Apie dantų svarbą ne tik maisto kramtymui, bet ir garsų tarimui bei veido bruožų išlaikymui ir tai, ką svarbu žinoti apie periodonto ligas buvo kalbama medicinos aktualijų ir sveikatos laidoje „Sveikas rytojus“, plastikos chirurgo med. m. dr. Vyginto Kaikario rubrikoje „Sveikas grožis“, rašoma pranešime.

„Vaikystėje po apsilankymų pas odontologą jausdavau didelius skausmus, tad, kai reikdavo eiti pasitikrinti, labai bijodavau. Po to mano mama kurį laiką dirbo Lukiškių kalėjime, tad nuvedė mane pas ten dirbantį odontologą. Ten dirbo puikus gydytojas, būtent ten atsikračiau savo baimės dantistams“, – prisiminimais dalinosi garsi dainininkė I. Starošaitė.

Žinoma atlikėja pasakojo, kad iki šiol labai kruopščiai prižiūri ne tik dantis, bet rūpinasi ir visos burnos higiena.

„Burnos higiena – labai svarbi žmogui, ne tik dėl vizualiai gražių dantų, bet ir dėl gero burnos kvapo, sveikų dantenų. Lietuvoje mes turime tiek daug puikių specialistų. Aš turiu draugų, kurie į mūsų šalį atvyksta pas odontologus net iš Amerikos. Po apžiūros, pamatę profesionalų darbą, gydytojai netgi sako, kad norėtų pasimokyti iš Lietuvos odontologų“, – pasakojo I. Starošaitė.

Irena tvirtina, kad rūpintis burnos sveikata būtina labai atidžiai, mat net ir mažos bėdos vėliau gali sukelti itin rimtas ligas. Be to, burna – tai ne tik dantys. Dažnai žmonėms problemos kyla ne tik su dantimis, bet ir su dantenomis.

„Fi Clinica“ gydytoja periodontologė Laura Zablockienė pastebi, kad žmonėms dažnai atrodo, kad jų burnoje yra tik dantys, todėl į pirmuosius dantenų susirgimo simptomus pacientai dažnai neatkreipia dėmesio.

„Neretai pacientai galvoja, kad burnoje turi tik dantis ir kreipiasi pas gydytoją tik tada, kai pajaučia skausmą, retas kuris profilaktiškai lankosi pas gydytoją odontologą. Dantenų skausmas nėra stiprus, lengviau nustatyti danties skausmą, todėl dėl dantenų skausmo pacientai kreipiasi, kai pažeidimai dažniausiai yra jau labai dideli“, – laidoje kalbėjo gydytoja L. Zablockienė.

Gydytoja periodontologė išskiria dvi pagrindines periodonto ligas: gingivitas ir periodontitas. Esant tik pažeistoms dantenoms, diagnozuojamas gingivitas, jei pažeistas jau ir kaulas, tai – periodontitas.

„Gingivitas – dantenų liga, kai pažeidžiamos tik dantenos, ji gydoma gana lengvai, dažniausiai užtenka profesionalios dantų higienos bei griežtesnės individualios burnos higienos“, – pasakojo gydytoja L. Zablockienė.

Periodontitas – rimta liga, kuri išsivysto, kai negydomas gingivitas išplinta į gilesnius audinius. Tokius pacientus vargina kraujuojančios dantenos bei blogas burnos kvapas.

„Mes turime viršutinį bei apatinį žandikaulius, kuriuose yra išsidėstę dantys. Periodontito metu yra pažeidžiamas tas kaulas, kuriame yra dantys, dėl to atsiranda paslankumas ir pacientas netenka dantų“, – pasakojo gydytoja Laura Zablockienė.

Mokslininkai yra nustatę, kad periodontitas yra ne tik burnos bėda. Ši liga gali turėti sunkių pasekmių visam žmogaus organizmui.

„Kadangi burna yra neatsiejama nuo viso žmogaus kūno, reikėtų pastebėti ir tai, kad periodonto ligos yra pavojingos visam organizmui, tai yra ypatingai susiję su cukriniu diabetu. Šios ligos viena kitą veikia tiesiogiai, sunkėjant vienai – sunkės ir kita liga“, - dalinsis periodontologė L. Zablockienė.

Sveikoje burnoje gyvena daugiau nei 700 skirtingų rūšių bakterijų. Dauguma jų yra nekenksmingos ir netgi reikalingos. Periodonto ligą sukeliančios rūšys yra vadinamos periodonto bakterijomis, paprastai jos bėdų nesukelia tol, kol neatsiranda palanki terpė bakterijoms daugintis.

„Patogeninės bakterijos burnoje yra visą laiką, tačiau susidarius palankioms sąlygoms, jos dauginasi ir sukelia periodonto ligą. Per pažeistą dantenų sienelę bakterijos tiesiogiai patenka į kraują ir keliauja po visą organizmą, taip pažeisdamos ir širdies ir kraujagyslių sistemos dalis, taip pat nėštumo metu gali pakenkti vaisiui“, - apie negydomos ligos rizikas kalbės gydytoja L. Zablockienė.

Norint palaikyti sveiką burnos ertmę, rekomenduojama kas pusę metų lankytis pas burnos higienistą ir atlikti profesionalią burnos higieną. Taip pat, kiekvieno apsilankymo metu specialistai vertina ir burnos ertmės būklę. Esant periodontitui – atliekamos atitinkamos procedūros.

„Periodontitas yra gydomas keliais etapais. Pirmasis etapas yra labiau higieninė fazė, kuomet yra atliekama profesionali burnos higiena, pacientas apmokomas asmeninės burnos higienos, pritaikomos reikalingos priemonės. Tuomet būklė stebima apie du mėnesius, praėjus tam laikui, pacientas turi atvykti pakartotinei apžiūrai. Po apžiūros gydytojai sprendžia dėl tolimesnio periodonto gydymo“, – kalbėjo L. Zablockienė.

Esant būtinybei, yra išvalomi akmenys ir po poros mėnesių pacientas turi vėl apsilankyti pas specialistus. Situacijai nesikeičiant – sprendžiama dėl chirurginio gydymo. Tiesa, didžiajai daliai pacientų pakanka pirmojo etapo procedūrų.

Pagrindinės priežastys, sukeliančios periodonto ligas, yra asmeninės higienos trūkumas, taip pat didelę įtaką daro rūkymas bei patiriamas stresas. Gydytoja taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad burnos higiena netūrėtų būti perteklinė – nereikėtų kasdien naudoti stiprių burnos skalavimo skysčių. Jie rekomenduojami po operacijų ar atliktų procedūrų.

„Šiuolaikinis gingivito ir periodontito gydymo metodas yra paremtas balanso atgavimu burnoje, tad reiktų naudoti kuo mažiau cheminių ir papildomų medžiagų. Sveikam žmogui rekomenduojama ryte ir vakare valyti dantis dantų šepetėliu su dantų pasta bei parinktomis priemonėmis prižiūrėti tarpdančius“, - patarimais, kaip išsaugoti sveikus dantis, laidoje „Sveikas rytojus“ dalinosi gydytoja L. Zablockienė.

Kodėl taip svarbu užtikrinti gerą burnos higieną, ką daryti, kad burnos ertmė būtų sveika ir kur kreiptis atsiradus tokioms ligoms kaip periodontitas - visa tai jau šį sekmadienį, 12 valandą medicinos aktualijų ir sveikatos laidoje „Sveikas rytojus“!

„Sveikas rytojus“ – sekmadieniais, 12 val. per TV8 televiziją!