Dėl sparčiai aktyvėjančio gyvenimo būdo, rizikingo noro pasiekti greitų sporto rezultatų, dėl neatsakingo elgesio ar traumų įvairios sąnarių patologijos žmonėms išryškėja vis jaunesniame amžiuje. Tačiau pasak gydytojų, apie sąnarių sveikatą susimąstome tik tada, kai nebe pavyksta laisvai ir be skausmo judėti.

Tą puikiai suprato ir atlikėja Mia, kuomet prieš pusantrų metų patyrė rimtą pėdų traumą, privertusią ją kuriam laikui atsisėsti į neįgaliojo vežimėlį. Šį sekmadienį TV8 televizijos laidoje „Sveikatos medis“ dainininkė sutiko prisiminti tuomet patirtas kančias ir papasakoti, kaip jai pavyko vėl atsistoti ant kojų, rašoma spaudos pranešime.

Vilija Pilibaitytė-Mia
Foto: Asmeninio albumo nuotr.

„Turėjau traumą, nes vieno filmavimo metu į sceną įnešė didelę gyvatę, o aš apimta didžiulio išgąsčio, nušokau nuo scenos su aukštakulniais. Lūžo abi pėdos. Daug kas sakė, jog šlubuosiu, negalėsiu grįžti į sceną, o pakilus iš neįgaliojo vežimėlio tikrai supratau, kad vaikštosi sunkiai“, – laidoje pasakojo Mia.

Pasak gydytojų aukštakulniai kenkia ne tik pėdoms, bet ir stuburui bei sąnariams. Tai gali paskatinti venų varikozės ar kitų galimų patologijų atsiradimą. Taip pat didelė apkrova atitenka ir sąnariams, dėl ko jie greičiau dėvisi.

„Sąnarių skausmai dažniausiai atsiranda dėl tam tikrų priežasčių: genetikos, traumų ir neteisingo gyvenimo būdo. Moterys, kurios pastoviai nešioja aukštakulnius batelius turi didesnę tikimybę, jog joms gali atsirasti kelio sąnarių skausmai. Kuomet keičiasi pėdos padėtis, svoris pernešamas ant pėdos pirštų, įtempiami blauzdos raumenys ir automatiškai kitaip prisitaiko kelio sąnariai. Tad norint išvengti ateityje galimų negalavimų, patariama dažniau rinktis žemakulnius batelius“, – teigė fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Gintarė Skrupskienė.

Vilija Pilibaitytė-Mia

Laikotarpį po patirtos traumos Mia prisimena kaip itin sunkų. Jai ne tik teko keisti gyvenimo įpročius, prisitaikyti prie pokyčių, bet ir sunkiai dirbti, jog galėtų pilnai pasveikti ir vėl vaikščioti.

„Kiekvienas išlipimas ryte iš lovos prilygdavo košmarui, jau po kelių valandų pėdos ištindavo taip, kad negalėdavau apsiauti jokių batų. Aš kasdien treniravau pėdas per didžiausius skausmus, per sukąstus dantis. Vis didinau aukštakulnių aukštį, nes esu scenos žmogus ir man be proto yra svarbu, kad nešlubuočiau ir kad galėčiau avėti aukštakulnius“, – savo patirties neslėpė Mia.

Sąnarys – tai kaulus jungiantis jungtis, nuo kurios priklauso paslankumas ir judesių amplitudė. Jis pats kraujotakos neturi, todėl minta aplink jį esančiu skysčiu, kurio gamyba priklauso tik nuo žmogaus gyvenimo būdo. Tam įtakos turi ne tik fizinė veikla, bet ir mityba. Laimei, jog sąnario kremzlė yra nuolat atsinaujinanti ir siekiant atitolinti bei sulėtinti nusidėvėjimo procesą, mitybą galima papildyti maisto papildais su I ir II tipo kolagenu bei vitaminu C. Būtent šios medžiagos pamaitina sąnarius, kremzles ir kaulus bei apsaugo nuo jų priešlaikinio susidėvėjimo.

„Scenoje esu 17 metų, todėl ir to streso, ir to krūvio būna beprotiškai daug. Nenuostabu, jog intensyvus gyvenimas nėra atostogos ir tai kenkia sąnariams, stuburui. Savo organizmu tikrai reikia rūpintis ir smagu, jog yra natūralių preparatų, kurie natūraliai padeda mūsų judėjimui nedingti. Nėra nieko svarbiau už sveikatą“, – tvirtino Mia.

Vilija Pilibaitytė-Mia