebeįdomu, kodėl aš valgau smėlį. Net abejoju, ar mokslininkai sugeba ištirti tokius dalykus“, – anksčiau kalbėjo į garsiąją „Guinness“ rekordų knygą svajojusi patekti S. Monstvilienė.

Laukuvos klebonas Antanas Jurgaitis moterį guodė, kad smėlio valgymas nėra nuodėmė.

Ar atšalus orams moteris smėlį pasišildo? Šis klausimas nustebino S. Monstvilienę: „Kibirą su smėliu laikau namo priemenėje. Jei paspaudžia šaltukas, įnešu jį į virtuvę“.

Valgyti smėlį jai skaniausia tiesiai iš kibiro. Moteris juokdamasi pasakojo, kaip ją filmavęs žurnalistas iš Vokietijos paprašė smėlį susipilti į lėkštę ir kabinti jį šaukštu.

„Valgyti smėlį iš indo man atrodo nei šis, nei tas. Lėkštė – dar pusė bėdos, tačiau šaukštas smėliui valgyti visiškai netinka. Su juo aš vos įstengiau praryti keletą kąsnių“, – pasakojo smėlio valgytoja.

Smėlį S. Monstvilienė pradėjo valgyti 1999 metų vasarą. Vieną dieną arkliu važiuodama pro karjerą su sūnumi Stanislovu ir vyru Broniumi iš ganyklos moteris pajuto nenumaldomą norą paragauti smėlio. Ji tuoj pat išlipo iš vežimo ir suvalgė keletą saujų.

Iš pradžių S. Monstvilienė smėlio užkąsdavo tik retkarčiais. Vėliau jį pradėjo valgyti kiekvieną dieną.

Prieš du dešimtmečius moteris pasakojo, kad jai skaniausias yra grynas arba su moliu sumaišytas smėlis. Juo moteris maitinosi pakaitomis. Ji bandė ragauti ir durpžemio, tačiau šis dėl rūgštaus skonio nepatiko.

Keisčiausia, kad smėlį saujomis ji gali godžiai valgyti net neužsigerdama vandeniu. Be smėlio negalinti gyventi moteris dažnai jo pasiima su savimi net važiuodama į netoliese esančius Varnius.

„Kai pernai pakeleivingos mašinos vežama pradėjau iš maišelio valgyti smėlį, žado netekęs vairuotojas man patarė nedelsiant kreiptis į gydytojus“, – juokėsi pašnekovė.

Verta pabrėžti, kad valgyti smėlį griežtai nerekomenduojama.