„Karalienė šiandien gavo teigiamą COVID atsakymą. Jos Didenybė jaučia švelnius peršalimo simptomus, bet tikisi ir toliau artimiausiomis savaitėmis vykdyti savo pareigas Vindzoro pilyje“, – pagal Bakingemo rūmų pranešimą spaudai, skelbė „The Independent“.

Žinia apie Karalienės COVID-19 diagnozę po daugelio kitų karališkų naujienų pribloškė daugelį. Praėjusią savaitę dėmesio sulaukė ne tik princas Andrew, bet ir princas Charlesas, antrą kartą užsikrėtęs COVID-19. Ir Charlesas, ir karalienė – pilnai vakcinuoti.

Neseniai paskelbta, kad, Charlesui perėmus sostą, Kornvalio kunigaikštienė Camilla būtų vadinama karaliene konsorte. Tačiau, žvelgiant į ateitį, auga nerimas, kiek laiko liko karalienei. Žinoma, niekas netiki, kad karalienė Elžbieta II atsistatydins. Tačiau niekas nenustebtų, jei, sušlubavus sveikatai ir pasireiškus ligos padariniams, ji nebegalėtų pilnai vykdyti savo įsipareigojimų. Viskas priklausys nuo to, kaip progresuos karalienės liga, skelbia „Oh! My Mag“.

Karalienė Elžbieta II
Foto: Vida Press

Kas perimtų valdžią, jei karalienė taptų neveiksnia?

Jei karalienė kurį laiką ar net visam nebegalės vykdyti savo pareigų, bus aktyvuoti 1937-ųjų ir 1953-iųjų Regentystės aktai, aiškina „Express“. Jei sirgs trumpai, monarchė gali paskirti žmogų, vykdysiantį jos pareigas, kol ji atsigaus. Tačiau, jei taps neveiksnia, ji negalės paskirti nieko.

Neveiksni – nėra lengvai naudojamas terminas. Norint karalienę paskelbti neveiksnia, privalomi medicininiai įrodymai. Bet kurie trys jos konsortai turi paskelbti, kad ji „dėl proto negalios ar kūno silpnumo šiuo metu negali vykdyti savo karališkųjų funkcijų“. „Express“ aiškina, kad regentu taptų pirmas eilėje į sostą esantis princas Charlesas. Tai nereiškia, kad jis būtų paskelbtas karaliumi, bet vykdytų valdovo pareigas, kol pagerės karalienės sveikata.

Edinburgo kunigaikštis buvo vienas konsortų, galinčių nustatyti, ar karalienė neveiksni. Tačiau po princo Philipo mirties tai nustatyti turi lordas kancleris Dominicas Raabas, Bendruomenių rūmų pirmininkas Lindsay‘is Hoyle‘as, lordas vyriausiasis teisėjas ar teismo archyvo viršininkas.